پاسپورت سفید
عضویت
images/iacf9.jpg_(1) (3).jpg

 

 

شاید پاسپورت سفید رنگ یا حداقل با جلد سفید در بعضی از کشورها مثل کشور هند وجود خارجی داشته باشد ولی در ایالات متحده پاسپورت سفید در حقیقت یک اصطلاح است که به سندی اطلاق می گردد که به مقیمان دائم ایالات متحده یا صاحبان گرین کارت این اجازه را می دهد که پس از ترک طولانی مدت امریکا، بتوانند به این کشور باز گردند. تقاضا برای این مدرک بدین معنی است که شخصی که برای مدتی طولانی از امریکا خارج شده است هنوز می خواهد به این کشور بازگشته و در آن زندگی کند

طبق قوانین سازمان مهاجرت امریکا، فردی که گرین کارت یا اقامت دائم امریکا را دارد، می تواند تا یکسال زمان را در خارج از امریکا سپری کند و بدین ترتیب بدون هیچ مشکلی به امریکا برگردد. با این حال این سازمان برای افرادی که بیش از یک سال ولی کمتر از دوسال می خواهند از کشور خارج باشند تمهیدات پاسپورت سفید یا اجازه ورود مجدد (Reentry Permit) را اندیشیده است. بدین ترتیب که، دارندگان این نوع پاسپورت قادر خواهند بود در صورتی که مدت زمان حضور آنها در خارج از امریکا بیشتر از یک سال و کمتر از دو سال باشد بدون مشکل به کشور بازگردند. هرچند کار برای افرادی که بیش از 2 سال خارج از امریکا بمانند دشوار خواهد شد به طوری که این افراد یا باید برای ورود به امریکا ویزا بگیرند یا اینکه از نو تقاضای گرین کارت بدهند که در هر دوصورت فرایند زمانبری را پیش رو خواهند داشت.

توصیه می شود افراد گرین کارتی که به طور متناوب از امریکا خارج می شوند مانند دارندگان بیزنس در خارج از امریکا یا دانشجویان خارج از امریکا، حتی اگر مدت اقامت آنها در خارج از امریکا کمتر از یک سال باشد، این پاسپورت را در اختیار داشته باشند. ضمنا در نظر داشته باشید که اقامت بیش از یک سال اگر به طور مرتب اتفاق بیفتد باید دلیل قانع کننده ای در پشت آن باشد و گرنه صرف گرفتن پاسپورت سفید مشکل را حل نخواهد کرد. از طرفی دیگر افرادی که "به طور متناوب" و بدون پاسپورت سفید از امریکا خارج می شوند باید حداقل 6 ماه و یک روز در سال را در امریکا سپری کنند. یا اینکه اگر در کشورهای مختلفی اقامت میکنند بیشترین اقامت آنها در سال در امریکا باشد. به عنوان مثال اگر بین ایران و امریکا به طور متناوب در سفر هستید باید در طول یک سال حداقل 6 ماه و یک روز در امریکا و 5 ماه و 29 روز در ایران. یا اینکه اگر به عنوان مثال در یک سال به ایران و آلمان مسافرت می کنید باید مدت زمانی که در امریکا هستید از مدت زمانی که در یکی از کشورهای آلمان یا ایران هستید بیشتر باشد. یعنی به عنوان مثال 5 ماه در امریکا، 3 ماه در ایران و 4 ماه در آلمان.

متقاضیان پاسپورت سفید می بایست فرم I-131 را تکمیل کرده و به سازمان مهاجرت امریکا ارسال نمایند. بهتر است در این فرم، هدف از سفر و نیز تاریخ دقیق خروج و تاریخ احتمالی بازگشت درج گردد. تایید و ارسال پاسپورت سفید بسته به چگونگی تکمیل آن و نیز زمان تعیین شده برای انگشت نگاری،  بین دو تا 4 ماه طول خواهد کشید پس اگر قصد تقاضا برای این پاسپورت را دارید باید حداقل 4 ماه قبل از برنامه خروجتان فرم را ارسال نمایید. در بعضی شرایط استثنایی شما می توانید با ارائه مدارک مستدل، از سرویس شتاب سازمان مهاجرت نیز استفاده کنید که در این صورت کل فرایند بین یک تا دوماه به پایان خواهد رسید

متقاضیان می توانند قبل از دریافت تاییدیه و فرم پاسپورت سفید، امریکا را ترک کنند و به محض دریافت آن با در دست داشتن تصویر آن نیز می توانند به کشور بازگردند. با این حال این مورد اصلا توصیه نمی گردد به این علت که هرچند احتمالش بسیار کم است، ولی به هرعلتی تقاضای فرد قبول نشود و وی کشور را ترک کرده باشد، اقامت دائم وی ممکن است باطل گردد.

 

سوال: فرم I-131 را از کجا باید تهیه کنم؟

سوال: فرم I-131 را به کجا باید ارسال کنم؟

  • بسته به محل زندگی تان و نیز شرایط متفاوتی دارندگان گرین کارت دارند، آدرسها متفاوت خواهد بود و در اینجا می توانید آدرس مورد نظر مربوط به خودتان را پیدا کنید

سوال: هزینه ارسال تقاضا برای پاسپورت سفید چقدر است؟

  • هزینه پاسپورت سفید همان هزینه تکمیل و ارسال فرم I-131 است که برای افراد زیر 13 سال و بالای 80 سال 360 دلار و برای بقیه افراد 450 دلار است.

سوال: من پناهنده هستم آیا من هم می توانم پاسپورت سفید بگیرم؟

  • بله. هزینه شما برای این کار 220 دلار خواهد بود

سوال: آیا می توانم فرم را آنلاین ارسال کنم

  • خیر

سوال:  گرین کارت من مشروط (conditional ) است فعلا. آیا من هم می توانم پاسپورت سفید بگیرم؟

  • بله

 

اگر خودتان نمی توانید این فرم را تکمیل و ارسال نمایید، با وبسایت یا صفحه فیسبوک ایرانیان امریکا تماس حاصل نمایید تا وکلای همکار سازمان فرهنگی اجتماعی ایرانیان مقیم امریکا خدمات دریافت پاسپورت سفید را برای شما انجام دهند. هزینه وکالت و نیز امور تکمیل و ارسال و پیگیری فرم و نیز تعیین محل و زمان انگشت نگاری، جمعا 500 دلار خواهد بود.

 

 

 

برای عضویت در فیسبوک ایرانیان امریکا اینجا کلیک کنید

می توانید این مطلب را از طریق لینکهای زیر به اشتراک بگذارید

 

دیدگاه‌ها  

0 #1 behzad loghmani 1395-07-26 06:11
آیا پاسپورت سفید آمریکا را میشه بیش از دو بار تمدید کرد ؟
لطفاً توضیح بدید که برای سیتیزن شیپ شدن آیا باید 2/5 سال در مدت 5سال بعد ازگرین کارتحضور در امریک داشت یا اینکه فقط زمان گذشتن 5 سال از دریافت گرین کارت کافیه ؟ ممنونم
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

در صورت ارسال نظرهای توهین آمیز یا نژاد پرستانه، حساب کاربری مسدود خواهد شد

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

 

 
 
سازمان فرهنگی - اجتماعی
ایرانیان مقیم امریکا

 
سازمان فرهنگی اجتماعی ایرانیان مقیم امریکا یک کمپانی خصوصی ولی وابسته به قوانین ایالات متحده می باشد که در زمینه ارائه خدمات شهروندی به ایرانیان مقیم در امریکا فعالیت می کند.  کاربران محترم می توانند در مورد سوالات و مشکلات خود در خصوص زندگی، کار، تحصیل و مهاجرت به امریکا با ما تماس بگیرند.
خدمات سازمان، شامل خدمات وکالتی برای مهاجران، خدمات دانشگاهی برای دانشجویان و خدمات مختلف دیگر برای کار و زندگی در امریکا می باشد.

ایمیل:  info@persianamericans.org
تلفن: 9292603377
پیغام مستقیم به مسنجر: (اینجا کلیک کنید)

 
به اینستاگرام ما بپیوندید