ظهور کارت آبی اروپا در برابر کارت سبز امریکا. چه کسانی واجد شرایط دریافت کارت آبی اروپا هستند؟
فوریه 19, 2020
تافل
مارس 5, 2020

پرسشهای متداول

سؤالات متداول (FAQ)

 

پرسش: در آمریکا مؤسسات آموزشی فراوانی وجود دارد. چطور تصمیم بگیرم درخواست پذیرش خود را برای کدام مؤسسه ارسال نمایم؟

پاسخ: درباره گزینه های پیش رویتان تحقیق کنید و اولویت های خود را مشخص سازید. با مرکز مشاوره ما تماس بگیرید، کارشناسان ما شما را یاری خواهند کرد.

 

پرسش: کالج چه تفاوتی با دانشگاه دارد؟

پاسخ: کالج ها فقط مدرک کارشناسی ارائه می دهند در حالی که دانشگاه ها مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر نیز اعطا می نمایند، اما در مکالمات روزمره ممکنه این دو عبارت کالج و دانشگاه به جای یکدیگر نیز به کار بروند.

 

پرسش: آیا شرکت در دانشگاه های آمریکا محدودیت سنی دارد؟

پاسخ: بطور کلی باید دبیرستان را به اتمام رسانده، و حداقل 17 سال داشته باشید

 

پرسش: تقویم آموزشی در دانشگاه های آمریکا چه دوره زمانی را دربرمی گیرد؟

پاسخ: معمولا سال تحصیلی از اواخر آگوست آغاز می شود و تا ماه می ادامه می یابد، در این بین ایام تعطیل نیز قرار دارد.  بیشتر دانشگاه ها از سیستم نیم سال (دو ترمی)، سیستم چهار ترمی (دانشگاه چهار ترم برگزار می کند که دانشجو باید در کل در سه ترم آن شرکت نماید)، یا سیستم سه ترمی استفاده می کنند.

 

پرسش: چه تفاوتی بین مدرک کارشناسی و مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر قرار دارد؟

پاسخ: دوره های کارشناسی پس از اتمام دبیرستان آغاز می شود و پس از تکمیل دوره (دو ساله) به دانشجو مدرک کاردانی و پس از دوره (چهار ساله) مدرک کارشناسی اعطا می گردد.  دوره های کارشناسی ارشد و بالاتر پس از دوره کارشناسی آغاز می شوند و پس از اتمام آن به فرد مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا تعلق می گیرد.

 

پرسش: انواع متفاوت مدارک دوره کارشناسی را شرح دهید؟

پاسخ: مدرک کاردانی: پس از اتمام دوره دو ساله به دانشجو اعطا می شود و دانشجو پس از اخذ مدرک، یک حرفه و شغل خاص برای خود پیدا می کند یا وارد دوره کارشناسی می گردد.  مدرک کارشناسی: دانشجو پس از اتمام دوره چهار یا پنج ساله و کسب حد نصاب اعتبار از درسهای مختلف، می تواند این مدرک را اخذ نماید

 

پرسش: انواع متفاوت مدارک دوره کارشناسی ارشد و بالاتر را شرح دهید؟

پاسخ: مدرک کارشناسی ارشد: مدرکی که پس از گذراندن یک دوره دو ساله به دانشجو اعطا می شود و دانشجو پس از اتمام این دوره در رشته خود تخصص بیشتری بدست می آورد. مدرک دکترا: مدرکی که پس از یک دوره سه تا هشت ساله به دانشجو اعطا می شود و گواهی می نماید دانشجو، پژوهشگر آموزش دیده است.

 

پرسش: آیا امکان دارد بدون اخذ مدرک کارشناسی وارد یکی از دوره های اعطا کننده مدرک تخصصی شد؟

پاسخ: بله، اما این دوره ها به شدت در انتخاب دانشجو سختگیر هستند و فشار درسی دانشجو طی این دوره ها که در کل شش سال طول می کشد، بسیار سنگین خواهد بود.

 

پرسش: آیا امکان دارد همزمان مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد گرفت؟

پاسخ: دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد پیوسته، دوره کارشناسی ارشد را در چهارمین سال کالج آغاز می کنند و پس از فارغ التحصیلی هر دو مدرک به آنان اعطا می گردد.

 

پرسش: دوره های “ام بی اِی” (MBA) در آمریکا چند سال طول می کشد؟

پاسخ: طول دوره های “ام بی ای” معمولا یک یا دو سال است.

 

پرسش: آیا می توان همزمان با تحصیل در آمریکا کار کرد؟

پاسخ: با اجازه دفتر دانشجویان بین المللی، این دسته از دانشجویان می توانند در سال اول تحصیل خود تا 20 ساعت در هفته در دانشگاه کار کنند و در سالهای بعد می توانند برای کار در خارج از دانشگاه نیز تقاضا دهند.

 

پرسش: چه تفاوت هایی بین دوره های آنلاین و دوره های آموزش از راه دور وجود دارد؟

پاسخ: عملا بین این دو هیچ تفاوتی وجود ندارد.

 

پرسش: آموزش از راه دور یعنی چه؟

پاسخ: وقتی دانشجو و معلم در دو محل مختلف باشند، آموزش از راه دور صورت می گیرد. این شیوه آموزشی با کمک ایمیل، تلفن، اینترنت، و ابزارهای دیگر انجام می شود.

 

پرسش: آیا می توانم از دانشگاهی خارج از آمریکا به دانشگاهی در آمریکا منتقل شوم؟

پاسخ: بله، البته امکان دارد بعضی از واحدهایی که گذرانده اید مورد قبول قرار نگیرد و ناچار شوید برای اتمام دوره زمان بیشتری صرف کنید.

 

پرسش: برای درخواست انتقال باید چه روندی را دنبال نمود؟

پاسخ: باید شرایط درخواست دهنده جدید الورود در مورد شما صدق کند، و نیز اطلاعات تکمیلی مورد نیاز مؤسسه ای که به آن منتقل می شوید را نیز ارائه نمایید.

 

پرسش: کامیونیتی کالج (Community College) به چه نوع مؤسسه آموزشی اطلاق می گردد؟

پاسخ: این نوع کالج ها معمولا تحت حمایت دولت هستند و می توانید دو سال اول دوره کارشناسی چهار ساله را در آنجا  بگذرانید. کامیونیتی کالج ها نسبت به دانشگاه ارزانتز هستند. با دانشگاه‌های دولتی ارتباط نزدیک دارند و بسیاری از درسهای مورد نیاز و مرتبط به مدرک تحصیلی را به دانشجو ارایه می دهند.

 

پرسش: چطو می توان از یک کامیونیتی کالج به دوره چهار ساله یک دانشگاه منتقل شد؟

پاسخ: روند انتقال از مؤسسه ای به مؤسسه دیگر تفاوت دارد.  بهتر است خیلی زود مؤسسه مورد نظرتان را انتخاب کنید و درباره شرایط انتقال به آن مؤسسه خاص آگاهی کسب کنید.

 

پرسش: اعتبار و مجاز بودن یک مؤسسه آموزشی را چگونه می توان دریافت؟

پاسخ: در وبسایت اداره آموزش پس از دبیرستان که به وزارت آموزش و پرورش آمریکا تعلق دارد جستجو کنید تا ببینید کدام مؤسسات مجاز و معتبر هستند.

 

پرسش: اعتبار و مجاز بودن یک رشته تحصیلی تخصصی را چگونه می توان دریافت؟

پاسخ: برای آگاهی از اعتبار دوره های تخصصی، فهرست “مؤسسات معتبر آموزش پس از دبیرستان” را مطالعه کنید که در شورای آموزش آمریکا در دسترس است.

 

پرسش: چطور بدانم کدام دانشگاه ها در یک رشته تحصیل خاص بهترین رتبه را دارند؟

پاسخ: به راهنماهای کالج ها و دانشگاه ها مراجعه کنید و ببینید هر مؤسسه آموزشی برای عمل‌کرد ایده آل خود در کدام حوزه های تحصیلی بیشتر شهرت دارد.

 

پرسش: مهارت زبان انگلیسی باید در چه حد باشد؟

پاسخ: در دانشگاه های آمریکا شرکت در آزمون زبان انگلیسی پیش از پذیرش الزامی است؛ نتیجه این آزمون به دانشگاه اطمینان می دهد می توانید بخوبی بخوانید، بنویسید و صحبت کنید.

 

پرسش: می خواهم در آمریکا درس بخوانم اما مهارت زبان انگلیسی من هنوز به اندازه کافی خوب نیست.  باید چه کار کنم؟

پاسخ: می توانید در دوره های آموزش زبان انگلیسی در آمریکا، یا در کلاس های آنلاین شرکت کنید، و نیز می توانید در کلاسهای مراکز آموزش زبان انگلیسی در منطقه خود بهره برداری نمایید.

 

پرسش: آیا دانشجویان باید مجموعه ثابتی از دروس را بخوانند یا می توانند درسهای رشته خود را شخصا انتخاب کنند؟

پاسخ: بستگی دارد.  در بعضی دوره ها ساختار از قبل مشخص شده و قابل تغییر نیست.  دوره های کارشناسی بسیار انعطاف پذیر هستند و گاهی به شما اجازه می دهند برنامه درسی خود را بنویسید.

 

پرسش: چه زمانی می توان رشته اصلی خود را اعلام کرد؟

پاسخ: پس از پایان سال دوم تحصیلی می توان رشته اصلی را اعلام نمود.

 

پرسش: استفاده از کالج علوم انسانی چه فایده هایی دارد؟

پاسخ: کالج های علوم انسانی محیط های کوچکتری دارند و مهارت های فکری و ارتباطی مهمی را آموزش می دهد که در بازار کار همواره در حال تغییر، لازم و ضروری هستند.

 

پرسش: سیستم واحدی در دانشگاه های آمریکا به چه معناست؟

پاسخ: هر واحد، ارزشی است که به هر درس داده می شود و نشان دهنده تعداد ساعات کلاسی است که استاد برای دانشجویان برگزار می کند.

 

پرسش: معدل تحصیلی به چه معناست؟

پاسخ: معدل شاخص عددی عملکرد علمی دانشجو است که بر اساس مقیاس 4 محاسبه می شود.

 

پرسش: سیستم نمره دهی در آمریکا چگونه است؟

پاسخ: نمراتی که به حروف هستند عملکرد علمی دانشجو را نشان می دهند. هر حرف دارای یک ارزش عددی است که در زمان محاسبه معدل تحصیلی بر اساس مقیاس چهار محاسبه می گردد.

 

پرسش: دانشگاه های آمریکا چطور به دانشجو نمره می دهند؟

پاسخ: معمولا نمرات بر اساس آزمون ها، امتحانات آخر ترم، ارائه مقاله و پروژه، حضور در کلاس و مشارکت کلاسی محاسبه می شود.

 

پرسش: چه تفاوتی بین دانشگاه دولتی و خصوصی وجود دارد؟

پاسخ: دانشگاه های دولتی با وجوه دولتی راه اندازی می شوند و به نسبت دانشگاه های خصوصی عموما بزرگتر و ارزانتر هستند.

 

پرسش: دانشجوی بین المللی از چه طریق می تواند بداند کدام دروس دانشگاهی ارائه شده در کشور وی، در دانشگاه های آمریکا مورد قبول است؟

پاسخ: هر دانشگاه در آمریکا می خواهد دروسی که دانشجوی بین المللی گذرانده بررسی کند و شاید از دانشجو بخواهد با مؤسسات ارزیابی اعتبار دروس تماس بگیرد.

 

پرسش: چطور می توان برای شرکت در دوره های آموزش فنی و حرفه ای در آمریکا درخواست پذیرش داد؟

پاسخ: مؤسسات آموزشی آمریکا نمی توانند برای متقاضی تحصیل در دوره هایی که مدرک ارائه  نمی دهند از قبیل آموزش های فنی و حرفه ای، فرمهای “آی-20” صادر کنند.  کالج های منطقه ای در قالب دوره های اعطای مدرک کاردانی، آموزش های فنی و حرفه ای ارائه می دهند.

 

 

پرسش: آیا آموزش از راه دور در سطح کارشناسی ارشد و بالاتر نیز امکان پذیر است؟

پاسخ: بله. برای اطلاع از دوره های آموزش از راه دور و آنلاین در وبسایت “کمیسیون تعیین اعتبار دوره های آموزش از راه دورجستجو کنید” (Distance Education Accrediting Commission website)

 

پرسش: کالج علوم انسانی به چه مؤسسه ای اطلاق می گردد؟

پاسخ: کالج علوم انسانی ارائه دهنده دروس علوم انسانی، ریاضیات، علوم اجتماعی و طبیعی است، دانشجویان 25 تا 50 درصد واحدهای درسی رشته تحصیلی شان را در این کالج ها می خوانند.

 

پرسش: برای دانشجویی که به آمریکا وارد می شود چه توصیه کلی دارید؟

پاسخ: برای شرکت در جلسات آشناسازی پیش از عزیمت، به نزدیکترین مرکز مشاوره “اجوکیشن یو اس ای” مراجعه کنید. پس از رسیدن به دانشگاه نیز در تمام جلسات آشناسازی که کالج یا دانشگاه برایتان برگزار می کند شرکت نمایید.

 

پرسش: آیا استفاده از برنامه های تبادل دانشگاه امکان پذیر می باشد؟

پاسخ: با دفتر مسئول برنامه های بین الملل در مؤسسه آموزشی خود تماس بگیرید و ببینید آیا مؤسسه شما با دانشگاه های آمریکا توافق نامه تبادل دانشجو امضا کرده است یا خیر.

 

****************************************************************************

 

مرحله سوم: ایجاد سیستم پاسخگویی به مراجعین

نحوه مدیریت تماس مراجعین و  تعیین سیستم پاسخگویی در کمترین زمان ممکن.

مدیریت پروسه مشاوره شامل سیستم تعیین زمان مشاوره، دسته بندی اطلاعات قابل ارایه و …

 

شرایط اولیه

صرفا فارغ التحصیلان و سال آخریها می توانند درخواست پذیرش نمایند.

حداقل مدرک مورد نیاز برای درخواست اخذ پذیرش پیش دانشگاهی و یا فوق دیپلم می باشد.

در کشور امریکا برای پذیرش در دوره کالج و یا دانشگاه بسته به دانشگاه و کالج اقدامی استاندارد های پذیرش متفاوت خواهد بود. لذا از این جهت اخذ پذیرش در هر کدام از دانشگاه و کالج های امریکا می بایست به صورت مجزا انجام پذیرد. در این حالت اگر شما برای یک کالج خاص اقدام نموده اید می توانید برای کالج های دیگر نیز اقدام به پذیرش نمایید. در این روش در صورتی که تقاضای شما از دانشگاه اولیه پذیرفته نشود، شانس و زمان خود را برای سایر کالج ها از دست نداده اید. شما فراموش نکنید که در حال رقابت با دانشجویان سایر کشور ها می باشید و فاصله بین دانشجویان کم می باشد.

 

دقت کنید مدارک ترجمه شده نیازی به مهر دادگستری و امور خارجه ندارند.