دانشگاه های سوئیس
دانشگاه های سوئیس
اکتبر 4, 2020
آشنایی با مدارک مورد نیاز مهاجرت تحصیلی به سوئیس
اکتبر 6, 2020

هزینه زندگی و تحصیل در سوئیس این کشور کوچک و زیبای اروپایی

هزینه زندگی و تحصیل در سوئیس

هزینه زندگی و تحصیل در سوئیس چقدر است؟

افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشور سوئیس را دارند باید از هزینه زندگی و تحصیل در سوئیس اطلاعات کاملی داشته باشند. زیرا میزان هزینه یکی از مهم ترین و اساسی ترین نکاتی است که دانشجویان بین المللی باید حتما به آن توجه داشته باشند. در غیر این صورت ممکن است در میانه ی راه نتوانند از پس هزینه های آن برآیند و دچار آسیب های جدی شوند.

تحصیل در کشور سوئیس شامل هزینه ای می باشد که باید برای دانشگاه پرداخت شود. زندگی نیز به صورت معمول هزینه هایی را در بردارد که در ادامه هزینه زندگی و تحصیل در سوئیس را برای شما بازگو می کنیم.

میزان هزینه زندگی و تحصیل در سوئیس

همانطور که بیان کردیم یکی از دغدغه های مهم افراد میزان هزینه زندگی و تحصیل در سوئیس می باشد که باید توجه زیادی به آن شود. در این قسمت شما را با هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی در این کشور آشنا می کنیم.

هزینه ی تحصیل شامل هزینه هایی است که باید به دانشگاه مورد نظر برای هر ترم پرداخت کنید. دانشگاه های سوئیس شامل دولتی و خصوصی می شوند. هر کدام از این دانشگاه ها هزینه های جدا و مخصوص  به خود را دارند. به همین سبب ابتدا دانشگاه خود را انتخاب و بعد از آن هزینه ها را تخمین بزنید. البته در نظر داشته باشید که مقطع تحصیلی نیز در میزان این هزینه بسیار موثر می باشد.

به طور مثال برای هر سال تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور سوئیس در مقطع لیسانس مبلغی حدود 800 تا 1500 یورو باید پرداخت شود. هزینه ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز سالیانه حدود 1700 یورو می باشد. برای مقطع دکترا نیز باید هزینه ی بیشتری پرداخت شود. البته مقطع دکترا بیشتر به صورت بورسیه می باشد که کمک هزینه ای نیز به دانشجو پرداخت می شود.

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های خصوصی نیز برای مقاطع مختلف مبلغی بین 1500 تا 15000 یورو در سال می باشد.

کشور سوئیس یکی از گران ترین و ثروتمند ترین کشور های اروپایی به حساب می آید. به دلیل گران بودن این کشور، هزینه زندگی و تحصیل در سوئیس نیز بالا می باشد. این نکته باید مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار بگیرد. هزینه های زندگی شامل خانه اجاره ای یا خوابگاه، رفت و آمد، خورد و خوراک ، تفریح و ... می شود. این هزینه ها کاملا معمول است و هر کسی این هزینه ها را دارد. به طور معمول و میانگین هزینه ی زندگی در کشور سوئیس حدود 700 تا 17000 یورو می باشد. این مبلغ بسته به نوع زندگی فرد متغیر می باشد. با صرفه جویی می توان این مبلغ را به پایین ترین حد خود رساند و هزینه ی کمتری پرداخت کرد.

برای جبران هزینه زندگی و تحصیل در سوئیس دانشجویان می توانند از کار دانشجویی استفاده کنند. دانشجویان بین المللی می توانند بر حسب قانون دانشگاه خود ساعات خاصی از هفته را به کار دانشجویی مشغول باشند و کمی از هزینه زندگی و تحصیل در سوئیس را تامین کنند.