گرانترین کدپستی های امریکا کدام اند؟
گرانترین کدپستی های امریکا کدام اند؟
دسامبر 19, 2019
مقرون به صرفه ترین ایالتهای امریکا برای زندگی
مقرون به صرفه ترین ایالتهای امریکا برای زندگی
دسامبر 19, 2019

نحوه تکمیل فرم DS-160

نحوه تکمیل فرم DS-160

نحوه تکمیل فرم DS-160

راهنمای کامل و گام به گام تکمیل فرم DS-160

 

اصلی ترین مرحله جهت اقدام برای ویزاهای غیر مهاجرتی امریکا تکمیل دقیق فرم DS-160 است. کوچکترین اشتباه در تکمیل این فرم به رد درخواست متقاضی منجر می شود. از آن جایی که شرایط و اطلاعات متقاضی از این طریق به سفارت اعلام می گردد، تصمیم گیری اولیه در خصوص تعلق گرفتن یا نگرفتن ویزا صرفا بر اساس اطلاعات مندرج در این فرم صورت می گیرد به همین دلیل در متن زیر سعی کردیم روش کامل و صحیح تکمیل DS-160 را به صورت مرحله به مرحله و کامل شرح دهیم:

آدرس وبسایت مربوطه یرای  تکمیل این فرم https://ceac.state.gov/ceac/ است. در صفحه اول وبسایت بر اساس  نوع ویزای موردنظر خود به منوی مربوطه مراجعه نمایید. برای مثال جهت پر کردن فرم مخصوص ویزای دانشجویی باید گزینه NONIMMIGRANT، DS-160, Online Nonimmigrant Visa Application را انتخاب کنید.

در صفحه ای که بعدی ، ابتدا در سمت راست صفحه، سفارت مورد نظر خود را برای انجام مصاحبه انتخاب نمایید و سپس روی دکمه قرمز رنگ Start An Application کلیک کنید. در صفحه بعدی بارکدی بالای صفحه در  سمت راست به عنوان Application ID ظاهر می شود، این شماره را یادداشت نمایید زیرا تا پایان تکمیل این فرم به آن احتیاج دارید.

در صفحه ی بعد در بالای صفحه گزینه ای با عنوان Select Tooltip Language وجود دارد، شما می توانید با انتخاب زبان فارسی (Persin) (Farsi) توضیحات فارسی مرتبط با هر گزینه را مرور کنید اگر نشانگر موس را روی سوال موردنظر خود حرکت دهید سوال به صورت ترجمه شده برای شما به نمایش در می آید. در قسمت Security Question یکی از سوال ها رابه دلخواه خود انتخاب و به آن پاسخ دهید و پاسخ خود را به خاطر بسپارید. در پایان هر صفحه روی continue کلیک کنید تا به صفحه بعد بروید. توصیه می شود در هر مرحله فرم را ذخیره نمایید  که در این صورت می توانید هر بار که از وبسایت خارج شدید با استفاده از شماره ی بارکدی که قبلا یادداشت کرده اید هر زمان که مایل بودید به اطلاعات فرم خود دوباره دسترسی پیدا کنید.اگر قصد دارید بیشتر از 20 دقیقه بین پر کردن آنلاین فرم وقفه بیاندازید، لطفا درخواستتان را موقتا ذخیره کنید.در هر موقعیتی، ذخیره کردن مداوم داده هایتان در کامپیوتر کار عاقلانه ای است، به این صورت در مواقعی که نمی توانید درخواست را یکباره تکمیل کنید می توانید از جایی که کار را رها کرده اید شروع کنید.اگر تکمیل این درخواست از 20 دقیقه بیشتر شد، زمانتان منقضی و همه داده های وارد شده از دست می رود.اگر از کامپیوتر عمومی استفاده می کنید، مطمئن شوید بعد از اینکه با موفقیت درخواست را تکمیل کردید فایل را پاک کرده اید

بسیاری از سوالات پرسیده شده در فرم واضح هستند و برای کمک به شما توضیحات کافی داده شده است. برای قسمت هایی که جواب آنها به صورت قطعی ندارید، گزینه ی ” does not apply” را انتخاب کنید.

سیستم حروف و کاراکترهای خاصی مثل: .à ±,  Ã Ö Ä Ü:, ü, ç را تشخیص نمی دهد و باید از حروف جایگزین استفاده کنید

* Personal Information (اطلاعات شخصی)

در این بخش شما باید اطلاعات شخصی خود را که به ترتیب شامل نام خانوادگی، نام (به انگلیسی)، نام و نام خانوادگی به فارسی، جنسیت، وضعیت تاهل، تاریخ تولد (به میلادی)، شهر محل تولد، استان محل تولد و کشور محل تولد را در کادرهای مربوطه وارد کنید و همچنین وضعیت تاهل افراد مجرد single، متاهل married، مطلقه divorced و همسر از دست داده widowed می باشد.

* Personal Information (اطلاعات شخصی)

در صفحه بعدی شما سایر اطلاعات شخصی خود را که به ترتیب شامل ملیت، کد ملی، شماره تامین اجتماعی در امریکا US Social security number (SNN  (و شماره شناسایی پرداخت مالیات در امریکا Taxpayer Identification Numbers (TIN) را وارد نمایید.(در صورت وجود). اگرشما غیر از ایران تابعیت کشور دیگری را هم دارید  باید سوال مربوط به تابعیت کشور دیگر را با yes جواب دهند و شماره گذرنامه ی دوم خود را نیز وارد نمایند.

* Address and Phone Information:( اطلاعات آدرس محل اقامت و شماره تلفن)

صفحه ی بعدی مختص به  آدرس منزل، شهر، استان، کد پستی، کشور محل اقامت، شماره تلفن موبایل، ثابت، محل کار و آدرس ایمیل شما است. در جوای سوالی بعدی که می پرسد آیا آدرس پستی شما با آدرس محل اقامتتان یکی است را yes جواب دهید.

* Passport Information ( اطلاعات گذرنامه)

در صفحه بعدی شما به ترتیب به سوالاتی درباره ی نوع پاسپورت (که معمولا regular است)، کشور محل صدور گذرنامه، شهر و کشور محل صدور پاسپورت و تاریخ صدور و انقضا است پاسخ می دهید. اگر پاسپورت شما قبلا گم و یا دزدیده شده ، در سوال بعدی مشخص کنید و شماره گذرنامه قبلی و علت  مفقود شدن آن را توضیح دهید.

* Travel(سفر)

شما باید در صفحه ی  بعدی نوع ویزای مورد نظر خود را تعیین کنید. برای مثال اگر متقاضی دریافت ویزای دانشجویی هستید باید F1 یا F1/F2 را انتخاب نمایید.همچنین سوال بعدی مربوط به برنامه ی سفر شما  می باشد .چنانچه تاریخ سفرتان هنوز دقیق معلوک نیست، فقط زمان ورود به امریکا و طول اقامت خود را درج کنید ولی در صورتیکه  برنامه سفر شما کاملا مشخص است، اطلاعات درباره ی تاریخ ورود به امریکا ، شهر ورودی خود، تاریخ خروج از امریکا، شماره پروازتان، شهرخروجی و محل هایی که قصد مسافرت به آنها را دارید را وارد کنید و بعد آدرس دقیق محل اقامت در امریکا را با همراه با ایالت و کد پستی وارد کنید. در صورتیکه قصد اقامت  در چندین مکان مختلف را دارید، آدرس مکانی را که بیشترین زمان اقامتتان در آنجا هست را ذکر کنید. سوال بعد در این فرم مربوط به تامین هزینه های سفرتان است. در صورتیکه کسی شما را در این سفر حمایت مالی می کند، اطلاعات فرد یا آن نهاد که قرار است هزینه های شما را پرداخت کند و همچنین نسبتی که با شما دارد را بنویسید ولی اگر خودتان هزینه را پرداخت می کنید، گزینه self را انتخاب نمایید

* Travel Companions Information (همراهان سفر)

اگر در این سفر به ، شخص یا اشخاصی  همراه شما هستند، نام و نام خانودگی آنها و همچنین نسبت آنها با خودتان را وارد کنید.

* Previous U.S. Travel:

اولین سوال در مورد مسافرت های قبلی شما به آمریکا می باشد. اگر شما قبلا به این کشور مسافرت کردید، باید تاریخ ورود به کشور و مدت زمان اقامتتان را در سفرهای قبلی را مشخص کنید.اگر در آن جا گواهینامه رانندگی داشته اید باید شماره گواهینامه و نام ایالت صادر کننده را بنویسید.

سوال بعدی درباره ی ویزای قبلی امریکا می باشد. در صورتیکه قبلا ویزا داشته اید باید تاریخ صدور و شماره ویزا خود را وارد کنید. شماره ویزای شما همان عددیست که در قسمت  پایین سمت راست به  رنگ قرمز نوشته شده است. در سوال بعدی از شما پرسیده می شود که این بار هم برای همان نوع ویزا اقدام میکنید؟ آیا محل مصاحبه شما مانند قبل است؟ آیا تابحال انگشت نگاری از ده انگشت شده اید؟ آیا تابحال ویزای امریکای شما مفقود شده است؟ آیا ویزای شما باطل شده است؟ در سوال بعدی از شما سوال می شود که تابحال درخواست شما برای ویزای امریکا رد یا کنسل شده و یا در مرزهای ورودی به امریکا از ورود شما ممانعتی  به عمل آمده است یا نه

در صورت  مثبت  بودن جواب شما حال باید توضیح دهید که به چه دلیلی درخواست شما رد شده است و سوال سوم راجع به ثبت پتیشن در اداره مهاجرت امریکاست، اگر کسی از طرف  شما درخواستی در خصوص مهاجرت به امریکا ارائه داده باشد باید اطلاعات پرونده خود را وارد کنید.

* U.S. Point of Contact Information:

در این بخش اطلاعات فرد یا سازمانی که شما را به آمریکا  دعوت کرده است و نسبت آنها را با خودتان را وارد می کنید.. برای اقوام گرینه ی relative ، دوست friend، همسر  spouse و شریک تجاری business associate، کارفرما employer، مدرسه و دانشگاه school official و سایر موارد other را انتخاب کنید. سپس آدرس محل سکونت، شماره ی  تماس و آدرس ایمیل آیشان  را وارد کنید.

* Family Information: Relatives

در این محل شما باید نام و نام خانوادگی پدر و تاریخ تولدشان را درج کنید و اگر ایشان مقیم آمریکا هستند در این قسمت مشخص کنید در قسمت بعد به همین صورت اطلاعات مادرتان را نیز درج کنید. همچنین اگر از اقوام درجه یک شما مثل همسر، نامزد، فرزند، خواهر و برادر شما در امریکا زندگی می کنند، نام و نام خانوادگیشان را همراه با نسبت با شما و وضعیت اقامتشان در امریکا را در این سمت وارد کنید. اگر پاسخ شما به این سوال خیر است از شما درباره ی  اقوام دیگری که در امریکا دارید سوال می شود

* Family Information: Spouse

در صورتیکه  ازدواج کردیدو یا مطلقه یا بیوه باشد باید اطلاعات همسر فعلی یا سابق خود را شامل نام و نام خوادگی، تاریخ تولد، شهر محل تولد و ملیت را وارد نمایید. اگر آدرس فعلی همسرتان با شما فرق میکند، آدرس دقیق را ذکر نمایید؛ در غیر این صورت گزینه same as home address را انتخاب کنید.

* Present Work/Education/Training Information

در اولین قسمت فعالیت خود را انتخاب نمایید. عناوین مشاغل موجود در این قسمت شامل کشاورزی، کارهای هنری، تجارت و بیزنس شخصی، ارتباطات، علوم کامپیوتری، آشپزی و خدمات غذا، آموزش، مهندسی، مشاغل دولتی، خانه داری، مشاغل حقوقی، پزشکی، ارتش، علوم طبیعی، بیکار، فیزیک و شیمی و نجوم، علوم مذهبی، تحقیقات، بازنشسته، علوم اجتماعی، دانش آموز و سایر مشاغل می شود. در صورتی که دقیق نمی دانید که شغل شما در کدام گروه قرار می گیرد آخرین گزینه یعنی others را انتخاب کنید و سپس در کادری پایین نوع شغل خود را وارد کنید. سپس نام محل کار یا تحصیل، آدرس، تلفن، میزان درآمد ماهیانه “به ریال” و شرح وظایف خود را وارد کنید.

* Previous Work/Education/Training Information

سوال اول درباره ی شغل شما در 5 سال گذشته است باید نام محل کار قبلی، آدرس، شماره تلفن، عنوان شغلی، نام کارفرما یا سرپرست، تاریخ شروع و خاتمه و شرح وظایف را مشخص کنید. در سوال بعدی اگر تحصیلات شما دبیرستان به بالا است، باید مکان تحصیل، آدرس، رشته و مقطع تحصیلی، تاریخ شروع و خاتمه را درج نمایید.

* Additional Work/Education/Training Information

سوال یک: آیا به قبیله و طایفه خاصی تعلق دارید؟ در صورت مثبت بودن باید نام قبیله را وارد کنید.

سوال دوم: توانایی صحبت به چه زبان هایی را دارید؟ اگر تعداد زبانها بیشتر از یکی است، از گزینه add another استفاده کنید.

سوال سوم: آیا در پنج سال اخیر به کشور خارجی سفر کرده اید؟در اینجا هم اگر تعداد کشورها بیشتر از یکی است، از گزینه add another استفاده کنید.

سوال چهارم: آیا عضو سازمان های خیریه و اجتماعی حرفه ای بوده اید یا برای آنها کار کرده اید؟

سوال پنجم: آیا تجربه کار تخصصی در زمینه هسته ای، مواد محترقه، انفجاری، شیمی و زیستی دارید؟

سوال ششم: آیا تابحال در ارتش خدمت کرده اید؟ از آنجائیکه در این سوال نوع خدمت (اجباری یا داوطلبانه) مشخص نشده است، هر گونه خدمت حتی خدمت سربازی باید به دقت درج شود. ابتدا کشور محل خدمت، سپس حوزه خدمت، رده، تخصص نظامی و تاریخ شروع و خاتمه را ذکر کنید. توجه داشته باشید که این اطلاعات باید کاملا مطابق با اطلاعات مندرج در کارت پایان خدمت شما باشد.

سوال هفتم: آیا هرگز در گروههای شورشی، چریکی،‌شبه نظامی، پخش شب نامه یا گروههای یاغی کار کرده‌اید؟

* Security and Background: Part 1

سوالات این قسمت مربوط به پیشینه رفتاری متقاضی می شود. جواب بله به هرکدام از سوالات این قسمت منجر به ارائه توضیحات و مدارک تکمیلی می شود و معمولا درخواست ویزای متقاضی را با مشکل مواجه می سازد.

آیا بیماریهای واگیر مانند سل یا نشانه های آن را دارید؟ در صورت مثبت بودن‌توضیح دهید.

آیا ناهنجاریهای جسمی یا ذهنی که تهدیدی برای سلامت یا آسایش خود یا دیگران باشد دارید؟ در صورت مثبت بودن‌توضیح دهید.

آیا سوء‌مصرف مواد مخدر و یا اعتیاد داشته اید؟ در صورت مثبت بودن‌توضیح دهید.

* Security and Background: Part 2

آیا هرگز به اتهام جنایی دستگیر شده اید؟ حتی در صورتی که منجر به تبرئه یا عفو و یا موارد مشابه شود؟ در صورت مثبت بودن‌توضیح دهید.

آیا هرگز مرتکب به تخلف در هر مورد خلاف قانون شده اید؟ یا اقدام به تخلف داشته اید؟ در صورت مثبت بودن‌توضیح دهید.

آیا برای اقدام به فحشا یا هرگونه رفتار غیرقانونی فاسقانه تجاری به ایالات متحده می‌آئید یا طی ده سال اخیر چنین اقداماتی داشته اید؟

آیا هرگز درگیر پولشویی بوده اید یا قصد آن را داشته اید؟

* Security and Background: Part 3

آیا قصد جاسوسی،‌خرابکاری، اعمال خشونت و یا دیگر کارهای غیرقانونی طی اقامت در آمریکا دارید؟ در صورت مثبت بودن‌توضیح دهید.

آیا قصد درگیری در فعالیتهای تروریستی طی اقامت در آمریکا دارید یا قبلا درگیر فعالیتهای تروریستی بوده اید؟

آیا هرگز از تروریستها یا سازمانهای تروریستی پشتیبانی مالی کرده اید و یا قصد چنین کاری داشته اید؟ در صورت مثبت بودن‌توضیح دهید.

آیا عضو یا نماینده سازمانهای تروریستی هستید؟

آیا هرگز مرتکب نسل کشی شده اید یا مشارکت ، معاونت ، دستور و یا تشویق برای این کار کرده اید؟ در صورت مثبت بودن‌توضیح دهید.

آیا هرگز اقدام به شکنجه کرده اید و یا دستور این کار را داده اید و یا مشارکت و معاونت در این کار داشته اید؟ در صورت مثبت بودن‌توضیح دهید

آیا هرگز مرتکب اعدام غیرقانونی یا قتلهای سیاسی و یا دیگر اعمال خشونت بار اینچنینی شده اید؟

آیا طی خدمت بعنوان کارمند دولت در هر زمانی به طور مشخص مسئول یا مجری نقض آزادیهای مذهبی بطور خشونت آمیز بوده اید؟

* Security and Background: Part 4

آیا هرگز در صدد کسب ویزا یا کمک به دیگران برای کسب ویزا یا ورود به ایالات متحده یا هرگونه مهاجرت دیگر به آمریکا با بهره گیری از فریب و یا ارائه اطلاعات غلط به گونه مغرضانه و یا هرگونه منظور غیرقانونی دیگر بوده اید؟ در صورت مثبت بودن‌توضیح دهید.

* Security and Background: Part 5

آیا هرگز حق حضانت طفلی را که شهروند ایالت متحده باشد از کسی که محاکم آمریکا به وی حق حضانت داده باشند سلب کرده اید؟

آیا هرگز در آمریکا در مخالفت با هیچگونه قانون یا نظام رای داده اید؟ در صورت مثبت بودن‌توضیح دهید.

آیا هرگز به نیت فرار از مالیات اقدام به ترک شهروندی ایالت متحده کرده اید؟ در صورت مثبت بودن‌توضیح دهید.

*اگر برای ویزای دانشجویی F1 ویا ویزای وابسته به دانشجویی  F2 اقدام می کنید در صفحه ی بعدی باید شماره ی سویس sevis number  خود و همسرتان را وارد نمایید

* Upload Photo

در این قسمت باید یک عکس جدید ۵*۵ رنگی با زمینه سفید و رزولوشن ۶۰۰*۶۰۰ پیکسل را آپلود نمایید. فرمت عکس باید حتما JPEG باشد و حجم زیر ۲۴۰ کیلوبایت داشته باشد. در صورتیکه عکس شما ویژگی های لازم را داشته باشد، یک تیک سبز رنگ به همراه پیام Photo passed quality standards در بالای صفحه ظاهر میگردد.

* Confirm Photo

در این صفحه باید عکس انتخابی را تایید نمایید. در پایین صفحه نوشته شده که ممکن است در روز مصاحبه از شما یک عکس مشابه عکس گذرنامه خواسته شود

* Review

در این صفحات شما می توانید تمام اطلاعاتی که ارایه دادید مرور کنید و در صورتی که نیاز به تصحیح دارد، با استفاده از گزینه edit آن را تصیح نمایید. توجه داشته باشید که پس از تایید نهایی فرم، امکان هیچ تصیحی در اطلاعات مندرج، وجود نخواهد داشت.

* Sign and Submit

در سوال اول مشخص نمایید که آیا فرم را به تنهایی تکمیل کرده اید یا از کسی کمک گرفته اید. سپس در کادرهای بعدی ابتدا شماره پاسپورت و سپس حروف مشخص شده در تصویر را وارد نمایید. در آخر روی دکمه Sign and Submit Application کلیک کنید.

* Confirmation

در صفحه آخر یک کادر مستطیلی با اطلاعات و عکس شما ظاهر میگردد. این همان تاییدیه ایست که باید در روز مصاحبه همراه داشته باشید. روی گزینه Print Confirmation کلیک نمایید و از این صفحه پرینت بگیرید. برای دسترسی به فرمی که پر کرده اید، میتوانید روی گزینه Print Application کلیک کنید و فرم را ذخیره نمایید، همان طور که در بالای صفحه نوشته شده نیازی به ارائه اپلیکیشن فرم در روز مصاحبه نیست و فقط باید صفحه تاییدیه را به همراه داشته باشید.

 پر کردن تمام قسمت ها در فرم DS160 الزامی است؟

 اکثر قسمت ها در فرم DS160 الزامی است. می توانید قسمت هایی که علامت “Optional” را دارند خالی بگذارید. ممکن بعضی قسمت ها هم به شما امکان انتخاب “Does Not Apply” را داده باشد. اگر قسمتی به شما مربوط نیست، می توانید کادر کنار قسمت های دیگر را که باید تکمیل شوند علامت بزنید. این درخواست به شما اجازه نمی دهد هر قسمت اجباری را خالی بگذارید. در این مورد، یک پیغام خطا نشان داده می شود و باید قبل از ادامه تکمیل درخواست آن قسمت را پر کنید. اگر سوالات خواسته شده را جواب ندهید، ممکن است فرم شما رد شود.

 

آیا باید برای مصاحبه درخواست کامل را با خود همراه داشته باشم یا فقط صفحه تاییدیه کافی است؟

شما نباید درخواست کامل را بیاورید چون به شما کمکی نمی کند. صفحه تایید تمام چیزی است که برای بازیابی داده های درخواستتان لازم دارید. باید طی همه مراحل روند درخواست، صفحه تایید را همرا خودتان داشته باشید. بدون صفحه تایید، ممکن است دسترسی به درخواستتان و طی مراحل برای ویزای شما انجام نشود.

من با خانواده ام سفر می کنم یا به عنوان عضوی از یک گروهمی توانم یک درخواست خانوادگی یا گروهی ایجاد کنم؟

بله. در صفحه “Thank you” شما گزینه ای را برای ایجاد یک درخواست خانوادگی یا گروهی می ببینید. وقتی این گزینه را انتخاب کنید، اطلاعات مشخصی از درخواستتان، مانند مقصد، اتوماتیک وارد می شود و در درخواست جدید نشان داده می شود. لطفا توجه داشته باشید اگر از این گزینه استفاده می کنید لازم است برای هر یک از اعضای خانواده تان یا هر فرد در گروهتان که با شما سفر می کنند یک درخواست شخصی ایجاد کنید.

اگر از این گزینه در صفحه “Thank you” برای ایجاد یک درخواست خانوادگی یا گروهی استفاده کنم، می توانم داده هایی را که سیستم به طور اتوماتیک جایگزین می کند تغییر بدهم؟

بله. اگر برای مثال یکی از افراد وابسته نام خانوادگی یا ملیتی متفاوت داشته باشد، متقاضی می تواند آن داده را در درخواست قبل از ارسال جایگزین کند.

وقتی من با استفاده از DS160 آنلاین برای یک ویزای غیر مهاجرتی اقدام می کنم، فرم های دیگری هم لازم است پر کنم؟

خیر شما فقط به  فرم DS160 احتیاج دارید با یک استثناء. ویزاهای نامزدی(K-1/2) که هنوز به فرم های DS-156 و DS-156K نیاز دارد و درخواست ویزای سرمایه گذاری/ قراردادی/ معاهدات تجاری که همچنان به فرم ها دیگر نیاز دارد.