اخبار و مطالب ایالات متحده
عضویت
images/iacf9.jpg_(1) (3).jpg

 

 

مسلما زندگی در هیچ جایی بدون نقص نیست و همواره نقاط مثبت و منفی بسیاری در مورد محل زندگی از شهروندان به گوش می رسد. زندگی در امریکا نیز از این قاعده مستثنی نیست ولی به نظر می رسد اگر شرایط مختلفی را در کشورها به طور یکسان .مقایسه و بررسی کنیم، وزنه مزایای زندگی در امریکا، از معایب آن نسبت به سایر کشورهای توسعه یافته به مراتب بیشتر خواهد بود. از طرف دیگر در بسیاری از موارد مقایسه ها سلیقه ای است به  طوری که گاهی بعضی از مردم ملاک مناسب بودن کشوری را برای زندگی، معیارها و علاقه های شخصی می ینند. به عنوان مثلا شاید یک ایرانی به این خاطر که در امریکا بازار زرگرها و پارچه فروشها یا ساندویچ سوسیس بندری یا کله پاچه پیدا نمی شود از این کشور خوشش نیاید و در نتیجه ما با گزارشهای متفاوتی درباره این موضوع مواجه شویم. در این مقاله به 8 مورد از قویترین دلایلی می پردازیم که امریکا را به عنوان بهترین کشور برای زندگی معرفی می کند. در این مطلب سعی شده است تا مهمترین ابعاد زندگی شهروندان که در روند زندگی اجتماعی آنان تاثیر می گذارد بررسی گردد که بعضا در مقایسه های بین کشور ها و مخصوصا بین اروپا و امریکا بحث برانگیز می شود. 

 

1- اقتصاد

تولید ناخالص داخلی امریکا رتبه اول جهان را دارد و اگر تولید ناخالص داخلی تمام کشورهای اتحادیه اروپا را یک جا در نظر بگیریم، تقریبا برابر یا کمی بیشتر از تولید ناخالص داخلی امریکا به تنهایی می شود. امریکا دومین صادر کننده بزرگ جهان و بزرگترین وارد کننده جهان است. شاید تعریف میزان تولید ناخالص داخلی به معنی اصلی آن در زندگی مردم خود را نمایان نکند. مثلا ممکن است شما بگویید بالا بودن تولید ناخالص داخلی چه ربطی به زندگی شما دارد؟ حق با شماست این موضوع به طور مستقیم روی زندگی شهروندان تاثیر نمی گذارد ولی این به تعریف دیگری به نام قدرت خرید منجر می گردد که با PPP نشان داده می شود. بر اساس گزارش بانک جهانی در سال 2014، در میان کشورهای توسعه یافته، فقط قدرت خرید شهرواندان نروژ و سویس کمی از امریکا بیشتر بوده است که آنهم با در نظر گرفتن وسعت تنوع بازار خرید در امریکا قابل چشم پوشی است . قدرت بالای خرید مردم در امریکا، زندگی را برای آنها بسیار ساده تر میکند. به علت این مورد، امریکا بهشت برندهای تجاری مختلف جهان در صنایع پوشاک و مواد غذابی به شمارمی رود. به عنوان مثال اگر شما گذرتان به بلوار میشیگان در شهر شیکاگو، خیابان پنجم منهتن در نیویورک یا بلوار سانتامونیکا در لس انجلس بیفتد، منظور ما از بهشت برند ها را بهتر متوجه خواهید شد. با این حال پیچیده ترین سیستم زندگی در امریکا سیستم اقتصادی و مالی است. بدون شک مسایل مالی در امریکا بسیار سردرگم کننده تر از آن است که اینجا بحث شود ولی در قبال تمام هزینه هایی که در امریکا از طرف مردم پرداخت میشود، آنها چندین برابر بیشتر از آنچیزی عایدشان می شود که در کشورهای دیگر رایج است.

یکی از بزرگترین ایرادات بی اساسی که از طرف خارجی ها به امریکا وارد می شود بدهی های جهانی این کشور است. این افراد فراموش می کنند که امریکا ثروتمند ترین کشور جهان است. یعنی رقم بدهی که در دهان بسیاری از گزارش نویس ها نمی گنجد، در مقایسه با ثروت ملی امریکا تقریبا هیچ است. بگذارید این موضوع را با مثالی توضیح دهم. فرض کنید شما فرد ثروتمندی هستید و ماهیانه 100 هزار دلار درآمد دارید. دوست شما یک کارمند معمولی است و ماهیانه 5 هزار دلار درآمد دارد. حال شما بر سر میزی نشسته اید و از بدهی های خود سخن می گویید. شما 50 هزار دلار بدهی دارید  و دوست شما 10 هزار دلار. حال فرد دیگری که نقش یک گزارشگر را بازی می کند به حرفهای شما گوش میدهد و صبح روز بعد آن را در روزنامه به چاپ می رساند. با این عنوان که شما 5 برابر بیشتر از دوستتان بدهکارید و تا خرخره در قرض فرورفته اید. حال آیا شما با این موضوع موافقید؟ بدهی شما نصف درآمد ماهیانه شماست درحالی که بدهی دوستتان دوبرابر حقوق ماهیانه اش است. بدهی امریکا هم هرچند رقم بسیار بزرگی است ولی بیش از 70 درصد درآمد ناخالص این کشور نیست. این درحالی است که کشورهایی مثل ژاپن، ایتالیا، بلژیک اسپانیا، فرانسه و پرتغال بیش از 100 درصد درآمد ناخاصشان بدهی دارند ولی جالب اینجاست که کسی به آنها طعنه نمی زند. 

یک مورد بسیار مهم در زمینه اقتصادی در امریکا، کردیت شماست. سیستم کردیت در امریکا سیستم منحصر به فردی است که نقش پول و پارتی و آشنا را برای شما بازی می کند. شما اگر اعتبار مالی خوبی از خود به جای بگذارید، این امتیاز شما می تواند همانند یک پارتی کلفت در سراسر امریکا به درد شما بخورد. همچنین یک شهروند امریکایی با اعتبار مالی خوب می تواند با پرداختهای ماهیانه اندک و با بهره های بانکی حتی کمتر از یک درصد تقریبا هر نوع نیازهای اولیه زندگی مانند مسکن یا خودرو را خریداری کند که در ادامه در بحث استاندارد های زندگی به این موضوع خواهیم پرداخت. 

 

2- نرخ بیکاری

اگر نرخ بیکاری را به 4 قسمت زیر 5%، بین 5 تا 7%، بین 7 تا 10% و بیش از 10 درصد تقسیم کنیم، نرخ بیکاری در امریکا در پایین ترین گروه قرار می گیرد، اگر چه در داخل این گروه نرخ بیکاری امریکا از کشورهایی مانند هند، قطر، آلمان، مالزی یا سنگاپور کمی بیشتر است. در مقایسه با سایر کشورهای توسعه یافته،، گروه دوم شامل کشور های استرالیا، هلند و کانادا می باشد. بسیاری از کشورهای اروپایی و به طور کلی اتحادیه اروپا با نرخ بیکاری حدود 9 درصد در گروه سوم جای دارند. نکته جالب اینجاست که برای کشورهای توسعه یافته این نظیر فرانسه، اسپانیا و ایتالیا در سال 2015 نرخی بین 10 تا 15 درصد اعلام شده است که قابل مقایسه با امریکا نمی باشد. اگر در این مقایسه نیز تنوع بازار کار را به واسطه گوناگونی جمعیت در نظر بگیریم حتی این مقایسه بیشتر از این نیز فاصله خواهد گرفت. به عنوان مثال نرخ بیکاری امریکا و بنگلادش در سال 2015 حدود 5% اعلام شده است. با کمی تامل می توان متوجه شد که این نرخ در دو جامعه امریکایی و بنگلادشی مفهوم متفاوتی برای شهروندان دارد. همچنین بدون شک دانشجویان در امریکا تفاوت استخدام در کمپانی هایی مانند، گوگل، مایکروسافت کالیفرنیا، شرکتهای پتروشیمی تگزاس، شرکتهای خودروسازی دیترویت و شرکتهای مالی و بیمه در نیویورک با استخدام در شرکتهای خارج از امریکا به خوبی می دانند.

 

3- بهداشت

امریکا بزرگترین سرمایه گذار در حیطه بهداشت و سلامت است. بودجه تحقیقات پزشکی سازمان ملی بهداشت امریکا در سال 2016 بیش از 34 میلیارد دلار می باشد که این رقم و هزینه های دیگری که امریکا در حیطه پزشکی همه ساله انجام می دهد، از مجموع بودجه درمان کل کشورهای اتحادیه اروپا به علاوه کانادا بیشتر است. تعداد پزشکان امریکایی که از سال 1996 تا به امروز جایزه نوبل گرفته اند، از مجموع کل سایر کشورهای جهان بیشتر است. امروزه تقریبا تمام درمانهای دارویی جهان در امریکا کشف می شود و پس از تایید سازمان غذا و دارو ابتدا در سراسر امریکا پخش شده و سپس به کشورهای دیگر صادر می گردد. با اینکه هزینه های درمان در امریکا شاید نسبت به برخی کشورهای در حال توسعه بالا باشد، ولی بسیاری از مردم درمان مطمئن و سریع را به هزینه های آن ترجیح می دهند. همچنین تکنولوژی های جدید بیمارستانی و مراکز درمانی در امریکا هرچند بیمه ها و متعاقبا مردم را به فشار می اندازد ولی در اکثر موارد ارزش آن را دارد که هزینه شود. همین موضوع باعث شده است که امریکا به همراه اسرائیل و سنگاپور، بزرگترین مقصد توریستها به منظور درمان باشد. قدرت بلامنازع درمانی و جراحی در مراکزی مانند مراکز درمان سرطان MD Anderson تگزاس و جراحی های زیبایی بورلی هیلز در لس انجلس و جراحی های عمومی و تخصصی مایو کلینیک در مینه سوتا چند گواه ساده  برای این ادعا است. همچنین با سرمایه گذاری عظیمی که پرزیدنت اوباما در زمینه بیولوژی شیمی در امریکا انجام داده، همه امیدواریم که درمان سرطان نیز توسط متخصصان این کشور به زودی انجام بپذیرد

 

4- تحصیلات

از 50 دانشگاه و مرکز آموزش عالی برتر جهان، حدود 35 مرکز، امریکایی است و 15 مرکز دیگر به بقیه کشورهای جهان تعلق دارد. امریکا بزرگترین تولید کننده علم در جهان است و مراکز تحصیلی آن به صورت مستقل از دولت کار می کنند. میزان سرمایه گذاری فقط دانشگاه هاروارد در تولید علم حدود 36 میلیارد دلار است که این میزان از کل بودجه تحقیقاتی کشورهایی مانند کانادا و هلند و اسپانیا بیشتر است. از طرف دیگر، شاخص تحصیل امریکا رتبه پنجم جهان را دارد بدین معنی که حدود 85 درصد مردم امریکا دیپلم دبیرستان دارند و 27 درصد جمعیت آن نیز مدرک کارشناسی دارند. برخلاف بسیاری از کشورهای جهان تحصیلات در امریکا رایگان نیست. و این امر برمیگردد به سیاست کلی امریکا در آزاد گذاشتن مردمان خود برای داشتن هرگونه انتخاب شخصی. به همین دلیل دولت امریکا همانند سایر دولتها مالیات تحصیل عمومی را از مردم دریافت نمی کند تا کسانی که دوست ندارند تحصیل کنندد مالیات کسانی که می خواهند تحصیل کنند را پرداخت نکنند.

امریکا پر است از شهرهای کوچک دانشجویی که بیشتر ساکنان آنها را دانشجویان تشکیل می دهند که از معروف ترین آنها می توان به رالی در کارولینای شمالی، مدیسن در ویسکانسین  و ان آربر در میشیگان اشاره کرد. زندگی در امریکا این امکان را برای شهروندانش فراهم می کند تا در محیط بزرگترین مراکز علمی جهان پرورش بیابند. به عنوان مثال کودکی که در بوستون ماساچوست بزرگ شده باشد، در طول زندگی خود توسط فضایی از غولهای علم جهان یعنی هاروارد و موسسه تکنولوژی MIT احاطه شده و سر و کار روزمره وی با دانشجوها و نخبگان این دانشگاه بوده است

 

5- طبیعت

بدون شک طبیعت و آب و هوا یکی از مهمترین معیارهای مردم برای انتخاب محل زندگی است. امریکا با توجه به وسعت زیاد و گوناگونی محیط زیست یکی از متنوع ترین کشورهای دنیا برای زندگی است. در امریکا حدود 430 نوع مختلف جانور از گونه  پستاندارن، نزدیک به 800 نوع پرنده، بیش از 300 نوع خزنده و بیش از 290 نوع جانور دو زیست زندگی می کند که دلیل مهمی است برای اینکه چرا عاشقان طبیعت دوست دارند در امریکا زندگی کنند. در امریکا 58 پارک ملی وجود دارد وسعت بزرگترین آنها در آلاسکا از کشور بلژیک بزرگتر است. همچنین مساحت پارک ملی دره مرگ در کالیفرنیا برابر با مساحت کل کشور قطر است. چندین گونه آب و هوایی از خشک و قاره ای گرفته تا سرد و مرطوب در این کشور حکمفرماست و شهروندان این کشور می توانند در هر نقطه ای که با روحیاتشان سازگاری دارد زندگی کنند. می توانید این حالت را با کشورهایی مانند سوئد، مالزی، فنلاند یا سایر کشورهای کوچک مقایسه کنید که شهروندان هیچ انتخابی از نظر آب و هوا در داخل کشور ندارند. حتی ساکنین وسیعترین کشورهای جهان یعنی روسیه و کانادا هم به غیر از آب و هوای سرد، نمی توانند انتخاب دیگری داشته باشند

 

Image result for grand canyon

 

 

6- امنیت

شاید بزرگترین چالش برای زندگی در امریکا برای اشخاصی که در این کشور زندگی نکرده اند و قصد مهاجرت به آن را دارند، موضوع امنیت باشد. این نکته از دو جهت قابل بررسی می باشد. اولا بدون شک قانون اسلحه در امریکا موضوع امنیت را بسیار بحث برانگیز کرده است ولی بسیاری در خارج از امریکا تصور می کنند که در امریکا هر کسی هر وقت که بخواهد می تواند اسلحه بکشد. با اینکه قوانین مالکیت اسلحه در امریکا راحت است ولی استفاده از آن شدیدا تحت کنترل است. شاید این سوال پیش بیاید که با این وجود چرا موارد مرگ با اسلحه های فردی در امریکا زیاد است. نویسنده این مقاله قصد حمایت از این قانون را ندارند ولی معتقدند زمانی می توانیم در این مورد مقایسه انجام دهیم که کشور دیگری با قانون مشابه حمل اسلحه وجود داشته باشد تا ببینیم مرگ و میر در کدام یک بیشتر است. میزان جنایت با سلاح سرد در کشورهایی مانند برزیل، هند یا نیجریه، در مقایسه با میزان جنایت با سلاح گرم در امریکا بیشتر است هرچند که شاید این مقایسه درستی با توجه به سطح زندگی این کشورها نباشد. با این حال، بسیاری معتقدند اگر امریکا به شهروندانش اجازه مالکیت اسلحه را نمی داد، جامعه امریکا بسیار ناامن میشد.

ولی نکته مهم درمورد امنیت امریکا، امنیت اقتصادی یا مالی این کشور است. در امریکا نرخ دزدی نسبت به سایر کشورها بسیار پایین است. دو علت برای این موضوع ارائه می گردد. یکی اینکه به علت قدرت خرید بالای مردم امریکا معمولا کسی اقدام به این کار نمی کند مگر اینکه واقعا در شهرهایی زندگی کند که سطح زندگی اقتصادی پایینی دارند. موضوع دیگر مشکل سارقان در فروش اجناس دزدیده شده در امریکاست. تقریبا تمام مشاغل و حرفه ها در امریکا باید ثبت و مجوز کار داشته باشند. حتی یک ماهیگیر برای گرفتن ماهی باید مجوز دریافت کند. به همین دلیل تمام مشاغل می توانند به راحتی کنترل و ردیابی گردند همین باعث می شود کسی رغبتی به خرید کالاهای دزدیده شده نداشته باشد.

نکته بسیار مهم دیگر، امنیت رفتاری در امریکاست. به این معنی که شما در امریکا خارجی محسوب نمیشوید چون همه در این کشور خارجی هستند. نگاه های نژاد پرستانه مانند آنچه در برخی کشورهای اروپایی نظیر فرانسه دیده می شود و یا نگاههای ناسیونالیستی مانند آنچه که بعضا در آلمان دیده می شود هرگز در امریکا وجود ندارد. در امریکا هیچ کس شما را به خاطر زبان انگلیسی ضعیف شما مسخره کرده یا خورده نخواهد گرفت. گوناگونی نژادی و فرهنگی در امریکا در بیشترین نرخ خود در بین کشورهای جهان می باشد و از این لحاظ شباهت های زیادی به جامعه کانادایی دارد. با این حال بعضی از ساکنین ایالتهای جنوبی از برخوردهای نژادی سخن می گویند. این موضوع به نظر تاحدودی طبیعی می رسد چون قرار نیست همه جای امریکا زندگی در سطح فوق العاده باشد. در ابتدای این مقاله هم عرض شد که زندگی در امریکا مزایای بسیار زیاد ولی در عین حال معایبی نیز دارد. با این حال میزان نژاد پرستی در امریکا در مقایسه به کشورهای همسطح کمترین است و تنها کشوری که می توان دراین زمینه با امریکا مقایسه کرد کانادا خواهد بود

 

7- غذا

بدون شک صنعت غذا بزرگترین صنعت اجتماعی در امریکاست. فروش رستورانها در امریکا از 42 میلیارد دلار در سال 1970 به 600 میلیارد دلار در سال 2013 رسید. آمریکایی ها غذای سنتی ندارند، با این که این موضوع گاها به مذاق افرادی خوش نمی آید ولی از طرفی دیگر باعث شده است که مدل غذایی خاصی در این کشور حکمفرما نشود و به همین دلیل است که شهروندان امریکایی می توانند به صدها نوع غذای مختلف از نظر نوع پخت، قیمت، مواد اولیه، منشا جغرافیایی به طور یکسان دسترسی داشته باشند. قدرت و تنوع این صنعت امریکایی را زمانی متوجه می شوید که گزارش ها نشان می دهد، در فهرست بزرگترین رستوران های زنجیره ای جهان، هر 10 کمپانی اول متعلق به امریکاست و به ترتیب عبارتند از: مک دونالدز، سابوی، کی اف سی، پیتزا هات، استارباکس، برگرکینگ، پیتزا دومینو، دانکین دونات، دیری کویین و پاپا جانز که گواهی است برا این که صنعت غذا نه تنها تنوع و زندگی ساده را برای امریکایی ها به ارمغان آورده است بلکه سفره های مردم در سراسر جهان را نیز به تسخیر خود در آورده است. از طرفی بعلت مالیات بسیار پایین و گاهی صفر برای مواد غذایی، و همچنین رقابت کمپانی های تولید غذا، قیمت کلی غذا در امریکا بسیار پایین است و در بسیاری از موارد می توان با چند سکه 10 سنتی در ته جیبتان یک وعده غذایی کامل بخورید  

 

 

 

8-  استاندارد زندگی

ولی مهمترین عامل در انتخاب امریکا برای زندگی استاندارد بالای زندگی در آن است. سازمان جهانی توصعه اقتصادی OCED خانواده های امریکایی را از نظر درامد سرانه به عنوان دومین کشور جهان معرفی کرده است. همچنین مطالعات شاخص جهانی تامین غذا، ایالات متحده را از نظر قیمت مناسب و تامین عمومی غذا در رتبه اول جهان گزارش داده است. آمریکایی ها به سادگی و با هزینه ای ناچیز به پیشرفته ترین تکنولوژی ها دسترسی دارند. هزینه اینترنت پر سرعت و نیز گوشی در امریکا در مقایسه با درآمد معمولی کارمندان بسیار پایین است. از سال 2010 به بعد 80 درصد شهروندان امریکایی دارای کامپیوتر و 90 درصد آنان تلفن همراه داشته اند.

با اینکه وسایط حمل و نقل عمومی در امریکا به اندازه کشورهای اروپایی پیشرفته نیست ولی قیمت ها و پیشنهادهای مناسب شرکتهای اتومبیل سازی در امریکا، مردم را از این سرویس عمومی تقریبا بی نیاز کرده است. مردم امریکا بزرگترین مالکان خودرو در جهان هستند. به ازای هر 1000 نفرشهروند امریکایی، 765 خودرو وجود دارد که از این لحاظ این کشور در صدر جهان است. همچنین هزینه خرید یا لیز خودرو در امریکا بسیار مناسب است. به عنوان مثال مردم امریکا معمولا خودروهای مورد علاقه خود را با قیمتهایی مانند 100 تا 200 دلار در ماه می توانند به مدت طولانی لیز کنند. از طرف دیگر هزینه سوخت در امریکا ومخصوصا در دوران ریاست جمهوری اوباما بسیار پایین است که حتی بسیاری از مردم را به سمت خرید خودروهای سواری سنگین سوق داده است. در مورد خرید خانه هم این شرایط تقریبا حکمفرماست و این کشور برای صاحب خانه شدن شهروندانش پیشنهاد های مالی بسیار گوناگونی به آنها می دهد که از جمله می توان به وامهای مسکن 30 ساله با نرخ بهره های 2-3 درصدی اشاره کرد. همچنین میزان مالیات بر درآمد در امریکا در مقایسه با بسیاری از کشورهای توسعه یافته دیگر پایین است. و این عامل هرچند باعث شده است بسیاری از خدمات و محصولات پایه در امریکا رایگان نباشد، ولی از حقوق افراد مختلف جامعه در جلوگیری از پرداخت مالیات برای سرویس های ناخواسته حمایت کامل می کند. 

 

یکی از بزرگترین مشکلاتی که مردم اروپا در مقایسه با امریکا مطرح می کنند فضای ناچیز زندگی در این کشورهاست . برخلاف آنچه که درفیلمها از برجهای بلند و فضاها و خیابانهای تنگ شهری از امریکا نشان داده می شود، و بیشتر مربوط به دان تاون های شهرهای اصلی است، مردم در امریکا در خانه هایی مسطح و بزرگ زندگی میکنند. در امریکا نه تنها فضا به وفور یافت می شود، بلکه به علت مهندسی نوین شهری، فضاهای شهری طوری طراحی شده است که تقریبا هیچ زمان این مشکل خود را نشان نخواهد داد. به غیر از مناطقی از دان تاون های شهرهای بزرگ امریکا نظیر نیویورک و شیکاگو، معمولا در تمام نقاط امریکا فضاهای تعریف شده و وسیع برای اهداف گوناگونی نظیر پارکینگ، فضای بازی و بسیاری دیگر پیش بینی شده است.

 در پایان خاطر نشان می شویم، زندگی در امریکا دو بعد خوب و بد دارد. در کل سیستم پیچیده زندگی در امریکا طوری طراحی شده است که اگر شما تلاش نکنید، انگیزه نداشته باشید و به دنبال امکانات و بیمه و تحصیل رایگان باشید زندگی سختی در این کشور خواهید داشت. ولی اگر شما در خودتان استعداد موفقیت و تلاش و پشتکار ببینید تمام درها در امریکا به روی شما باز خواهد شد. بعلت سیستم کپیتالیستی زندگی در امریکا، پول به عنوان محور اساسی زندگی است ولی اشتباه نکنید، منظور این نیست که همه چیز با پول می چرخد. نخیر، در امریکا برخلاف کشورهای سوسیالیستی به شما مزایای رایگان داده نمی شود مگر اینکه در قبالش شایستگی خود را نشان دهید. به عنوان مثال اگر شما در دانشگاه بعنوان یک دانشجوی معمولی تحصیل می کنید باید هزینه زیادی پرداخت کنید، ولی اگر شما پرتلاش باشید و نمره های خیلی خوبی داشته باشید، بسیاری از هزینه های شما بوسیله انواع بورسیه ها تامین خواهد شد. شما چیزی را در امریکا به صورت رایگان نخواهید یافت و این فقط یک علت دارد و آن آزادی مالی افراد است . همان اندازه که مردم بی بضاعت در کشورهای سوسیالیستی در پناه دولت هستند، در امریکا از افراد ثروتمند و موفق هم به همان اندازه حمایت می شود.  به همین خاطرمالیاتی که در امریکا از افراد ثروتمند دریافت می شود به عنوان کمک هزینه رایگان به فقرا داده نمی شود. بسیاری از افرادی که از زندگی در امریکا راضی نیستند به دنبال امتیازات رایگان از دولت هستند ولی اجازه بدهید با یک مثال ساده هزینه داشتن همه چیز را توضیح بدهم. در امریکا اعتقاد بر این است که اگر سرویسی رایگان باشد مردم در حفظ و نگهداری آن سرویس کوتاهی میکنند. به عنوان مثال اگر آب و برق مجانی باشد یا اینکه یارانه داشته باشد مردم آن را به هدر خواهند داد. همین موضوع در موضوع بهداشت و درمان و تحصیل هم صادق است. یعنی دولت بر این اعتقاد است که اگر تحصیل رایگان باشد دانشجو برای درس خواندن انگیزه کافی نخواهد داشت و ترس از این را ندارد که اگر واحدی را قبول نشود، هزینه ای پرداخت خواهد کرد. دقیقا همین موضوع در بحث بهداشت هم به همین منوال است. یعنی هزینه بهداشت و درمان گاهی به عنوان انگیزه ای برای رعایت بهداشت اجتماعی تلقی می گردد. حال با خوتان صادق باشید! اگر شما ثروتمند بودید راضی بودید از شما مالیات گرفته شود و دولت آن را صرف تحصیل چند دانشجو کند که هیچ تلاشی برای تحصیل و یادگیری نمی کنند؟ یا صرف درمان فردی که به بهداشت خود اهمیت نمی دهد؟

سالها و دهه هاست که کشورهای فقیر و گاها سوسیالیستی به سیستم کپیتالیستی زندگی در امریکا حمله می کنند. سالهاست که کشورهایی مانند ایران و کوبا و ونزوئلا پیش بینی انحلال و تجزیه ایالات متحده را بعلت نظام کپیتالیستی آن می کنند. با این حال این نظام هر روز قدرت بیشتری می گیرد و هر روز منسجم تر می شود. بسیاری از مردم به اینکه افرادی در امریکا ثروت بسیار زیادی دارند اعتراض می کنند و آن را در نتیجه سیستم فاسد اقتصاد کپیتالیستی امریکا می دانند ولی این افراد باید بدانند که در امریکا دیگر زمان قارون به سر آمده و فقرا نمی توانند جمع شوند و به ثروتمندان حمله کنند و اموالی را که آنها با تلاش و ذکاوت به دست آورده اند غارت کنند. حداقل در امریکا، دولت به مردم این اجازه را نخواهد داد. به هرحال این انتخاب ساکنین امریکاست که یا به امید حمایت دولت بنشینند و با حقوق یک کارگر ساده زندگی خود را بچرخانند، یا اینکه تلاش کنند و از تمام درهای موفقیت که با تلاش آنها دولت امریکا به رویشان باز می کند استفاده کنند.

 

By Persian Americans

 

 


برای عضویت در فیسبوک ایرانیان امریکا اینجا کلیک کنید

می توانید این مطلب را از طریق لینکهای زیر به اشتراک بگذارید

 

نوشتن دیدگاه

در صورت ارسال نظرهای توهین آمیز یا نژاد پرستانه، حساب کاربری مسدود خواهد شد

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

 

 
 
سازمان فرهنگی - اجتماعی
ایرانیان مقیم امریکا

 
سازمان فرهنگی اجتماعی ایرانیان مقیم امریکا یک کمپانی خصوصی ولی وابسته به قوانین ایالات متحده می باشد که در زمینه ارائه خدمات شهروندی به ایرانیان مقیم در امریکا فعالیت می کند.  کاربران محترم می توانند در مورد سوالات و مشکلات خود در خصوص زندگی، کار، تحصیل و مهاجرت به امریکا با ما تماس بگیرند.
خدمات سازمان، شامل خدمات وکالتی برای مهاجران، خدمات دانشگاهی برای دانشجویان و خدمات مختلف دیگر برای کار و زندگی در امریکا می باشد.

ایمیل:  info@persianamericans.org
تلفن: 9292603377
پیغام مستقیم به مسنجر: (اینجا کلیک کنید)

 
به اینستاگرام ما بپیوندید