اخبار گوناگون
عضویت
images/iacf9.jpg_(1) (3).jpg
 
 
 
نام سه شهروند ایرانی در بزرگترین فساد مالی در عراق منتشر شده است.
 
 


به گزارش عصرایران به نقل از سایت شبکه روسیاالیوم،  2 رسانه غربی مدعی کشف بزرگترین پرونده فساد مالی در بخش نفت عراق شدند. براساس این ادعا، شماری از وزیران و مقامات ارشد عراق و یک شرکت نفتی مستقر در موناکو در مالکیت یک ایرانی در این پرونده بزرگ فساد مالی و رشوه در عراق دخالت داشتند.

فبرفاکس میدیا و هافینگتن پست این گزارش را درباره پرونده فساد مالی در بخش نفت عراق منتشر کرده اند. این خبرگزاری ها این اختلاس را یکی از بزرگترین اختلاس های جهان در دهه اخیر نامیده اند.

نام افرادی چون حسین شهرستانی وزیر آموزش عالی و وزیر سابق نفت و معاون سابق نخست وزیر در امور انرژی، عبدالکریم العیبی وزیر نفت در دولت سابق، ضیاء جعفر الموسوی و کفاح نعمان مدیران شرکت نفت جنوب و عدی القرشی یکی از مقامات ارشد شرکت نفت جنوب عراق در این پرونده فساد مالی آمده است.

همچنین نام باسل جراح به عنوان حلقه اتصال میان مقامات ارشد عراقی و شرکت نفتی "unaoil" در موناکو مطرح شده است. این شرکت نفتی به مالکیت یک خانواده ایرانی به نام احسانی و مقر آن در موناکو است. عطا احسانی رییس این مجموعه و دوپسر وی به نامهای سیروس و سامان مدیریت مالی و اداری این شرکت را برعهده دارند. 

براساس ادعای این نشریات غربی، نقش این شرکت، تماس با شرکت های بزرگ نفتی جهان و تضمین برنده شدن آنها در پروژه های نفتی در عراق است. باسل جراح یک شهروند عراقی مقیم خارج از عراق است.
 صحت این گزارش هنوز از سوی مقامات دولتی یا قضایی عراق یا هیچ کشور دیگری تایید نشده است.  حیدر العبادی نخست وزیر عراق هم در واکنش به این گزارش، خواستار تحقیق و بررسی درباره این ادعاها شده است.

براساس ادعاهای این گزارش، در بین سال های 2005 تا 2014، میلیون ها دلار به عنوان رشوه به مقامات ارشد عراقی پرداخت شد. برخی از این رشوه ها به صورت مستقیم به حسین شهرستانی و لعیبی (وزیران نفت سابق عراق) پرداخت شد. علاوه بر این رشوه هایی نیز از سوی جراح و شرکت نفتی در موناکو  به دیگر مقامات عراقی پرداخت شد. در یکی از این رشوه ها، شرکت نفتی موناکو به شرکت هیوندای پیشنهاد کرده بود در صورت تمایل برای کسب قرارداد 100 میلیون دلاری در پروژه های نفتی عراق، باید 7 میلیون دلار رشوه بپردازد. این شرکت نیز این رشوه را به مقامات عراقی ارائه می کرد. این پیشنهاد از سوی جراح به شرکت نفتی موناکو ارائه شده بود تا در این زمینه با شرکت هیوندای تماس برقرار شود.

این رشوه 7 میلیون دلاری بخشی از آن به حسین شهرستانی (وزیر نفت سابق عراق) پرداخت می شد و بخشی از آن هم به فردی به نام احمد الجبوری پرداخت می شد که به نظر می رسد حلقه اتصال میان جراح و شهرستانی است.
 در یکی از نامه ها، الجراح تاکید کرده بود که الجبوری با دریافت مبلغ یک میلیون دلار در مقابل تضمین پیروزی شرکت های پتروفاک و اس ابی ام هلندی برای پیروزی قرارداد میدان های الغراف موافقت کرده است.

همچنین در سال های 2010 و 2011، الجراح با پرداخت مبلغ رشوه 20 میلیون دلاری به الجبوری موافقت کرده است. هدف از این رشوه، تلاش الجبوری برای تاثیرگذاری بر شهرستانی و لعیبی و اقناع آنها برای واگذاری بخشی از سهم خط لوله نفتی به شرکت دریایی لیتون است.
ارزش این قرارداد 200 میلیون دلار است. در سال 2011 این شرکت نفتی در موناکو با پرداخت 16 میلیون دلار رشوه برای کسب تایید شهرستانی در واگذاری قرارداد خط لوله نفت به ارزش 600 میلیون دلار موافقت کرده است.
 
 
 
منبع خبرگزاری عصر ایران - با تصحیح
 
 
 
 
برای مشاهده گزارش هافینگتون پست اینجا کلیک کنید
برای عضویت در فیسبوک ایرانیان امریکا اینجا کلیک کنید
 

نوشتن دیدگاه

در صورت ارسال نظرهای توهین آمیز یا نژاد پرستانه، حساب کاربری مسدود خواهد شد

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

 

 
 
سازمان فرهنگی - اجتماعی
ایرانیان مقیم امریکا

 
سازمان فرهنگی اجتماعی ایرانیان مقیم امریکا یک کمپانی خصوصی ولی وابسته به قوانین ایالات متحده می باشد که در زمینه ارائه خدمات شهروندی به ایرانیان مقیم در امریکا فعالیت می کند.  کاربران محترم می توانند در مورد سوالات و مشکلات خود در خصوص زندگی، کار، تحصیل و مهاجرت به امریکا با ما تماس بگیرند.
خدمات سازمان، شامل خدمات وکالتی برای مهاجران، خدمات دانشگاهی برای دانشجویان و خدمات مختلف دیگر برای کار و زندگی در امریکا می باشد.

ایمیل:  info@persianamericans.org
تلفن: 9292603377
پیغام مستقیم به مسنجر: (اینجا کلیک کنید)

 
به اینستاگرام ما بپیوندید