آزمونهای استاندارد
دسامبر 17, 2019
وﯾﺰای ﺗﻮرﯾﺴﺘﯽ
دسامبر 17, 2019

مراحل اخذ پذیرش

مراحل دریافت پذیرش از دانشگاههای امریکا

برای تحصیل در دانشگاه های امریکا چیزی به نام کنکور یا آزمون ورودی وجود ندارد. دانشگاهها معیارهایی را برای پذیرش دانشجودر نظر می گیرند که در مراکز مختلف می تواند متفاوت باشد. هریک از این معیار ها دارای امتیازی می باشد که مجموع امتیاز ها معیار نهایی برای پذیرش قلمداد می گردد.

برخی از این معیار ها عبارت اند از: نمرات درسی مقاطع گذشته، سابقه تحقیق و پژوهش و انتشار مقاله، نمره آزمون های بین الملی زبان (معمولا TOEFL)، توصیه نامه های اساتید قبلی و برخی معیار های دیگر. در مقاطع تخصصی آزمون های ضروری دیگری نیز در فرایند اخذ پذیرش دخالت دارد مانند آزمون GRE برای تحصیلات تکمیلی و آزمون MCAT برای گروه پزشکی.

بررسی و تحقیقات لازم قبل از اقدام به پذیرش تحصیلی:

مرحله ۱: بررسی گزینه ها (انتخاب رشته و دانشگاه)

اگر قصد دارید در آمریکا درس بخوانید پیش از انجام هر کاری بنشینید و درباره گزینه های پیش رویتان تحقیق کنید تا بتوانید بهترین کالج یا دانشگاهی که مناسب نیازهایتان باشد، پیدا کنید. سعی نکنید خود را با دانشگاه هماهنگ کنید بلکه دانشگاهی بیابید که با شرایط، اولویت ها و اهداف بلندمدت شما هماهنگ باشد.
به خاطر داشته باشید در آمریکا هیچ سیستم رتبه بندی رسمی برای کالج ها و دانشگاه ها وجود ندارد. کالج یا دانشگاهی برای شما بهترین است که به نحو احسنت به نیازهای تحصیلی، مالی و شخصی شما پاسخ دهد.

حداقل 12 تا 18 ماه قبل از شروع سال تحصیلی مورد نظرتان برای ادامه تحصیل در یکی از کالج ها یا دانشگاه های آمریکا، تحقیقات خود را آغاز نمایید.
می توانید کار خود را با پاسخگویی به این پرسش های اساسی، و مشاهده صفحات تعیین اولویت ها و آزمون ها آغازکنید.

چرا می خواهید در آمریکا تحصیل کنید؟
کدام منطقه بیش از همه با شرایط شما مطابقت دارد؟
کدام کالج ها یا دانشگاه ها بیش از همه پاسخگوی نیازهای شما خواهند بود؟
آیا به کمک مالی نیازمندید؟
تا چه زمانی برای ارائه درخواست پذیرش و درخواست دریافت کمک هزینه مهلت دارید؟
در آمریکا می خواهید در کجا زندگی کنید؟

سطح تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، و غیره) خود را مشخص کنید تا بتوانید در زمان تحقیق اطلاعات بیشتری درباره گزینه های پیش رویتان کسب نمایید. می توانید فهرست قابل جستجوی مؤسسات آموزشی مورد تایید را در بخش “تحصیل در آمریکا” (Study in the State) در وب سایت وزارت امنیت داخلی مشاهده فرمایید.

مرحله ۲: تأمین سرمایه لازم برای تحصیل

روی خودتان سرمایه گذاری کنید. هزینه زندگی و تحصیل در آمریکا در مناطق مختلف متفاوت است.اگر درست برنامه ریزی و تحقیق کنید، می توانید از عهده پرداخت هزینه های ادامه تحصیل در آمریکا برآیید

در اسرع وقت برنامه ریزی مالی خود را آغاز کنید. هر ساله دانشجویان بین المللی فراوانی از میزان قابل توجهی کمک هزینه های تحصیلی برخوردار می شوند اما رقابت در این عرصه بسیار تنگانگ است. درخواست دریافت کمک هزینه همزمان با ارئه درخواست پذیرش صورت می گیرد.

در زمان تعیین بودجه برای تحصیل، به این نکته هم توجه داشته باشید که در مجموع هزینه های شما شامل شهریه، هزینه زندگی و مخارج متفرقه دیگر می باشد. هزینه های شما از مؤسسه ای به مؤسسه دیگر تفاوت خواهد داشت، پس برای کسب آگاهی از هزینه های خاص هر مؤسسه به وبسایت همان مؤسسه مراجعه کنید. هنگام تعیین بودجه، این موضوع را نیز در خاطر داشته باشید که معمولا هر ساله شهریه ها 6 تا 10 درصد افزایش می یابند.

چطور می توانید هزینه های تحصیلی خود را کاهش دهید؟

درباره مجموعه بسیار گسترده مؤسسات آموزشی دولتی و خصوصی تحقیق کنید. هزینه زندگی در بعضی نقاط آمریکا مثل مناطق جنوبی، ایالت های مرکزی یا در مناطق روستایی کشور پایین تر است؛ به ثبت نام در کالج های این مناطق نیز فکر کنید.
اول به کالج منطقه ای بروید، بعد برای تکمیل دوره کارشناسی خود، در مؤسسات آموزشی دورۀ چهار ساله شرکت کنید

کارشناسان ما چطور می توانند در تنظیم هزینه ها به شما کمک کنند؟

مشاوران ما هنگام شرکت در رقابت گسترده و نفس گیر دریافت کمک هزینه تحصیلی، می توانند با اشاره به وجوه تمایزتان با دیگران شانس بیشتری در پذیرش دانشجویی و دریافت کمک هزینه برای شما فراهم سازند. از آنجایی که مشاوران به منابع فراوانی دسترسی دارند می توانند شما را از بورسیه ها و برنامه های جدید دریافت کمک هزینه تحصیلی مطلع سازند. مشاوران درباره فرصت های فعلی کسب کمک هزینه نیز می توانند اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهند.

مرحله ۳: تکمیل درخواست پذیرش

زود شروع کنید، از قبل برنامه ریزی هایتان را انجام دهید و بدانید برای تکمیل درخواست خود به چه چیزهایی نیاز دارید. تکمیل درخواست ها، نیازمند آماده سازی اسناد و مدارک و برنامه ریزی های فراوان است.
اگر روند تکمیل درخواست را زودتر شروع کنید، به نفع خودتان تمام خواهد شد. باید درباره مقدار زمان و کار مورد نیاز برای تکمیل درخواست بدرستی برنامه ریزی کنید. مهلت های ارائه درخواست را در تقویمی ثبت کنید تا بتوانید پیگیر انجام اقدامات لازم و زمان مورد نیاز برای تکمیل درخواست باشید.

در زیر به مراحل و مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های آمریکا اشاره شده است:

ترجمه مدارک

الف)اگر شما متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی هستید، می بایست مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را به زبان انگلیسی ترجمه نمایید.

ب)متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می بایست اصل دانشنامه و یا دانشنامه موقت را به همراه اصل ریزنمرات و یا کارنامه خود را به زبان انگلیسی ترجمه نمایند.

ج)متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا نیز علاوه بر مدارک ذکر شده می بایست مدارک مربوط به مقطع کارشناسی ارشد را نیز ترجمه نمایند.

 

تبصره: در صورتی که هنوز فارغ التحصیل نشده اید می توانید گواهی اشتغال به تحصیل به همراه کارنامه خود را ترجمه نمایید.

توجه داشته باشید اگر در دو مقطع کاردانی و کارشناسی تحصیل کرده اید مدارک مربوطه به هر دو مقطع می بایست ترجمه شوند.

 

 

2) انتخاب رشته و دانشگاه

با توجه به اینکه در همهٔ دانشگاه‌های آمریکا داوطلب می‌تواند برنامه متناسب باعلاقه و مقطع تحصیلی خود را جستجو و پیدا کند لذا داوطلب  لازم است که بر اساس رشته و سطح تحصیلی و توانایی خود دانشگاه را انتخاب کند. این حق انتخاب می‌تواند از بین دانشگاه‌های برتر و یا سایر موسسه‌های آموزشی و حتی از بین دوره‌ای کارشناسی ارشد آنلاین باشد.

 

3) نگارش و ویرایش رزومه – نگارش تخصصی رزومه تحصیلی (CV)

نکته اساسی در نگارش CV ، تقویت نقاط قوت و کمرنگ کردن نقاط ضعف شماست. کارشناسان ما با رعایت جزئی‌ترین نکات موثر در دریافت پذیرش و فاند، قدرتمندترین CV را با توجه به شرایط شما برایتان تهیه می‌کنند.

 

4) نگارش و ویرایش SOP (انگیزه نامه)

انگیزه‌نامه یا sop یکی از مهمترین فاکتورهای موثر در موفقیت هر پرونده ای می‌باشد. انگیزه‌نامه باید به طور خاص و هدفمند در مورد شما نوشته شود و به همین دلیل عدم استفاده از template هاامری ضروری به نظر می‌رسد. داشتن سالها تجربه به ما این امکان را می‌دهد که برای شخص شما انگیزه‌نامه‌ای خاص، موثر و منحصر به فرد نگارش کنند. پس از نگارش اولیه، متن این نامه بارها توسط کارشناسان ما (که شامل دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه های آمریکا می‌باشند) ویرایش شده تا به ایده‌آل ترین حالت خود برسد.

 

5) نگارش و ویرایش توصیه نامه (Recommendation Letter)

توصیه نامه از موارد پر اهمیت در فرایند اپلای می باشد. برخی از اساتید دانشگاه ها در ایران نگارش توصیه نامه را به عهده دانشجو میگذارند که این موضوع میتواند به نفع یا به ضرر داوطلب تمام شود. یک توصیه نامه ی عام یا اصطلاحا Template که به طور خاص برای شما نوشته نشده است، می تواند تمام زحمات شما را هدر دهد. توصیه نامه باید ویژگی های خاص شخصیتی دانشجو را همراه با مثالهایی داستان گونه بیان کند. با استفاده از پاسخ های داوطلبین به سؤالات کارشناسان، ما توصیه نامه ای منحصر به فرد و موثر برای شما تهیه میکنیم که نقش اساسی در موفقیت پرونده شما دارد.

 

6) فرآیند مکاتبه با اساتید و دانشگاه‌ها

توسط تیم با تجربه ی ما تمامی اساتید در کشورهای مقصد که با زمینه ی تحقیقاتی شما هم راستا هستند، شناسایی شده و با استفاده از ایمیلی که به نام شما ساخته شده است، با آنها مکاتبه می شود. متن مکاتبات کاملا با در نظر گرفتن شرایط و اهداف شما نگاشته می شود. پس از دریافت پاسخ اولیه، این مکاتبات تا مراحل پایانی و مصاحبه اینترنتی (Skype) پیگیری می‌شوند.

همچنین با انجام مصاحبه‌ی آزمایشی، شما را برای مصاحبه‌ی اصلی با اساتید آماده می‌کند. در نهایت لیست دانشگاه‌های هدف با شانس بالای دریافت پذیرش و فاند ارائه می‌شود.

 

7) تکمیل و ثبت پرونده آنلاین پذیرش تحصیلی (Online Application Submission)

در دانشگاه‌های انتخابی که در مرحله مکاتبه شانس بالایی در پذیرش و گرفتن فاند کسب کرده اند، اپلیکیشن و فرم‌ها تکمیل شده و مدارک ارسال می‌گردد و پس از نهایی شدن اپلیکیشن‌ها، مکاتبات با اساتید و دانشگاه پیگیری می‌شوند.

 

 

8) ویزای تحصیلی

متقاضیان تحصیل در آمریکا می‌توانند اطلاعات مربوط به انواع ویزا و سفر را در وبسایت اداره امور کنسولی وزارت امور خارجه آمریکا و صفحه تحصیل در امریکا در وبسایت وزارت امنیت داخلی آمریکا مشاهده نمایند.

انواع ویزاهای دانشجویی :

دولت آمریکا سه نوع ویزای دانشجویی مختلف با عناوین اف (F)، ام (M) و جی (J) ارایه می کند.

 

1) ویزای دانشجویی اف (F): برای تحصیل در کالج ها یا دانشگاه های مجاز و معتبر در آمریکا یا برای تحصیل زبان انگلیسی در مؤسسه آموزش زبان انگلیسی صادر می شود.

 

2) ویزای تبادل جی (J): برای شرکت کنندگان در برنامه تبادل شامل متقاضیان تحصیل در دبیرستان و دانشگاه صادر می شود.

 

3) ویزای دانشجویی ام (M): برای تحصیل و شرکت در دوره های آموزشی غیرآکادمیک یا فنی و حرفه ای در آمریکا صادر می شود.

 

قبل از آنکه بتوانید برای ویزای دانشجویی (F)، (J) یا (M) درخواست دهید، نخست باید تقاضای خود را برای مؤسسه آموزش عالی مورد تایید برنامه تبادل دانشجوی مهمان، (اس ای وی پی) ارسال کنید تا مورد قبول قرار گیرد.

حتی اگر مؤسسه ای مورد تایید “اس ای وی پی” باشد و بتواند فرمهای آی-20 (I-20) و دی اس-2019 (DS-2019) را برای تقاضای ویزا صادر نماید، بدون انجام روند مذکور (ارسال درخواست تحصیل در آمریکا به “اس ای وی پی”، این فرمها ممکن است فاقد اعتبار ملی و منطقه ای باشند.

 

بعد از آنکه در یک مؤسسه آموزش عالی مورد تایید “اس ای وی پی” پذیرفته شوید، دفتر دانشجویان بین المللی در آن مؤسسه فرم های “آی- 20” یا “دی اس- 2019” را بریتان ارسال خواهد کرد.  این فرمها را باید در زمان درخواست ویزای دانشجویی ارائه دهید. بعد از دریافت فرمها، از این وبسایتها بازدید نمایید.

 

1) وزارت امور خارجه آمریکا – اقدامات کنسولی (بخش ویزاهای دانشجویی)

2) وزارت امور خارجه آمریکا – سفارتها و کنسولگری های آمریکا

3) وزارت امنیت داخلی آمریکا – تحصیل در آمریکا

 

حتما توجه داشته باشید که مسئولیت ورود دانشجویان بین المللی، و مسئولیت وضعیت دانشجویان در آمریکا پس از ورودش به کشور، به عهده دو نهاد دولتی جداگانه است.  مسئولیت رسیدگی به درخواست و صدور ویزا برعهده وزارت امور خارجه قرار دارد. پس از آنکه دارندگان ویزا به آمریکا رسیدند، وزارت امنیت داخلی آمریکا، سازمان مسئول برای پذیرش ورود آنان به کشور، و صدور و اجرای ضوابط مربوط به دانشجویان بین المللی است. لطفا پیش از درخواست ویزای دانشجویی آمریکا، اطلاعات قید شده در سه منبع فوق الذکر را مطالعه فرمایید. در این سایتها می توانید اطلاعات مفیدی درباره اشتغال، حفظ وضعیت اقامت، و دیگر موضوعات مهم و اساسی بدست آورید.