اقتصاد امریکا
عضویت
images/iacf9.jpg_(1) (3).jpg

 

     
   وال مارت، بزرگترین خرده فروش جهان  
     
     
   غولهای امریکایی تکنولوژی جهان  
     
     
   ساختمان جنرال موتورز  

 

سالهاست که دلار امریکا در بازارهای جهانی حرف اول و آخر را می زند. امریکا با بزرگترین تولید ناخالص داخلی در بین کشورهای جهان، دهها سال است که بزرگترین اقتصاد جهان نام گرفته است. تولید ناخالص داخلی امریکا در سال 2012 رقم 14/83 تریلیون دلار بود که با رشد 1/8 درصدی خود یک سال دیگر نیز به سالهای حکومت اقتصادی امریکا اضافه نموده است. ایالات متحدهٔ آمریکا اقتصاد کاپتالیستی از نوع سرمایه‌داری انحصاری دارد که حول محور بازار می چرخد. ویژگی بارز اقتصاد ایالات متحدهٔ آمریکا عبارتست از تسلط انحصارها در رشته‌های مختلف، که بر مبنای منابع طبیعی فراوان، زیربنای توسعه‌یافته، تولید انبوه، و مصرف زیاد استوار است. بخش خصوصی در اقتصاد امریکا بسیار قدرتمند و پیشرفته است و دولت کمتر از 15% اقتصاد را کنترل می کند. شرکت های امریکایی در خط مقدم تکنولوژی و کامپیوتر، پزشکی، هوافضا و نظامی جهان پیش می روند.

جنگهای عراق و افغانستان هزینه های بسیار سنگینی را بر اقتصاد امریکا تحمیل کرد به طوری که رقم بالایی از بودجه که به مصارف اجتماعی می رسید، به سوی میدانهای جنگ روانه گردید. دولت اوباما که امریکا را با این هزینه های سنگین تحویل گرفته بود در سالهای اول خود نتوانست بر هزینه ها غلبه کند و همین باعث فشار بر نظام اقتصادی امریکا شد به طوری که اقتصاد جهان تحت تاثیر آن قرار گرفت. بسیاری معتقدند که رکود جهانی اقتصاد در سال 2008 به همین علت روی داد. با این وجود سیاست های اقتصادی دولت امریکا برای خروج از بحران تا حدودی توانست از فشار ها بکاهد و اینک به گفته رئیس جمهور امریکا در مراسم آغاز دولت جدید در ژانویه 2013، چرخهای اقتصاد امریکا دوباره شروع به چرخیدن کرده است. هرچند که این بحرانها نتوانسته است ضربه ای کاری به اقتصاد وارد کند ولی فرجه ای در اختیار اقتصاد هایی نظیر چین قرار داده است تا عرض اندامی کرده و خود را به صدر جدول نزدیک کند ولی امریکا امید وار است با جبران هزینه ها و کاهش بدهی ها دوباره سرعت پیشین خود را در آینده نزدیک به دست آورد و دوره جدیدی از یکه تازی خود را در جهان اقتصاد و تکنولوژی آغاز نماید. بزرگترین چالش ها در اقتصاد امریکا مربوط به بیمه خدمات درمانی، مالیات و مبارزه با ثروت توزیع مجدد می باشد. ایالات متحده  در سال 2011 بزرگ‌ترین واردکننده، و چهارمین صادرکنندهٔ بزرگ جهان از نظر ارزش صادرات بوده است. کانادا، چین، مکزیک، ژاپن و آلمان، به ترتیب بزرگ‌ترین شرکای تجاری آمریکا هستند. آمریکا در دههٔ اخیر بزرگ‌ترین بدهی جهان را نیز بر شانه داشته‌است. در سال 2011 میزان بدهی خارجی امریکا در حدود 67/8 % تولید ناخالص داخلی این کشور بود که آن را سی و هشتمین کشور بدهکار جهان معرفی کرده است (البته اگر میزان بدهی به دلار در نظر گرفته شود مبلغ بسیار زیادی است که جزو بالاترین بدهی های جهان به شمار می رود ولی در مقایسه با تولید ناخالص داخلی رقم بسیار بالایی به حساب نمی آید.

بزرگ‌ترین اقلام صادراتی آمریکا بترتیب تجهیزات صنعتی، ماشین‌آلات، کالاهای مصرفی غیر اتومبیل، خودرو و تولیدات وابسته، تولیدات صنایع غذایی، و تولیدات صنایع هوایی هستند، در حالی که بزرگ‌ترین اقلام وارداتی به آمریکا کالاهای مصرفی غیر اتومبیل، سوخت، ماشین‌آلات، تجهیزات صنعتی، تولیدات خودرو، صنایع غذایی، و صنایع هوایی هستند. اما بزرگ‌ترین محصولات تولیدی آمریکا مواد شیمیایی، تولیدات نفتی، فولاد، خودرو، تولیدات صنایع هوایی، ارتباطات، الکترونیک، تولیدات غذایی و مصرفی، و صنایع معدن و چوب هستند. آمریکا همچنین در تولید برق، ظرفیت پالایش نفت، ذخیره‌های ذغال سنگ، تولید انرژی بادی، و انرژی هسته‌ای در جهان، رتبه نخست را دارا است. بیشتر چرخ‌های اقتصادی آمریکا متعلق به بخش خصوصی است، تا جاییکه بخش دولتی فقط ۱۲٫۴٪ تولید ناخالص ملی را سالیانه باعث می‌شود. با اینکه تولیدات کشاورزی آمریکا حدود ۱٪ تولید ناخالص ملی این کشور است، همین سطح تولید حدود ۶۰٪ کل تولیدات کشاورزی جهان را تشکیل می‌دهد این محصولات بیشتر شامل گندم، ذرت، حبوبات، میوه ها، سبزیجات، پنبه، گوشت گاو، گوشت خوک، مرغ، محصولات لبنی، ماهی، و محصولات جنگلی می باشند. بخش بهداشت و خدمات اجتماعی با داشتن ۱۶ میلیون نفر شاغل، بزرگ‌ترین بخش اشتغال آمریکا را تشکیل می‌دهد. از لحاظ مجموع ساعات کاری در طول سال، آمریکایی‌ها بیشترین تعداد روز در سال را کار می‌کنند. با این حال در مقایسه با کشورهای صنعتی دیگر، از نظر تولید بر حسب ساعات کاری آمریکایی‌ها از برخی کشورهای اروپایی عقب‌ترند.

میزان تورم در امریکادر سال 2011، به میزان 3/1 درصد محاسبه گردیده است. در میان ۵۰ ایالت آمریکا، از لحاظ درآمد سرانه، ایالت نیوجرسی در رتبه اول، و ایالت میسیسیپی در رتبه آخر در مقایسه با ایالات دیگر قرار دارند.در سال 2010 نزدیک به 15/1٪ آمریکاییان در زیر خط فقر تعیین شده توسط دولت فدرال قرار داشته اند و افزایش فاصله طبقاتی بین بالاترین و پایین‌ترین اقشار جامعه آمریکا اعتراضات گسترده ای را در سالهای اخیر به دنبال داشته که از مهمترین آنها می توان به جنبش وال استریت در سال 2012 اشاره کرد که بیشتر ایالت های شمال شرقی و شرقی را در برگرفت. 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
موسسه مهاجرتی
ایرانیان امریکا

 
سازمان فرهنگی اجتماعی ایرانیان مقیم امریکا یک کمپانی خصوصی ولی وابسته به قوانین ایالات متحده می باشد که در زمینه ارائه خدمات شهروندی به ایرانیان مقیم در امریکا فعالیت می کند.  کاربران محترم می توانند در مورد سوالات و مشکلات خود در خصوص زندگی، کار، تحصیل و مهاجرت به امریکا با ما تماس بگیرند.
خدمات سازمان، شامل خدمات وکالتی برای مهاجران، خدمات دانشگاهی برای دانشجویان و خدمات مختلف دیگر برای کار و زندگی در امریکا می باشد.

ایمیل:  contact@persianamericans.org

پیغام مستقیم به مسنجر: (اینجا کلیک کنید)

 
به اینستاگرام ما بپیوندید