انگیزه نامه
مارس 5, 2020
اخذ پذیرش از دانشگاههای امریکا
مارس 10, 2020

فرم I-20

فرم I 20 چیست ؟

اگر شما به عنوان دانشجوی متقاضی برای تحصیل در آمریکا و اخذ ویزای تحصیلی آمریکا (M,F,J) اقدام نموده اید به هنگام مراجعه حضوری به سفارت برای تکمیل مدارک و سایر مراحل می بایست فرم I 20 را به همراه خود داشته باشید. فرم I 20 از طرف دانشگاه و یا موسسه ای در آمریکا که قصد تحصیل در آن را دارید برای شما ارسال می شود و نشان دهنده ی آن است که شما واجد شرایط برای دریافت ویزای دانشجویی هستید و مراحل صدور ویزا آسان تر انجام می شود!
این فرم در واقع برگه ای شامل هزینه های مخارج زندگی، دانشگاه، خورد و خوراک و … می باشد که با جزییات محاسبه شده است نشاندهنده ی آن است که شما منابع مالی لازم برای تامین مخارج تحصیلی خود را دارید. این هزینه ها برای مدت یک سال اقامت شما محاسبه شده که در صورت تایید فرم I20 برای شما صادر می شود.
فرم I20 چه کاربردی دارد ؟

ورود به ایالات متحده: یکی از کاربردهای فرم I20 به هنگام ورود به ایالات متحده می باشد. شما می بایست به محض ورود به آمریکا فرم خود را به ماموران گمرک و حفاظت ارائه نمایید.
سوویس فی (SEVIS Fee): برای اخذ ویزای دانشجویی می بایست ۴ روز پیش از مصاحبه ی حضوری خود، هزینه SEVIS Fee را پرداخت نمایید تا بتوانید وقت سفارت آمریکا را اخذ نمایید. به هنگام مصاحبه در سفارت آمریکا، باید رسید پرداخت SEVIS Fee و فرم I20 را به همراه خود داشته باشید.
دریافت SSN و گواهینامه رانندگی: چنانچه به آمریکا ورود نموده اید و می خواهید برای گواهینامه رانندگی اقدام نمایید، لازم است تا فرم I20 را به همراه داشته باشید. لازم به ذکر است که تمامی افراد پس از ورود به خاک آمریکا می توانند با مراجعه به اداره تامین اجتماعی، کدی ۹ رقمی که برای شهروندان دارای اقامت دائم یا موقت صادر میشود را دریافت نمایید. این شماره توسط اداره تامین اجتماعی ایالات متحده آمریکا صادر شده و هدف آن ردیابی افراد برای اثبات حضور قانونی شان در دوره ی تحصیلی می باشد

:
نحوه دریافت فرم I20 برای ویزای تحصیلی آمریکا

تعداد دانشگاه ها و موسسات در ایالات متحده که اقدام به پست کردن فرم I20 با پست DHL می کنند بسیار کم است! باقی دانشگاه ها این فرم را یا به ایران نمی فرستند و یا اگر هم بفرستند آن را با پست عادی می فرستند که بی شک امکان گم شدن آن وجود دارد! در هنگام ارسال با پست عادی شما نمی توانید بسته ی خود را با توجه به کد رهگیری پیگیری نمایید.که از همین رو این نوع پست به هیچ عنوان توصیه نمی شود. بهترین راه برای دریافت فرم I20 آن است که آدرس یکی از بستگان و یا آشنایان خود در خارج از کشور را به دانشگاه داده تا به آن نشانی فرم را ارسال نمایند. زمان ارسال تا رسیدن فرم I20 حدود یک ماه و حتی بیشتر طول خواهد کشید.
اما در این میان دانشگاه هایی هم هستند که از پست UEMS-eShipGlobal برای ارسال فرم به دست دانشجویان استفاده می کنند. که در این روش از پست شما می بایست در سایت eShipGlobal اکانتی ایجاد نموده و سپس مبلغ پست را پرداخت نمایید. در صورتی که توانستید تمامی مراحل پست از طریق این سایت را به خوبی تکمیل نمایید باید به دانشگاه مربوطه اطلاع داده تا آنها فرم را برای شما ارسال نمایند. البته این نوع پست هم ارسال مستقیم به ایران ندارد و باید آدرسی خارج از ایران به آن بدهید.