جی آر ای
مارس 5, 2020
سایر آزمونها
مارس 5, 2020

جی مت

آزمون جی مت چیست؟
جی مت (GMAT) برگرفته از عبارت Graduate Management Admission Test به معنی سنجش مهارت‌های فردی و ذهنی متقاضیان شرکت در دوره‌های مدیریتی مانند ام بی ای (MBA) و ام پی ای (MPA) می‌باشد. در سال ۱۹۵۳ انجمن تخصصی کسب و کار Graduate Management Admission Council با همراهی چند کالج فعال در حوزه کسب و کار اقدام به برگزاری یک آزمون استاندارد برای جذب داوطلبان مستعد حوزه کسب و کار نمودند. این آزمون از سال ۲۰۱۲ به بعد به شکل پیشرفته تری با اضافه شدن بخش استدلال به حیات خود ادامه داد به گونه ای که در حال حاضر تقریبا تمامی کالج‌ها، موسسات و دانشگاه‌های معتبر دنیا برای پذیرش دانشجو در رشته‌های مدیریتی مانند اقتصاد، امور مالی و حسابداری از نتایج آزمون جی مت استفاده می‌کنند. این آزمون به شکل تست تطبیقی کامپیوتری برگزار می‌شود و به گونه ای است که جواب داوطلب به هر سوال تعیین کننده سوال بعدی خواهد بود با این ترتیب داوطلب نمی‌تواند هیچ سوالی را بدون پاسخ باقی بگذارد. محاسبه نمرات این آزمون لحظه ای می‌باشد و پس از اتمام جلسه نمره داوطلب به او اعلام می‌گردد.
اهمیت آزمون GMAT
داشتن مدرک آزمون GMAT شرط لازم و ضروری پذیرش دانشجویان در تمامی موسسات و دانشگاه‌های معتبر مرتبط با رشته‌های کسب و کار برای رشته‌های مدیریت MBA، اقتصاد، امور مالی، حسابداری و … است. داشتن حدنصاب لازم در این آزمون به خصوص برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا و کانادا بسیار حائز اهمیت است.
بخش‌های آزمون GMAT
آزمون GMAT از چهار بخش اصلی تشکیل شده است که شامل نگارش تحلیلی (Analytical Writing Assessment)، مهارت محاسباتی (Quantitative Sections)، مهارت کلامی (Verbal) و استدلال یکپارچه (Integrated Reasoning) است.
نگارش تحلیلی (Analytical Writing Assessment)
در این بخش از آزمون جی مت، مهارت‌های افراد در دریافت استدلال‌های فرامتنی یک تحلیل و نقد مورد بررسی قرار می‌گیرد. زمان این مرحله از آزمون ۳۰ دقیقه است و داوطلب باید درباره موضوعاتی چالش برانگیز و پیچیده هستند به نگارش بپردازد. این بخش شامل دو نمره است که نمره اول توسط کامپیوتر و نمره دوم توسط مصصح آزمون GMAT داده می‌شود. حداکثر نمره در این بخش ۶ است. برای کسب حداکثر نمره نیاز به نگارش یک متن ۶۰۰ کلمه ای می‌باشد.

مهارت محاسباتی (Quantitative Sections)
در بخش مهارت‌های محاسباتی، مهارت‌های افراد در حل سوالات ریاضی و محاسباتی در ۷۵ دقیقه مورد بررسی قرار می‌گیرد. سوالات این بخش شامل دو نوع واضح و مبهم است. در بخش سوالات مبهم لازم است دواطلب مشخص کند که داده‌های صورت مسئله برای حل مسئله کافی است یا خیر. حداکثر نمره این بخش ۶۰ است اما نتیجه معقولانه آزمون به گونه ای است که فرد نتواند بالای ۵۰ کسب کند.
مهارت کلامی (Verbal)
در بخش مهارت‌های کلامی ۴۱ سوال از داوطلب پرسیده می‌شود که باید در ۷۵ دقیقه آن را جواب دهد. این بخش به بررسی مهارت‌های تحلیل انتقادی افراد می‌پردازد. سوالات پنج گزینه ای است و نمره آن بین ۰ تا ۶۰ است. دریافت نمره ۴۵ به بالا در این آزمون به ندرت اتفاق می‌افتد.
استدلال یکپارچه (Integrated Reasoning)
این بخش از آزمون جی مت شامل ۱۲ سوال در ۴ بخش است که داوطلب باید در ۳۰ دقیقه آن را جواب دهد. استدلال یکپارچه شامل ارزیابی داوطلب بر اساس مهارت‌های تفصیر بصری، تحلیل دو قسمتی، تحلیل جداول و استدلال‌های چند منبعی است.
نمره آزمون GMAT
نمره قبولی در آزمون GMAT یک نمره مشخص نیست و با توجه به اینکه این آزمون یک آزمون ترکیبی است برای هر موسسه ای سطح نمره پذیرش متغیر است. در این آزمون هر یکی از بخش‌ها به صورت مجزا نمره دهی می‌شود و بازه نمرات بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ می‌باشد. به صورت میانگین برای دریافت پذیریش از دانشگاه‌های معتبر دنیا به نمره ای بیشتر از ۷۰۰ نیاز دارید.

برگزاری آزمون GMAT

آزمون جی مت در ایران برگزار نمی‌گردد و متقاضیان برای شرکت در این آزمون لازم است به یکی از کشورهای همسایه مسافرت کنند. کشورهای امارات، قطر، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و بهترین گزینه‌ها برای شرکت در آزمون جی مت توسط ایرانیان است.

ثبت نام آزمون GMAT

جهت شرکت در آزمون جی مت، لازم است در سایت MBA یک اکانت ساخته و با انتخاب تاریخ، ساعت و محل برگزاری آزمون، دانشگاه‌های مورد نظر برای ارسال نمره پروفایل خود را تکمیل نمایید. پس از طی این مراحل به صفحه پرداخت هزینه آزمون جی مت منتقل می‌شوید.

هزینه‌های آزمون GMAT
هزینه آزمون GMAT ۲۵۰ دلار آمریکا می‌باشد که در سراسر دنیا یکسان است. در صورت انصراف ۸۰ دلار آن کسر می‌شود و مابقی به داوطلب عودت داده خواهد شد اما اگر کمتر از یک هفته به برگزاری آزمون باقی بوده باشد هیچ مبلغی عودت داده نخواهد شد. در صورت انتخاب تاریخ دیگری برای امتحان ۶۰ دلار دیگر باید پرداخت نمایید و در صورتی که بخواهید یک گزارش از نمره GMAT خود را به دانشگاهی دیگر علاوه بر دانشگاهایی که هنگام ثبت نام انتخاب کرده اید ارسال نمایید لازم است ۳۵ دلار پرداخت نمایید.

تاریخ آزمون GMAT
آزمون GMAT هر ماه در چند نوبت برگزار می‌گردد برای آگاهی از تاریخ برگزاری آزمون در هر کشوری لازم است به سایت MBA.com مراجعه نمایید. هر فرد در صورت به حد نصاب نرسیدن نمره آزمون GMAT تنها با گذشت ۱۶ روز از تاریخ امتحان قبلی خود می‌تواند در آزمون جدید ثبت نام نماید. در طول یک سال افراد بیش از ۵ بار نمی‌توانند در این آزمون شرکت نمایند و حداکثر دفعاتی که هر فرد می‌تواند در آزمون جی مت شرکت کند نهایتا ۸ بار است.