صدور فرمان تعلیق مهاجرت به آمریکا به مدت 60 روز

اخذ پذیرش از دانشگاههای امریکا
مارس 10, 2020
سرعت اینترنت در کشورهای مختلف جهان
آوریل 27, 2020

صدور فرمان تعلیق مهاجرت به آمریکا به مدت 60 روز

پرزیدنت ترامپ با استثنائاتی دستور موقت توقف مهاجرت به آمریکا  را به مدت 60 روز امضا كرد.

 

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه  21 آوریل با صدور دستورالعمل اجرایی ، محدودیت هایی را برای ورود برخی از مهاجران به ایالات متحده به مدت 60 روز تا زمانی که احتمالا شیوع  ویروس  کرونا پایان یابد را اعمال کرد، اما این اقدام شامل استثنائات گسترده ای است .

این دستورالعمل ، که از پنجشنبه به مرحله اجرا گذاشته می شود ،و ممکن است در صورت پایان نیافتن ویروس کرونا تمدید شود  درمورد مهاجران که قبلاً در ایالات متحده زندگی و کار می کنند و به دنبال اقامت دائم قانونی هستند صدق نمی کند.

متخصصان در زمینه های پزشکی و سایر افرادی که به طور مستقیم درگیر با ویروس کرونا هستند ، همسران و فرزندان زیر 21 سن و مجرد آن ها ، شهروندان آمریکا و سایر افرادی که گرین کارت (کارت سبز آمریکا ) را دارند را شامل نمی شود.

آقای ترامپ همچنین اظهار کرد که دستور وی آمریکایی ها را از شیوع بیشتر ویروس کرونا محافظت می کند در عین حال افرادی که به دلیل کرونا ویروس بیکار شده اند فرصت های شغلی بیشتری  خواهند داشت  و از افزایش بحران اقتصادی پیشگیری می کند .

این امر ویزاهای مهاجرتی مبتنی بر اشتغال و همچنین گروه های خانوادگی برای والدین و خواهر و برادران که آقای ترامپ آن را مهاجرت زنجیره ای عنوان می کند  متوقف می کند .

این اقدام همچنین قرعه کشی لاتاری را که آقای ترامپ سالانه حدود 50،000 کارت سبز صادر می کند ، را نیز شامل می شود.

ساکنان دائم قانونی که در تلاش هستند همسر و فرزندان خود را به آمریکا بیاورند نیز قادر به انجام این کار نخواهند بود.

این دستور حرکتی کاملاً اقتصادی به نفع مردم امریکاست ، به طوری که آمریکا در ماه نوامبر در میان بحران جهانی همه گیر ، روزهای سختی را  پشت سر گذاشت.

کاخ سفید در بیانیه ای پس از انتشار دستور ترامپ شامگاه چهارشنبه ، گفت: “تلاش های رئیس جمهور ترامپ اطمینان حاصل خواهد کرد که ما در راستای این فرمان به کار خود ادامه می دهیم.”

همچنین عنوان شده مردم آمریكا نیز  باید بطور جدی  برای محدود كردن مهاجرت در مواجهه با کرونا ویروس از دولت آمریکا حمایت  كنند.

ترامپ گفته است كه اگر معتقد باشد اقتصاد آمریكا نمی تواند مهاجران بیشتری را جذب كند ، محدودیت های او می تواند خیلی بیشتر از 60 روز تمدید شود.

وزارت امور خارجه آمریكا سال گذشته حدود 462000 ویزای مهاجرتی صادر كرد و بیش از نیمی از این  متقاضیان در دسته هایی قرار می گیرند  كه با حكم ترامپ تعلیق خواهد شدند.

ترامپ همچنین بارها و بارها از محدودیت های قانونی اختیارات خود برای بستن مرز کشور به رو مهاجران اظهار نا امیدی کرده که  شیوع کرونا ویروس  به او فرصتی داده است تا از اختیارات  اضطراری استفاده کند و به وی اختیار گسترده ای در مورد بستن مرزهای کشور اعطا کند.

عمر جادوات ، مدیر پروژه حقوق مهاجران در ACLU گفت: “در حالی که زمان  این قانون  محدود است ، تلاش واضح  رئیس جمهور ترامپ برای اعمال دقیق این قانون  باعث وارد آمدن سختی به خیلی از خانواده ها و کارفرمایان در سراسر آمریکا  خواهد شد.”

ترامپ از این قانون برای رهایی هرچه  بیشتر آمریکا  از ویروس کرونا  استفاده کرده است ، اگرچه دستور وی به مراتب بیشتر روی اقتصاد متمرکز است تا بهداشت.

بیانیه های کاخ سفید این دستورالعمل را به عنوان یک اقدامات اقتصادی مفید برای افزایش مشاغل  برای محافظت از شهروندان آمریکایی توصیف می کرد ، و گفتند: “این امر ناعادلانه است که اجازه دهیم آمریکایی ها به دلیل کرونا ویروس شغل خود را از دست بدهند  و این کار به مهاجران تازه وارد به آمریکا داده شود.

در این بیانیه آمده است: “مهاجرت گسترده کارگران کم مهارت به ایالات متحده به طور فزاینده به آمریکایی های محروم از شغل در این تاریخی آسیب می زند.”

در جریان درگیری های دیوان عالی کشور مبنی بر ممنوعیت ترامپ برای مهاجران از یکسری کشورهای خاص ، دولت استدلال کرد که آنها به دلایل امنیت ملی این اقدامات را انجام می دهند.

ماروف ، که درگیر دادرسی در مورد محدودیت های سفر از اکثریت کشورهای مسلمان بود ، گفت: “من نگران هستم که این آغازی برای تصمیمات دیگر باشد.”

او گفت ، “این دستور ممکن است برای اولین بار در تاریخ باشد که رئیس جمهور از این اختیارات صرفاً به دلایل  داخلی استفاده می کند: ثبات اقتصادی”. “و این یک مسئله قانونی متفاوت است.

رئیس جمهور آمریکا  اذعان کرد که این قانون تازه امضا شده  است و  وکلا در تلاشند تا دستور او  را طی دو روز گذشته عملی کنند. مقامات ترامپ جزئیات کمی را ارائه کردند ، و باعث نگرانی و سردرگمی بسیاری از آمریکایی ها و اعضای خانواده ، و دوستانشان در این کشور شد.

بسیاری از افرادی که قصد مهاجرات به آمریکا را داشته اند  ترسشان از این است که این قانون به  طور نامحدود تمدید شود و این برای مهاجران و خانواده های آنها “بسیار نگران کننده” خواهد بود.