تگزاس
عضویت
images/iacf9.jpg_(1) (3).jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 شعار رسمی ایالت

 

       

 

 

  

 

 

 

 

 مهر رسمی ایالت

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 ساختمان فرمانداری ایالت

 

تگزاس یا تکزاس یکی از ایالات کشور آمریکا است. پایتخت آن آستین و لقب این ایالت، «ایالت تک‌ستاره» است که اشاره به استقلال طلبی آن از مکزیک و نیز اشاره به دولت فدرال قبلی آن دارد. تگزاس دومین است: با مساحتی نزدیک به ۶۹۶٬۲۴۱ کیلومتر مربع، دوّمین ایالت بزرگ آمریکا و با جمعیتی بیش از 26 میلیون نفر دومین ایالت پرجمعیت امریکا است.  نام تگزاس بطور دقیق «تک‌ساس» تلفظ می‌شود، و برگرفته از واژهٔ Tejas است که نامی سرخ‌پوستی از قبیله هاسینای است. این واژه اشاره به نام بومیان اولیه این منطقه دارد و به معنای «دوست» می‌باشد. این ایالت پس از کشمکش های طولانی و استقلال از مکزیک، بالاخره در بیست و نهم دسامبر سال 1845 به ایالات متحده پیوسته است.  تگزاس بین سالهای 1836 تا 1845 یک کشور مستقل بود. آب و هوای تگزاس در شرق مرطوب و شرجی، در غرب خشک و بیابانی، و در شمال قاره ایست. در غرب ایالت رشته کوه‌هایی ارتفاعاتی را به وجود می‌آورند، و رودخانه ریوگراند مرز بین آمریکا و کشور مکزیک است. تگزاس حاوی چندین دریاچه پهناور مصنوعی همانند دریاچه آمیستاد نیز می‌باشد. در باب حوادث طبیعی، تگزاس تقریبا عاری از مناطق زلزله‌خیز است. در عوض نواحی شرق مجاور خلیج مکزیک هر ساله در اواخر فصل تابستان شاهد تردد سیستم‌های پرفشاری همچون توفان های سهمگین هستند

شهرهای لاباک، آماریلو، دالاس، هیوستون، و مناطق اطراف آن از نظر فرهنگی جزئی از ایالت‌های جنوبی آمریکا محسوب می‌شوند، در حالیکه نواحی جنوب و غرب آستین همانند سن آنتونیو و ال پاسو (جنوب و غرب ایالت) جزو ایالت‌های جنوب غربی آمریکا محسوب می‌گردند. اصطلاح "6پرچم برفراز تگزاس" اشاره به دولت های مختلفی دارد که به ترتیب و به مرور زمان برتگزاس حکومت داشته اند (اسپانیای ها، فرانسوی ها، مکزیکیها، جمهوری تگزاس، کنفدراسیون و ایالات متحده) . فرهنگ لاتینوها (اسپانیایی زبانان) در تگزاس حضور بسیار مشهودی دارد. اعیادی مثل سینکو دو مایو، فیستا سن آنتونیو، و فیستا نوچه دل ریو هر ساله به صورت پرتعداد برگزار می‌گردند، و مشاهده جشن‌های با حضور پینیاتا و ماریاچی واقعه‌ای بس روزمره می‌نماید. ایالت تگزاس جمعیت مسلمان قابل توجهی دارد که در سال 2012 در حدود 700هزار نفر جمعیت را شامل می شده اند. تگزاس همچنین دارای جمعیت زیادی ایرانی‌تبار و فارسی‌زبان است. از ناموران این گروه هوشنگ انصاری، انوشه انصاری، شان دایوری، و فریناز کوشانفر می‌باشد. مصطفی چمران، کمال خرازی، و ابراهیم یزدی نیز از دانشگاهیان مقیم و یا دانش آموختگان این ایالت بوده‌اند. در سال ۲۰۰۶ علی و گیتا صابریون، دو ایرانی مقیم شهر هیوستون در تگزاس مبلغ ۱۰ میلیون دلار به مرکز سرطان ام دی اندرسون دانشگاه تگزاس اهدا کردند.

سه شهر از ده شهر پرجمعیت امریکا در این ایالت واقع اند (شهرهای هوستون، سن‌آنتونیو، و دالاس به ترتیب چهارمین، هفتمین، و نهمین بزرگ‌ترین شهرهای آمریکا از لحاظ جمعیتی می‌باشند) اما با احتساب مناطق حومه‌ای، دالاس- فورت وورث بزرگ‌ترین کلان شهر ایالت و چهارمین کلان شهر بزرگ ایالات متحده آمریکا است. شهرهای مهم تگزاس هیوستن، دالاس، سن‌آنتونیو، فورت وورث، آستین، ال پاسو، و کورپوس کریستی، هستند. اقتصاد تگزاس از زمانهای قدیم بر مبنای دامداری استوار بوده است به طوری که همه تگزاس را با نشان گاوبازی می شناختند. با شروع قرن بیستم اکتشافات نفت اقتصاد این ایالت را دگرگون کرد به طوری که تگزاس با راه اندازی سیستم دانشگاهی پژوهشی بسیار پیشرفته توانست به یکی از بالاترین سطوح اقتصاد امریکا برسد. امروزه از 500 کمپانی بزرگ امریکا 57 شرکت در تگزاس فعالیت می کنند که از این حیث تگزاس به همراه کالیفرنیا رتبه نخست را دارد من جمله می توان به شرکت های DELL و Compaq اشاره کرد. جنبه های مختلف اقتصاد تگزاس امروزه شامل تکنولوژی، پتروشیمی، انرژی، کامپیوتر، الکترونیک و بیومدیسین است. تگزاس در تولید پشم حرف اول امریکا را می زند. بیشترین زمین های زراعی زیر کشت امریکا نیز در بین ایالتها در اختیار تگزاس است. بزرگترین گلستان رز جهان نیز در این ایالت است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه

در صورت ارسال نظرهای توهین آمیز یا نژاد پرستانه، حساب کاربری مسدود خواهد شد

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

 

 
 
سازمان فرهنگی - اجتماعی
ایرانیان مقیم امریکا

 
سازمان فرهنگی اجتماعی ایرانیان مقیم امریکا یک کمپانی خصوصی ولی وابسته به قوانین ایالات متحده می باشد که در زمینه ارائه خدمات شهروندی به ایرانیان مقیم در امریکا فعالیت می کند.  کاربران محترم می توانند در مورد سوالات و مشکلات خود در خصوص زندگی، کار، تحصیل و مهاجرت به امریکا با ما تماس بگیرند.
خدمات سازمان، شامل خدمات وکالتی برای مهاجران، خدمات دانشگاهی برای دانشجویان و خدمات مختلف دیگر برای کار و زندگی در امریکا می باشد.

ایمیل:  info@persianamericans.org
تلفن: 9292603377
پیغام مستقیم به مسنجر: (اینجا کلیک کنید)

 
به اینستاگرام ما بپیوندید