سایر آزمونها
مارس 5, 2020
انگیزه نامه
مارس 5, 2020

توصیه نامه

توصیه نامه

برخی دانشگاه ها جهت پذیرش دانشجو از یک یا چند نفر که شناخت مناسبی از متقاضی داشته باشند درخواست توصیه نامه می نمایند. توصیه نامه بخودی خود تضمینی جهت گرفتن پذیرش نیست و توصیه نامه هائی که به نظر می رسد فاقد صداقت لازم می باشد شانس متقاضی را جهت ورود به دانشگاه از بین خواهد برد. نکات لازم در خصوص مدارک و توصیه نامه ها در جلسات مشاوره خدمت متقاضیان عزیز ارایه می گردد.
یکی از عمده ترین سوالاتی که در فرآیند مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان و متقاضیان پیش می آید در زمینه توصیه نامه یا همان (Recommendation letter) است و نحوه نگارش توصیه نامه، شرایط شکلی توصیه نامه، محتوای توصیه نامه، و همینطور تعداد توصیه نامه مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی، نمونه توصیه نامه انگلیسی و فارسی از موضوعاتی است که در این مطلب به آن پرداخته خواهد شد.
به طور کلی “توصیه نامه“، یک نامه اداری است که با یک ظاهر رسمی یک مقام بالا رتبه برای یک مقام عالی رتبه دیگر صارد کرده و در چند پاراگراف ضمن بیان نقاط ضعف و قوت،همکاری با یک شخص را توصیه می کند.

نکات مهم نگارش متن توصیه نامه

در نگارش متن توصیه نامه حرفه ای بهتر است از حشو و زوائد پرهیز شود و به طور خلاصه و مختصر مطالب مورد نیاز درج شود. به طور کلی مطالب مندرج در یک توصیه نامه استاد برای دانشجو یک شرح وضعیت کلی از یک دانشجو توسط یک استاد می باشد. به نحوی که بیانگر شناخت ایشان از دانشجو بوده و راه را برای اساتید دیگر نیز روشن می کندتعداد توصیه نامه مورد نیاز در فرآیند اپلای کردن برای یک دانشگاه حداقل دو مورد می باشد و بهتر است که دانشجویان از اساتید به نام و شناخته شده تری توصیه نامه بگیرند.

بعضی از دانشگاه ها و اساتید نسبت به صدور توصیه نامه شناخت و تسلط بیشتری دارند و یک توصیه نامه حرفه ای باید در سربرگ رسمی دانشگاه و با مهر و امضای استاد و دانشگاه ارائه شود و بهتر است در پاکت های مخصوص توصیه نامه و به صورت مهر و موم شده در اختیار دانشجویان قرار بگیرد. همچنین در نگارش یک توصیه نامه حتما بایستی از یک بیان رسمی و مناسب برای مکاتبات اداری استفاده شده و در انتها نیز نام و آدرس ایمیل استاد و ترجیحا دانشگاه ذکر شود.
دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری در یک دانشگاه معتبر بین المللی را دارند در روال پذیرش خود حتما باید توصیه نامه
داشته باشند و به طور کلی هدف از ارائه توصیه نامه نشان دادن لیاقت و توانایی یک دانشجو برای ورود به مقطع مورد نظر است و نقش مهمی در اخذ پذیرش و بالاتر بردن شانس بورسیه تحصیلی برای یک دانشجو را دارد. متن توصیه نامه اساتید برای دکتری بهتر است که کامل و جامع باشد.
نکته مهم در نگارش متن توصیه نامه اساتید این است که باید سعی شود حتی المقدور از استفاده از متن های تمپلیت و کلیشه ای موجود در اینترنت پرهیز شود و خود استاد به صورت شخصی در مورد هر دانشجو توصیه نامه بنویسد.

سوال مهم: چه کسانی می توانند توصیه نامه بنویسند؟

انتخاب بهترین فرد برای نگارش توصیه نامه می تواند در برگزیده شدن شما توسط هیئت گزینش نقش بسزایی داشته باشد. یک لیست از تمام کارفرمایان سابق، استادان و افراد شاخص و معتبری را که می توانند جهت نگارش توصیه نامه در اولویت قرار بگیرند، انتخاب کنید. شما همچنین باید مطمئن شوید که فرد انتخاب شده این مسئولیت را به درستی و جدیت انجام میدهد و به شرایط شما و نیازتان برای نوشتن یک توصیه نامه با کیفیت اهمیت می دهد. یک توصیه نامه مبهم و شتابزده و یا توصیه نامه ای که بدون رعایت استانداردهای لازم نوشته شده باشد، چندان بازخورد خوبی ندارد. بی اطلاعی یا اطلاع استاد دانشگاهی که توصیه نامه را نگارش می کند، نقطه عطفی در پذیرش دانشجو خواهد بود.
در نظر بگیرید فردی که توصیه نامه شما را نگارش می کند، ترجیحا اطلاع کامل و به روزی از فعالیت های علمی شما داشته باشد و بتواند به بهترین شکل مهارت هایتان را شرح دهد.

:
به طور خلاصه بهترین توصیه نامه از طرف اشخاصی است که:

• با کار شما آشنایی و احساس مثبتی را درباره شما داشته باشند.
• زمان کافی را برای نوشتن نامه اختصاص دهند.
• ترجیحا اعتبار و شهرت قابل قبولی در کشور خود و حتی کشور مقصد داشته باشند.

دو نکته:

• لیستی از ویژگی ها و دستاوردهایی را که می خواهید در توصیه نامه خودتان برجسته کنید را تهیه نمایید. بدیهی است نمی توانید تنها این ویژگی ها را به عنوان توصیه نامه بیان کنید، بلکه باید از آنها به عنوان راهنما استفاده ببرید.
• توصیه نامه نهایی خود را به وسیله کسانی که می شناسید و با شما آشنایی دارند اصلاح نمایید. اجازه ندهید در نوشتن نامه احساساتتان دخیل باشد. از یاد نبری که در مورد این گونه از نامه ها املا و دستور زبان مشخصی وجود دارد، در نتیجه حتما با افراد متخصص مشورت نمائید.

تفاوت های بین توصیه نامه و نامه مرجع

برخلاف نامه مرجع، اکثر توصیه نامه ها توسط متخصصان، نظیر سرپرستان قبلی، استادان و یا همکاران نوشته می شوند. توصیه نامه ها معمولا توصیف زمینه، تحصیلات و تجربیات متقاضی را به طریقی که مهارت و ویژگی خاصی را برجسته می کند، بیان می نمایند.
همچنین یک توصیه نامه بیشتر جنبه سفارشی دارد و فرد را به یک موقعیت خاص هدایت می کند، در حالی که نامه ارجاعی عمومی تر است و می تواند برای چندین مورد مختلف ارسال شود.