شرایط اقامت و مهاجرت کاری به نروژ در سال جدید میلادی

ویزای کاری سنگاپور
راه اندازی کسب و کار در سنگاپور و مهاجرت به سنگاپور از طریق ویزای کار
آگوست 13, 2020
شرایط یافتن کار و شغل در سوئیس و دریافت ویزای کاری سوئیس
آگوست 16, 2020

شرایط اقامت و مهاجرت کاری به نروژ در سال جدید میلادی

شرایط دریافت ویزای کار نروژ به چه صورت می باشد

نروژ ثروتمند ترین کشور اروپا و دارای یک اقتصاد پیشرفته است.درآمد بسیار خوب کارمندان شاغل در این کشور حوزه اسکاندیناوی باعث شده است که علاقه مندان زیادی برای دریافت ویزای کار از این کشور وجود داشته باشد. فرصت های شغلی مناسبی که در تمامی گروه های شغلی وجود دارد شرایط انتخاب را برای افراد جویای کار راحتتر کرده است.
سیستم رفاهی مناسبی و امنیت بالا یی که در مشاغل  این کشور کارفرماها  با نیروهای متخصص  و مهاجر دارد دلیل گسترش روند مهاجرت افراد فنی و با تجربه برای دریافت ویزای کار به این کشور شده است.
در کشور نروژ علاوه بر رشته های مهندسی نفت و گاز و انرژی که جزو مشاغل پر طرفدار با حقوق مناسب می باشد، در زمینه رشته کشاورزی و آرایشگری و نقاشی نیز شرایط شغلی مناسبی وجود دارد.
مدت زمانی که طول می کشد تا ویزای کار در کشور نروژ برای افراد صادر شود با توجه به نوع درخواست کار متفاوت می باشد. و برای مثال برای کارگران ماهر بین 4 تا 5 هفته زمان می برد، البته در صورتی که نقص در مدارک وجود نداشته باشد.


شرایط حقوق و دستمزد در نروژ

حقوق و دستمزد در مهاجرت کاری یکی از عوامل مهم مهاجرت کاری می باشد. تقریبا همه  افراد به امید ساختن آینده بهتر و دسترسی به مزایای مناسب تر به مهاجرت کاری به نروژ یا دیگر کشورهای دنیا فکر می کنند. بنابراین توجه به  میزان حقوق  و درآمد در زمان مهاجرت بسیار مهم است. به طور کلی میانگین حقوق در کشور نروژ 27.000 کرون در ماه است. البته این مقدار حقوق و مزایا  در شغل های حرفه ای تر  مانند شغل های مدیریتی  تغییرات بیشتری دارد علاوه بر آن کارکنان در طول مدت کار از مزایای بیمه و خدمات درمانی  مناسبی بهره مند می شوند که این دلیل دیگری برای مهاجرت کاری به کشورهایی مانند نروژ می باشد.  


مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای کار نروژ

  این مدت زمان با توجه به نوع ویزای کار ممکن است در جزئیات تفاوت هایی داشته باشد:
*پاسپورت معتبر و کپی برابر اصل
*فرم درخواست تکمیل شده و اسناد و مدارکی که طبق لیست آماده شده است *دو قطعه عکس
*پیشنهاد شغلی همراه با قرارداد و مشخص بودن مبلغ حقوق
*مدارکی که نشان دهنده این باشد که شما محلی برای سکونت در نروژ  در اختیار دارید.
*ارائه بیمه نامه
*مدارک تمکن مالی و گردش حساب در ایران
*ارائه مدرک زبان معتبر
نکته : تمامی مدارک خواسته شده باید یا به زبان انگلیسی و یا نروژی ترجمه شده باشد و مهر تایید از دادگستری را داشته باشد.

انواع ویزای کار نروژ

دو نوع ویزای کار در نروژ به مهاجران داده می شود:
1-ویزای کاری نروژ بر اساس پیشنهاد شغلی یا JOB OFFER
در این نوع ویزای کار ، کارفرمای شما پیشنهاد کاری را به صورت کتبی برای متقاضی ارسال می کند و متقاضی با داشتن این مدرک و بقیه مدارک مورد نیاز با مراجعه به سفارت مراحل دریافت ویزای کار را طی می کند. در این روش می توان شغل مورد نظر و کارفرمایی که به دنبال شغل می باشد توسط موسسات کاریابی و یا آشنایان شما در نروژ به شما معرفی شود.

2-ویزای کاری نروژ بر اساس جستجوی کار یا JOB SEEKER
در این نوع ویزا افراد برای مدت محدودی با داشتن شرایط ورود به کشور و پاسپورت معتبر برای مدت زمان کوتاهی به دنبال کار باشند و شغل مورد نظر خود را پیدا کنند.

قوانین کار در نروژ

دو نوع مجوز کار در نروژ به نیروهای مهاجر داده می شود:
1-مجوز کار 12 ماهه که به کارکنان ماهر اجازه اقامت و کار در نروژ را برای یک سال می دهد
2-مجوز کار فصلی :این نوع مجوز برای مدت سه ماه اجازه کار به مهاجران از کشورهای خاص را در نروژ می دهد.معمولا این نوع ویزا و مجوز برای افراد در شاغل در بخش های صنعت کشاورزی و ماهیگیری صادر می شود و مدت زمان دریافت آن 4 تا 5 هفته طول می کشد.


آیا امکان اقامت دائم  از طریق ویزای کار نروژ وجود دارد ?

  در صورتی که شما برای مدت حداقل 2 سال در کشور نروژ کار کنید اگر جزو اتحادیه اروپا باشید می توانید درخواست اقامت و شهروندی در نروژ را داشته باشید. اما این مدت زمان برای افراد خارج از اتحادیه اروپا متفاوت  می باشد و شرایط و جزئیات بیشتری دارد.


مزایای ویزای کار نروژ

*دریافت اقامت پس از گذشت سه سال کار در نروژ
*کم هزینه بودن راههای کاریابی در نروژ
*همراهی همسر و فرزندان زیر 18 سال
*زمان کوتاه دریافت اقامت از طریق کار نسبت به دیگر کشورهای اروپا