سن فرانسیسکو
عضویت
images/iacf9.jpg_(1) (3).jpg

 

     
        
   پرچم رسمی سن فرانسیسکو  
 

 

 

 
   
   میدان Union سن فرانسیسکو  
 

 

 

 
   
 

 خودروهای کابلی از نمادهای شهر 

 
سن فرانسیسکو بزرگترین شهر شمال کالیفرنیا است که با توجه به جمعیت 830 هزار نفری شهری و بیش از 4 میلیون و 300 هزار نفری به همراه حومه، و نیز مساحت شهری نه چندان بزرگش، پرتراکم ترین شهر امریکا بعد از نیویورک به شمار میرود. این شهر زمانی که مستعمران اسپانیایی در سال 1776 وارد این سرزمین شدند، به یاد قلعه  St. Francis of Assisi  که در نزدیکی دروازه طلایی امروزی بنانهاده شده بود، سن فرانسیسکو نام نهاده شد. امروزه این شهر یکی از شهرهای مهم و توریستی امریکا به شمار می رود که با مشخصه های منحصربه فردی نظیر پل Golden Gate، تپه های شیب دار، محله چینی ها، مه صبحگاهی و تابستانهای خنک شناخته می شود. دوران شکوفایی سن فرانسیسکو به نیمه دوم قرن 19 برمی گردد به طوری که این شهر به سرعت صخره های پیشرفت و تمدن را در نوردید و تبدیل به مرکز بزرگ معماری و ساخت و ساز و هتل ها و عمارت ها گردید به طوری که در آغاز قرن بیستم این شهر هشتمین شهر بزرگ امریکا به شمار می آمد. ولی این شکوفایی دیری نپایید و در تاریخ 18 آوریل 1906، زمین لرزه شدیدی این شهر را با خاک یکسان کرد. سپس انفجار لوله های گاز باعث آتش سوزی عظیم وغیرقابل کنترلی شد که طی چند روز در حدود دوسوم شهر را سوزاند و دیگر چیزی از این شهر پرآوازه باقی نماند. جک لندن نویسنده بزرگ امریکا می گوید: تخریت یک امپراطوری شهری مدرن، چنانچه سن فرانسیسکو را ویران نمود را تاریخ به خود ندیده است.  با این حال سابقه درخشان شهر باعث گردید مجددا با سرعت بالایی به پاخیزد.
سن فرانسیسکو مجموعه ای از جزایر و شبه جزایر است که تپه های بزرگ و کوچکی آنها را پوشانده است. در داخل محدوده شهری در حدود 50 تپه وجود دارد که با توجه به معماری شهری درون آن نمای منحصر به فردی به آن داده است. آب و هوای مدیترانه ای خاصی در این شهر حکمفرماست به طوری که تابستانهای بسیار خنکی دارد. در بیشتر روزهای سال نیز وزش باد ملایم یا تند در آن اتفاق می افتد. مارک تواین دیگر نویسنده مشهور امریکا نیز در یکی از کتابهای خود می گوید، سردترین زمستانی که در امریکا به خود دیدم، یکی از تابستانهای سن فرانسیسکو بود! همچنین به خاطر ارتفاع متغیر بخشهای مختلف شهر، گاهی نقاط مختلف شهر آب و هوا و مخصوصا بارندگی های متفاوتی را به خود می بینند. سن فرانسیسکو شهر بسیار زیبایی است و همین باعث گردیده است که به عنوان هشتمین شهر توریستی امریکا شمرده شود. درآمد سالیانه این شهر از صنعت توریسم نزدیک به 9 میلیارد دلار است. تخمین زده می شود سالیانه در حدود 17 میلیون توریست از این شهر دیدن می کنند. پل Golden Gate که یکی از نمادهای امریکا نیز به شمار می رود و نیز پل Bay دو پل معروف و زیبای این شهر می باشند. همچنین جزیره آلکاتراز که همگان را یاد فیلم مشهور زندان آلکاتراز می اندازد، از مکان های دیدنی سن فرانسیسکو به شمار می رود. دهها کمپانی بزرگ امریکا در سن فرانسیسکو مرکزیت دارند و این منطقه را تبدیل به یک مرکز تجاری استثنایی کرده اند از آن جمله می توان به Bank of America بزرگترین بانک امریکا اشاره کرد که در همین شهر بنا نهاده شده است و برج معروف آن یکی از نشانه های شهر به شمار می رود. همچنین ناحیه بازرگانی و تجاری سن فرانسیسکو را Wall Street غرب نیز می نامند. همچنین در صنعت اینترنت نیز وبسایتهای بزرگی نظیر Craigslist و Twitter و ویکی مدیا نیز در این شهر واقع هستند. دانشگاه کالیفرنیا سن فرانسیسکو که یکی از قدرتمند ترین دانشگاههای جهان به شمار می رود. در این شهر واقع است. این دانشگاه به همراه موسسه Regenerative Medicine کالیفرنیا که سرمایه گذاری های عظیمی بر روی آن در تحقیقات زیست پزشکی انجام می گردد، از تاثیر گذارترین عناصر اقتصادی شهر به شمار می روند. سن فرانسیسکو در مقایسه باشهرهای بزرگ دیگر از نظر ورزشی زیاد قدرتمند نیست ولی تیم بیسبال Giants و تیم فوتبال 49ers از تیم‌های ورزشی پرطرفدار آن به شمار می روند.
سن فرانسیسکو شهری چند ملیتی است و نزدیک به 25 درصد جمعیت آن خارجی هستند. بیشترین جمعیت چینی های خارج از چین در این شهر تجمع دارند و شهری به نام خود ثبت کرده اند هرچند مردمان ژاپن و فیلیپین و ایتالیا و برخی دیگر نیز محله هایی به نام خود دارند. بالطبع ایرانیان زیادی نیز ساکن سن فرانسیسکو می باشند. یکی از مشخصات این شهر، حضور همجنس گراها در این شهر است که بیشترین تعداد را نسبت به سایر نقاط امریکا دارند و باعث گردیده است همواره سن فرانسیسکو در صدر اخبار مربوط به قوانین ازدواج همجنس ها قرار گیرد. حمل و نقل عمومی در این شهر بسیار پیشرفته است و از این لحاظ رتبه سوم را در سطح کشور در اختیار دارد. فرودگاه بین المللی سن فرانسیسکو هشتمین فرودگاه پرتردد امریکا است با این حال بزرگترین فرودگاه مسافرین خارجی امریکا نیز به شمار میرود. 

تور ویدئویی سن فرانسیسکو

نوشتن دیدگاه

در صورت ارسال نظرهای توهین آمیز یا نژاد پرستانه، حساب کاربری مسدود خواهد شد

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

 

 
 
سازمان فرهنگی - اجتماعی
ایرانیان مقیم امریکا

 
سازمان فرهنگی اجتماعی ایرانیان مقیم امریکا یک کمپانی خصوصی ولی وابسته به قوانین ایالات متحده می باشد که در زمینه ارائه خدمات شهروندی به ایرانیان مقیم در امریکا فعالیت می کند.  کاربران محترم می توانند در مورد سوالات و مشکلات خود در خصوص زندگی، کار، تحصیل و مهاجرت به امریکا با ما تماس بگیرند.
خدمات سازمان، شامل خدمات وکالتی برای مهاجران، خدمات دانشگاهی برای دانشجویان و خدمات مختلف دیگر برای کار و زندگی در امریکا می باشد.

ایمیل:  info@persianamericans.org
تلفن: 9292603377
پیغام مستقیم به مسنجر: (اینجا کلیک کنید)

 
به اینستاگرام ما بپیوندید