اخبار و مطالب ایالات متحده
عضویت
images/iacf9.jpg_(1) (3).jpg

اشتغال دانشجویان خارجی در آمریکا

اگر دانشجوی خارجی هستید که در آمریکا درس می‌خوانید، فرصت کار پاره وقت را دارید اما یادتان باشد کار کردن دانشجویان در امریکا بسته به  شرایط ویزایشان محدود است. به عنوان یک دانشجو در امریکا این یک "باید" است که از تمامی الزامات و محدودیت‌های مربوط به ویزایتان مطلع باشید!


قوانین آمریکا برای به کار گیری ویزای F1 دانشجویان

بیشترین دانشجویان خارجی ویزای F1 دارند که یک ویزای غیرمهاجرتی به نام ویزای دانشجویی است. دارندگان ویزای دانشجویی F1 اجازه کار در ایالات متحده را دارند اما فقط تحت شرایطی مشخص و طبق مقررات و محدودیت‌هایی که سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده صادر کرده است.
در اصل، تمام شغل‌ها مشروط و محدود به ویزای F-1 شما است. در طی مدت اقامت شما به عنوان یک دانشجو با ویزای F-1 انواع مختلفی از شغل ها در ایالات متحده تحت قوانینی خاص برای دانشجویان فراهم است. شغل‌های مربوط به فضای داخل  دانشگاه (on campus) در دسترس‌ ترین شغل‌ ها هستند ولی برای افرادی که می خواهند خارج از فضای دانشگاه کار کنند 4 گزینه دیگر وجود دارد:
∙ استخدام در هنگام تحصیل (CPT)
∙ استخدام موقت بعد از فارغ‌التحصیلی (OPT)
∙ استخدام در شرایط سخت مالی
∙ استخدام در موسسات بین‌المللی


الف) استخدام در کمپ دانشگاه
استخدام در فضای دانشگاه آزادان ه‌ترین موقعیت شغلی است که از نظر مقررات سازمان مهاجرت کاملا مجاز می باشد و نیازی به تایید سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده ندارد. با این حال، اگرچه ویزای F-1 امتیاز استخدام در فضای دانشگاه را فراهم می کند، فرصت های استخدام در فضای دانشگاه در بیشتر دانشگاه ها محدود است. حتی اگر بتوانید شغلی در فضای دانشگاه به دست آورید شاید نتوانید به عنوان منبع درآمد سالانه روی آن حساب کنید و معمولا این شغل‌ها به رشته و مطالعاتتان مربوط نیست. در بعضی دانشگاه ها لازم است قبل از قبول کردن هر شغلی در فضای دانشگاه از دفتر دانشجویان خارجی اجازه بگیرید و ممکن است چنین شغل‌هایی در ترم یا سال اول تحصیلی دانشجو مجاز نباشد.
یک دانشجو با ویزای F-1 مقید به قوانین زیر است:
 1. شما باید وضعیت اعتبار ویزای F-1 را حفظ کنید.
 2. شما می‌توانید در دوره تحصیلی دانشگاه ها در هفته 20 ساعت کار کنید.
 3. امکان ندارد آن شغل از یک ساکن آمریکایی گرفته و به شما داده شود.
تعریف شغلی در فضای دانشگاه شامل موارد زیر است:
∙ انجام کاری در محل دانشگاه مشخصا مربوط به  دانشگاه شما است (شامل کارهای مربوط به کمک هزینه تحصیلی یا دستیاری).
∙ انجام کاری در محل شرکت‌های تجاری که خدماتی را مثل کتاب فروشی یا کافه‌ تریا به دانشجویان در داخل کمپ دانشگاه ارائه می‌دهند (شغل در محل شرکت‌های تجاری که خدمات مستقیم به دانشجویان ارائه نمی‌دهد مثل شرکت ساخت و ساز سازنده ساختمان دانشگاه، به عنوان شغلی در فضای دانشگاه طبق مقررات در نظر گرفته نمی‌شود).
∙ انجام کاری در خارج از فضای دانشگاه که از لحاظ آموزشی به دانشگاه وابسته است. وابستگی آموزشی باید به برنامه تحصیلی مقرر شده یا پروژه‌های قراردادی سرمایه گذاری شده برای تحقیقات در سطح کارشناسی ارشد یا دکتری مربوط باشد. در هر صورت، این شغل باید بخش جدایی ناپذیر از برنامه آموزشی و تحصیلی دانشجو باشد.
از آنجایی که وضعیت شما همیشه مشروط به حمایت دانشگاه از شماست، باید قبل از اقدام یا پذیرش هر شغلی به دنبال راهنمایی و اجازه از دفتر دانشجویان خارجی باشید و از آنها بخواهید هر گونه مورد مبهمی را برای شما بیان کنند. همچنین برای اطمینان از اینکه تمام فرم‌های مناسب سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده را ارسال کرده و هر تاییدیه لازم از سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده را دریافت کرده‌اید به راهنمایی دانشگاهتان نیاز دارید.ب) استخدام موقت بعد از فارغ‌التحصیلی (OPT)
دانشجویان خارجی در ایالات متحده با وضعیت ویزای F-1 اجازه کار خارج از فضای دانشگاه به صورت استخدام موقت بعد از فارغ‌التحصیلی(OPT) را هم در طول و هم بعد از تکمیل تحصیلاتشان دارند. مقررات تعیین شده توسط سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده حاکم بر اجرای OPT است و تمام مشاغل OPT به تایید قبلی از سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده و دفتر دانشجویان خارجی دانشگاهتان نیاز دارند.
شما می‌توانید بعد از گذشت حداقل 9 ماه از ثبت‌نامتان برای OPT درخواست کنید اما تا زمانی که مدرک تایید شغلتان(EAD) را از سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده دریافت نکرده‌اید نمی‌توانید کارتان را شروع کنید. همچنین به منظور شروع کار به صورت OPT باید حداقل یک سال از ثبت نامتان گذشته باشد. برای درخواست مدرک تایید شغلتان به صورت OPT، نیازی به پیشنهاد کاری ندارید و استخدام موقت شما بعد از فارغ‌التحصیلی می‌تواند در هر کجای ایالات متحده انجام شود. زودتر شروع کنید؛ سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده 90 روز را برای رسیدگی به درخواست شما صرف می‌کند. از نزدیک با دفتر دانشجویان خارجی دانشگاهتان در ارتباط باشید. تا زمانی که در آمریکا هستید مجوز هر کاری که انجام می‌دهید بر اساس حفظ وضعیت قانونی ویزای F-1 است و  دفتر دانشجویان خارجی شما برای کمک به حفظ این وضعیت در طول اقامتتان آنجا است.


شرایط عمومی برای احراز OPT:
 1. شغل باید "مستقیما" به رشته دانشجو مرتبط باشد.
 2. دانشجو باید وضعیت قانونی ویزای F-1 را حفظ کند.
 3. دانشجو باید قبل از انجام تمام کارهای فارغ التحصیلی برای OPT درخواست کند.
 4. دانشجویانی که در برنامه تحصیلی تمام وقت 12 ماهه استخدام در هنگام تحصیل (CPT)  شرکت کرده‌اند واجد شرایط OPT نیستند.
 5. OPT در مجموع تا 12 ماه به طور تمام وقت مجاز است؛ OPT پاره وقت(تا زمانی که هنوز در دانشگاه باشید) OPT تمام وقت کنونی را با نیمی از کار پاره‌ وقت کاهش می‌دهد (برای مثال، اگر 6 ماه کار پاره‌ وقت می‌کردید، می‌توانید تا 9 ماه کار تمام وقت انجام دهید).
دانشجویان می‌توانند به مدت 12 ماه OPT برای هر سطح پیاپی از مدرک دریافت شده تایید شوند؛ برای مثال، شما می‌توانید 12 ماه OPT را بعد از دریافت مدرک فارغ‌التحصلیتان انجام دهید. ولی با این حال OPT پیش از فارغ التحصیلی (دانشجویان هنوز در دانشگاه هستند) وOPT پس از فارغ التحصیلی (دانشجویانی که مدرک تکمیل شده‌ شان را دارند) هر کدام مقررات متفاوتی دارند:
OPT قبل از فارغ التحصیلی:
∙ دانشجویان باید در دانشگاه تمام وقت ثبت‌نام شده باشند.
∙دانشجویان می‌توانند در دوره تحصیلی دانشگاه در هفته 20 ساعت کار کنید.
∙ دانشجویان می‌توانند در طول تابستان و دیگر فرجه‌ها تمام وقت کار کنند (تا زمانی که بعد از استراحت به دانشگاه برگردند).
∙ دانشجویان می‌توانند پس از تکمیل دوره کار، اگر هنوز پایان نامه یا رساله‌ای نیاز باشد و در صورتی که دانشجو روندی عادی را برای اخذ مدرک طی کند، تمام وقت کار کنند.


OPT پس از فارغ التحصیلی:
∙ پس از تکمیل مدرکتان، کار موقت بعد از فارغ‌التحصیلی باید تمام وقت باشد(40 ساعت/هفته)
∙ تمام کسانی که شرایط  دوره OPT را دارند باید ظرف 14 ماه پس از فارغ‌التحصیلی پایان یابد.
∙ درخواست‌هایOPT  پس از  فارغ‌التحصیلی باید قبل از تکمیل مدرک از سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده دریافت شده باشد.
نکته آخر: از مقررات حاکم بر سفر دانشجویان با ویزای F-1 آگاه باشید. اگر کشور را پس از تکمیل مدرکتان اما قبل از دریافت  مدرک تایید شغلتان (EAD) و پیدا کردن شغلی ترک کردید ممکن است دوباره پذیرفته نشوید. شما می‌توانید کشور را پس از تمکیل مدرکتان، اگر مدرک تایید شغل و شغلی داشته باشید ترک کنید، اما مطمئن شوید همه چیزهایی را که برای دوباره برگشتن لازم است آورده‌اید. (پاسپورت معتبر، کارت معتبر مدرک تایید شغل، ویزای F-1 معتبر، تمام فرم‌های l-20 با صفحه 3 امضا شده توسط مشاور دانشجوی خارجی شما ظرف 6 ماه گذشته و یک نامه استخدام شامل تاریخ استخدام و درآمد).

به‌ روز رسانی OPT- آپریل 2008
در آپریل 2008، وزارت امنیت داخلی الزامات OPT خود را برای دانشجویانی که برنامه مشخصی برای مدرک را مطالعه می‌کنند به روز رسانی کرد بنابراین OPT می‌تواند برای 17 ماه اضافه تا یک مجموعه 29 ماهه تمدید شود. این به روز رسانی به منظور  کار کردن روی اختلاف بین دانشجویانی که OPT خود را کامل کرده‌اند و به دلیل جدول‌های زمانی ویزا که در  H1B visaوجود دارد شانسی برای ارسال ویزای H1B نداشته‌اند برقرار شده است.
تمدید ویژه برنامه OPT فقط برای افرادی که توسط شرکت‌های ثبت شده در برنامه اخذ تاییدیه الکترونیکی استخدام شده‌اند هست و شما باید یکی از رشته‌های زیر را بخوانید:
∙ Actuarial Science
∙ Computer Science Applications
∙ Engineering
Engineering Technologies
∙ Life Sciences
∙ Mathematics
∙ Military Technologies
∙ Physical Sciences


ج) استخدام در هنگام تحصیل(CPT)
استخدام در هنگام تحصیل یک گزینه استخدام خارج از فضای دانشگاه برای دانشجویانی با ویزای F-1 در زمانی است که آموزش عملی جزء جدایی ناپذیر برنامه تحصیلی یا علمی باشد. استخدام CPT به عنوان شغل جایگزین/ مطالعه و تحقیق، کارآموزی، آموزش جمعی یا هر نوع کارآموزی لازم که کارفرمایان حامی از طریق توافقنامه های همکاری با دانشگاه ارائه داده‌اند تعریف می‌شود. برای واجدین شرایط و مدرکتان تجربه کار یا اعتبار آموزشی لازم است و بله شما می‌توانید برای استخدام حقوق هم دریافت کنید. مجوز قبلی از دفتر دانشجویان خارجی دانشگاهتان و اطلاع رسانی به سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده (USCIS) لازم است.


واجدین شرایط استخدام CPT:
 1. شما می‌بایست به مدت یک سال با وضعیت معتبر ویزای F-1 در دانشگاه ثبت نام کرده باشید (برای دانشجویان فارغ‌التحصیلی که برنامه نیازمند CPT فوری است استثنا وجود دارد). اگر شما یک سال با ویزای دانشجویی در امریکا بوده اید و بعد از یک سال به دانشگاه دیگری منتقل شده و تقاضای CPT بدهید، ممکن است دانشگاه شما، آن یکسال سابقه شما در دانشگاه قبلی را به عنوان سابقه لازم برای اعطای CPT قبول کند.
 2. شغل CPT باید جزء جدایی ناپذیر برنامه مدرک شما یا الزامی از دوره‌ای باشد که برای آن اعتبار علمی دریافت می‌کنید.
 3. شما باید قبل از ارسال درخواست تایید CPT خود یک پیشنهاد کاری دریافت کرده باشید.
 4. پیشنهاد کاری شما باید مربوط به رشته یا زمینه مطالعه شما باشد.
دفتر دانشجویان خارجی باید شما را برای CPT تایید کند. وقتی CPT را دریافت کردید فقط می‌توانید برای کارفرمایان و تاریخ‌های تایید شده مشخصی کار کنید ( بر خلاف OPT  یا مشاغل severe economic hardship خارج از فضای دانشگاه که شما می‌توانید در هر جای ایالات متحده کار کنید). بر اساس اینکه شما برای شغل CPT پاره وقت (20 ساعت در هفته یا کمتر) یا تمام وقت ( بیشتر از 20 ساعت در هفته) تایید شده باشید، اعتبار  CPT شما تعیین می‌شود. در حالی که در دانشگاه ، شما می‌توانید فقط برای CPT پاره وقت تایید شوید.
بدون توجه به اینکه برای CPT تمام وقت یا پاره‌ وقت تایید شده باشید، محدودیتی برای مدت زمانی که می‌توانید کار کنید وجود ندارد. با این حال، اگر تا 12 ماه یا بیشتر به طور تمام وقت در CPT کار کرده باشید واجد شرایط OPT نمی‌شوید. اگر کمتر از 12 ماه تمام وقت یا پاره‌وقت در CPT کار کرده باشید هنوز برای تمام OPTهای مجازتان واجد شرایط هستید. پس با اطمینان و دقت تاریخ‌ها و ساعت‌ها را ببینید. کار موقتتان را بعد از فارغ‌التحصیلی به خطر نیاندازید.
نظر به شرایط مختلف اشتغال، باید به طور مداوم جهت کسب اطلاعات بیشتر با دفتر دانشجویان خارجی در دانشگاهتان در ارتباط باشید. قوانین کلی برای دانشجویان فارغ‌التحصیلان، در حال تحصیل و داوطلبان دکتری تا حدودی متفاوت اجرا می‌شود و آنها می‌توانند شما را راهنمایی کنند. دفتر دانشجویان خارجی می‌تواند به شما در تعیین مشمولیت برای CPT، اطمینان از واجد شرایط بودن پیشنهاد شغلیتان و مطمئن کردن شما از پیگیری تمام مراحل لازم برای درخواست دادن به سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده کمک کند. آنها همچنین باید CPT شما را تایید کنند، پس شما انتخابی ندارید، باید با آنها کار کنید. اما آنها با شما هستند، به خصوص وقتی پای مقررات سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده وسط می‌آید، پس از آنها کمک بخواهید، آنها برای کمک به شما آنجا هستند.
بسیاری از دانشگاه ها در ایالات متحده برنامه‌های کاری و تحقیقاتی را ارائه می‌دهند که استخدام فوری از طریق برنامه‌های CPT را هماهنگ می‌کند. نه تنها به دانشجویان خارجی فرصتی برای کمک به تامین هزینه‌های تحصیلشان می‌دهد بلکه همزمان تجربه کاری با‌ ارزش و کسب مدرک کارشناسی ارشد خود را هم دارند.

Image result

د) شرایط سخت اقتصادی

طبق آنچه سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده توضیح داده است دانشجویانی با ویزای F-1 که دچار شرایط سخت اقتصادی هستند واجد شرایط کار کردن در فضای خارج از دانشگاه تا 20 ساعت در هفته تا زمان برگزاری برنامه‌های دانشگاه و تمام وقت در طول فرجه‌ها هستند.
یک دانشجو برای اینکه از امتیازات "شرایط سخت اقتصادی" بهره‌مند شود، باید:
 1. وضعیت ویزای F-1 حداقل برای یک سال آموزشی (9 ماه) معتبر باشد.
 2. در جایگاه علمی خوبی باشید.
 3. فراهم کردن مدارک شرایط سخت اقتصادی بر اساس شرایط غیر قابل پیش‌بینی خارج از کنترل دانشجو است.
 4. تجربه نشان داده است شغل در فضای دانشگاه نه هست و نه کافی است.
 5. قبل از اعمال چند نمونه از شرایط بحرانی اقتصادی برای یافتن کاری در فضای دانشگاه خوش‌بینانه تلاش کنید:
قانون نمونه‌هایی از انواع مواردی که می‌توانند به عنوان " شرایط سخت اقتصادی پیش آمده در شرایط غیرقابل پیش‌بینی خارج از کنترل دانشجو" در نظر گرفته شوند ارائه داده است. این شرایط ممکن است شامل موارد زیر باشد:
∙ از دست دادن کمک مالی یا شغلی در فضای دانشگاه بدون مقصر بودن دانشجو
∙ نوسانات قابل توجه در ارزش پول یا نرخ ارز
∙ افزایش بیش از اندازه شهریه یا هزینه‌های زندگی
∙تغییرات غیرمنتظره در شرایط اقتصادی منبع پشتیبانی دانشجو
∙ صورتحساب‌های پزشکی یا سایز هزینه‌های قابل توجه و غیر منتظره.
شما باید با کمک و راهنمایی دفتر دانشجویان خارجی برای یک "مدرک تایید شغل" (EAD) درخواست کنید. اما فرم‌ها و مدارکی به علاوه هزینه، عکس و... نیاز است؛ روند رسیدگی می‌تواند تا 12 هفته یا بیشتر طول بکشد و تا زمانی که مدرک تایید شغل را دریافت نکنید نمی‌توانید کار را شروع کنید. وقتی این مدرک را گرفتید، می‌توانید برای یک کارفرما در هر شغلی در هر کجای ایالات متحده کار کنید. وقتی دانشجو نتواند اعتبار ویزای F-1 را حفظ کند مجوز اشتغال به طور خودکار فسخ می‌شود.


ه) استخدام در یک سازمان بین‌المللی

دسته آخر استخدام برای دانشجویان خارجی در ایالات متحده با ویزای F-1 شغلی با یک "سازمان  بین‌المللی شناخته شده" است. برای صلاحیت داشتن، یک سازمان باید در لیست رسمی وزارت امور خارجه باشد و سازمان ‌های لیست شده شامل صلیب سرخ، بانک‌های توسعه آفریقایی و آسیایی، سازمان بهداشت جهانی، سازمان تجارت جهانی و دیگر سازمان‌های مشابه اما کمتر معروف است. چون درخواست OPT یا CPT ندارد، این دسته از استخدام اغلب نادیده گرفته می‌شود. فقط دانشجویانی با پیشنهاد کاری و حمایت یکی از سازمان‌های لیست شده واجد شرایط هستند. با این حال، برای دانشجویان خوش‌شانسی که چنین حامیانی دارند، مزایای مشخصی از این نوع استخدام دارند.


الزامات کار برای یک سازمان بین‌المللی:
1.دانشجو باید یک کارآموزی یا استخدام با یک "سازمان بین‌المللی شناخته شده" را داشته باشد. برای دیدن لیست اخیر "سازمان‌های بین‌المللی شناخته شده" اینجا کلیک کنید.
 1. این شغل باید در محدوده حمایت آن سازمان و رشته تحصیلی دانشجو باشد.
 2. وضعیت ویزای F-1 دانشجو باید حداقل برای یک سال کامل آموزشی اعتبار داشته باشد.
 3. جایگاه علمی دانشجو باید خوب باشد.
اگر این الزامات را فراهم کردید، می‌توانید برای مجوز تایید شغل(EAD) از سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده(USCIS) درخواست کنید. شما می‌توانید فقط بعد از گرفتن مجوز تایید شغلتان که 3 ماه طول می‌کشد کارتان را شروع کنید.
مزایای این نوع استخدام در مقایسه با CPT یا OPT:
∙ این نوع استخدام نه به اعتبار شما بستگی دارد نه به برنامه آموزشی شما نیاز دارد.
∙ صرف نظر از اینکه چه قدر یا چه مدت کار کرده‌اید، این نوع استخدام 12 ماه پس تکمیل OPT شما را کسر نمی‌کند.


شما می توانید جهت ارسال سوالات یا اخذ اطلاعات بیشتر در مورد شرایط کار با ویزای دانشجویی، با دفتر انجمن ایرانیان مقیم امریکا، با شماره تلفن 929-260-3377 یا با آدرس ایمیل info@persianamericans.org تماس بگیرید


 

 

 
 
موسسه مهاجرتی
ایرانیان امریکا

 
سازمان فرهنگی اجتماعی ایرانیان مقیم امریکا یک کمپانی خصوصی ولی وابسته به قوانین ایالات متحده می باشد که در زمینه ارائه خدمات شهروندی به ایرانیان مقیم در امریکا فعالیت می کند.  کاربران محترم می توانند در مورد سوالات و مشکلات خود در خصوص زندگی، کار، تحصیل و مهاجرت به امریکا با ما تماس بگیرند.
خدمات سازمان، شامل خدمات وکالتی برای مهاجران، خدمات دانشگاهی برای دانشجویان و خدمات مختلف دیگر برای کار و زندگی در امریکا می باشد.

ایمیل:  contact@persianamericans.org

پیغام مستقیم به مسنجر: (اینجا کلیک کنید)

 
به اینستاگرام ما بپیوندید