ویزای دانشجویی
عضویت
images/iacf9.jpg_(1) (3).jpg
    

 

 

          برای دریافت ویزای دانشجویی طبیعتا شما ابتدا لازم است که از یک دانشگاه امریکایی که قابلیت پردازش i-20 برای دانشجویان خارجی را دارد پذیرش بگیرید. I-20 فرمی است که در آن مشخصات شما، طول دوره تحصیلی، تاریخ تقریبی فارغ التحصیلی و طرز تامین مخارج تحصیل و زندگی شما در آن قید شده است و در گوشه آن شماره ای به نام شماره SEVIS که شماره مختص شما است وجود دارد. در حقیقت این شماره است که به فرم شما رسمیت می بخشد و بالطبع اولین قدم نیز برای اخذ ویزای دانشجویی تخصیص یافتن این شماره SEVIS از دانشگاه یا مرکز آموزشی که متقاضی تحصیل در آن هستید برای شما است

          SEVIS  یک سیستم اینترانتی است که جدیدترین اطلاعات  و ملاحظات دانشجویان غیرمهاجر با ویزاهای F,M,J و همراهان آن دانشجویان که با ویزاهای F-2, M-2, J-2 هستند را نگهداری می نماید و این اطلاعات از طریق اینترنت در اختیار  Department of Homeland Securityیا همان سازمان امنیت ملی امریکا (DOS) از طرف موسسات آموزشی قراد داده می شود. شماره SEVIS یک شماره منحصر به فرد است که به سازمان امنیت ملی امریکا این امکان را میدهد تا بتوانند بهتر موسسات آموزشی و ویزاهای تحت کتگوری F,M,J را مانیتور نمایند.

بعد از دریافت گواهینامه  SEVIS شما میتوانید درخواست ویزای F جهت ادامه تحصیل در دانشگاه ,کالج زبان انگلیسی و یا مدارس خصوصی را بدهید.برای متقاضیان تحصیل در هنرستانها و یا موسسات دیگر آموزشی می بایست تقاضای ویزای M داده شود. متقاضیان تحصیل در آمریکا می بایست در اسرع زمان تقاضای ویزای دانشجوئی خود را به سفارت و یا کنسولگری آمریکا ارائه نمایند تا زمان کافی برای بررسی پرونده آنها باشد. معمولا سفارتخانه های امریکا در ترکیه و دوبی، که مقصد بیشتر متقاضیان ایرانی هستند، با محدودیت های زمانی مواجه اند و ممکن است وقت مصاحبه برای شما به چند ماه دیگر موکول گردد. توجه کنید که سفارت و کنسولگریهای آمریکا  در سراسر دنیا فقط تا 120 روز مانده به تاریخ ثبت نام در موسسه آموزشی (دانشگاه)  ویزا را صادر می نمایند.در صورتی که متقاضی در زمانی بیشتر از 120 روز مانده به تاریخ ثبت نام اقدام نماید , سفارت یا کنسولگری مدارک متقاضی را نگه خواهد داشت تا زمانی که امکان صدور ویزا از نظر زمانی وجود داشته باشد. ولی اگر شما به دلایل موجه نتوانسته اید مدارک لازم را برای گرفتن وقت سفارت و صدور ویزا تهیه کنید حتما با سفارت تماس گرفته و شرایط را به اطلاع آنها برسانید تا در مورد شما تصمیمات بهتری گرفته شود

طبق قوانین سازمان امنیت ملی امریکا دانشجویان می بایست  حداکثر 30 روز یا کمتر مانده به شروع دوره تحصیلی خود (که در فرم I-20 قید شده است) به آمریکا وارد شوند. دانشجویانی که قصد ورود به ایالات متحده در زمان بیشتر از 30 روز مانده به شروع ثبت نام خود را دارند بایستی درخواست تقاضای ویزای ویزیت نمایند. دانشجویانی که در حال تحصیل هستند، می توانند در هر زمانی تقاضای ویزا دهند البته تا زمانی که شرایط آنها به عنوان دانشجو  و گواهینامه SEVIS آنها معتبر باشد. این دسته از دانشجویان می توانند در هر زمانی حتی قبل از شروع کلاسهای خود به آمریکا وارد شوند. همه متقاضیان تحصیل در آمریکا می بایست SEVIS و نیز فرم I-20 از طرف موسسات آموزشی صادر می شود را داشته باشند. موسسه آموزشی مسولیت دارند تا اطلاعات لازم را جهت صدور فرم I-20 در این سیستم وارد نمایند.


شرایط واجد شرایط بودن برای ویزای تحصیلی آمریکا:

کنسولگری ایالات متحده مرجع تشخیص صلاحیت متقاضی ویزای تحصیلی است که آیا فرد متقاضی می تواند ویزای تحصیلی را اخذ نماید یا خیر. متقاضی نیز بایستی شرایط اخذ ویزا را به ترتیب زیر داشته باشد.


- دارای اقامت کشوری خارج از آمریکا باشد و قصد ترک فوری محل اقامت خود را نداشته باشد.

- از یک دانشگاه معتبر در امریکا پذیرش داشته باشد (معمولا دانشگاه معتبر (Accredited) دانشگاهی است که توسط موسسه US NEWS فهرست شده باشد)


- شرایط مالی لازم جهت ادامه تحصیل در امریکا را داشته باشد که این شرایط می تواند بورسیه یا فاند از طرف خود دانشگاه امریکایی باشد و یا از طرف خود داوطلب تامین گردد که در صورت دوم دانشجو بایستی اظهار نامه رسمی از بانک داشته باشد

 

 

 یک نمونه فرم I-20

 

وقت سفارت و مصاحبه:


به عنوان یکی از شرایط اخذ ویزا , متقاضیان ویزا که در سنین 14 تا 79 سال هستند در کنسولگری ایالات متحده مصاحبه خواهند شد. افراد زیر 13 سال و بالای 80 سال عموما نیاز به مصاحبه ندارند مگر اینکه سفارت یا کنسولگری آمریکا درخواست مصاحبه داده باشد.

در زمان مصاحبه از متقاضی ویزا, اسکن اثرانگشت گرفته خواهد شد. تقاضای برخی از متقاضیان ممکن است نیاز به بررسی های بیشتری داشته باشد که اصطلاحا به آن فرایند کلیرنس ویزا گفته می شود و تا اعلام نتیجه زمان بیشتری را در بعد از مصاحبه در بر خواهد داشت.

چون شرایط فردی و آکادمیک هر فرد با فرد دیگر متفاوت است بنابراین از دو شخص در شرایط ظاهرا مشابه که در یک زمان تقاضای ویزا می کنند در مصاحبه  ممکن است از آنها سوالات متفاوتی پرسیده شود ونیاز به ارائه مدارک متفاوتی داشته باشند. دقت نمایید که نحوه گرفتن، رد شدن و یا کلیرنس خوردن متقاضیان فرایندی کاملا محرمانه است و شما به هیچ وجه نمی توانید خودتان را با سایر متقاضیان مقایسه کنید. ممکن است دو برادر دوقلو که تمام شرایط اپلیکیشن ویزای مشابهی دارند بدون هیچ دلیل واضحی یکی رد و دیگری قبول شود. بنابراین با این فرض که فردی با شرایط مشابه شما ویزا گرفته است پس شما هم حتما ویزا میگیرید فرضی کاملا اشتباه است. عکس این موضوع نیز صحیح است یعنی اگر فردی با شرایط شما ریجکت شده و یا کلیرنس خورده است، شما هنوز این احتمال را دارید که مستقیما ویزا بگیرید.

در مورد انتخاب سفارت زیاد حساس نباشید و فکر خودتان را با نظرات مختلف افرادی که به سفارتهای گوناگون مراجعه کرده اند و قبول یا رد شده اند مشغول نکنید. بالطبع اولین گزینه برای شما آنکارا یا دوبی است که به علت فعال بودن بخش فارسی این سفارتها و تجربه چندین ساله در ارائه خدمات ویزا میزان اشتباه کمتر و سرعت کاری بیشتری دارند ولی اگر شما به هردلیلی ترجیح می دهید در سفارت دیگری مصاحبه شوید، بقیه سفارتها نظیر سفارتهای امریکا در ایروان، عشق اباد، تفلیس و ... همگی شرایط تقریبا یکسانی دارند. یکی از کلیدی ترین مسائلی که باید در هنگام مصاحبه بر روی آن مانور بدهید این است که هدف شما از رفتن به امریکا و تحصیل چیست؟ شما می بایست آفیسر را متقاعد سازید که پیشرفت و آینده بهتر خود را در این میبیند که در دانشگاهی با سطح جهانی ادامه تحصیل دهید و ضمنا بتوانید با علمی به روزتر به وطن خود باز گشته و خدمت نمایید. با در نظر گرفتن این اصل کلی، شما می توانید هر دلیل و ترجیح شخصیتان را ضمیمه این اصل کنید.

مدارک مورد نیاز جهت تقاضای ویزای دانشجوئی:

تمام متقاضیان ویزای دانشجوئی آمریکا میبایست فرمهای زیر را تکمیل و مدارک لازم را به همراه آنها ارائه نمایند:

 

-          فرم  I-20 این فرم به هنگام پذیرش از طرف دپارتمان دانشجویان بین الملل دانشگاه صادر شده و می بایست شماره SEVIS و امضای مسئول مربوطه را به همراه داشته باشد. دانشجویان می توانند با کپی این فرم تقاضای وقت سفارت بکنند ولی توصیه می شود حتما برای مصاحبه اصل فرم را به همراه داشته باشند. هرچند، اگر به هردلیلی موفق نشدید اصل فرم را به موقع دریافت کنید می بایست قبل از مصاحبه، سفارت را در جریان امر قرار دهید

-          پاسپورت معتبر: مطمئن باشید که پاسپورت شما بیشتر از 3 ماه به تاریخ انقضای آن وقت دارد

-         عکس 2 در 2

-          رسید پرداخت هزینه سفارت برای بررسی مدارک (درصورت قبول شدن درخواست شما مبلغ دیگری برای صدور ویزا دریافت خواهد شد)

-          هزینه SEVIS که می بایستی به بانک معرفی شده از طرف سفارت قبل از مصاحبه واریز گردد. متقاضیان ویزای F-1 or M-1 میبایست هزینه SEVIS I-901 را نیز بپردازند.

-          دانشنامه مدارک اخذ شده مقاطع قبلی و در صورت امکان به همراه ریز نمرات

-          گواهی نمره اخذ شده در امتحانات زبان اعم از تافل و ایلتس

-          گواهی نمره اخذ شده در امتحان GRE برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقطع دکتری

-          اظهار نامه بانکی به اندازه تامین مخارج تحصیلی و زندگی دانشجو به مدت یکسال تحصیلی: برای اینکه بدانید حداقل چقدر باید در حساب بانکی تان ذکر شود با دفتر دانشجویان بین الملل دانشگاهتان تماس بگیرید

 


اگر شما متقاضی ویزای دانشجوئی ایالات متحده برای همسر و یا فرززنداتان خود نیز هستید می بایست سند ازدواج و شناسنامه و پاسپورت ایشان را نیز به همراه داشته باشید. در صورتی که اعضای خانواده شما می خواهند بعدا به شما ملحق شوند باید مراحل وقت گرفتن از سفارت و پرداخت هزینه ها را همانند شما انجام دهند با این تفاوت که علاوه بر مدارک شخصی خود می بایست تصویر ویزا و پاسپورت شما را نیز به همراه داشته باشند. برای متقاضیان ویزای همراه دانشجو F2 می بایست از طرف دانشگاه شخص دانشجو یک فرم i-20 جداگانه صادر شود. همسر دانشجو نمی تواند بدون فرم i-20 از سفارت وقت بگیرد. همچنین به تنهایی نمی تواند از دانشگاه محل تحصیل همسر تقاضای i-20 برای خودش بکند

داشتن ویزا به منزله اجازه قطعی ورود به آمریکا نیست و افسر اداره مهاجرت در بدو ورود به آمریکا این اجازه را دارد که در صورت صلاحدید از ورود دانشجو به این کشور جلوگیری کند. هرچندد وقوع این اتفاق بسیار نادر است. با این حال دانشجویان ایرانی گاها در فرودگاههای امریکا مورد بازرسی بیش از حدی قرار می گیرند.

 

بعد از ورود به امریکا

بعد از ورود به امریکا، دیگر ویزای شما هیچ اهمیتی ندارد و این استاتوس شما است که حضورتان را در امریکا قانونی می کند. استاتوس شما توسط شماره SEVIS که فرم i-20 شما درج شده است هر ترم به روز رسانی می گردد. اگر به هردلیلی این به روز رسانی اتفاق نیافتد، اداره مهاجرت امریکا به صورت اتوماتیک در جریان خواهد گرفت و حضور شما در امریکا غیر قانونی تلقی خواهد شد. به منظور اینکه استاتوس شما همواره به روز گردد، می بایست شما یک دانشجوی تمام وقت باشید یعنی اگر شما در مقطع Undergraduate تحصیل می کنید باید هر ترم حداقل 12 واحد و اگر در مقطع Graduate تحصیل می کنید باید هر ترم حداقل 8 واحد انتخاب کنید. در صورت انتخاب تعداد واحد کمتر از تعداد ذکر شده، شما به عنوان دانشجوی پاره وقت تلقی خواهید شد و استاتوس شما به روز نخواهد شد. برای ترم های بهار و تابستان نیازی نیست که واحدی انتخاب کنید با این حال با تماس با ادوایزر خود از این موضوع مطمئن گردید چرا که برخی دانشگاهها دانشجویان بین الملی را ملزم می کنند تا حداقل 2 واحد در طول ترم بهار و تابستان انتخاب کنند.

در هنگام تحصیل اگر شما قصد بازگشت به ایران یا خروج از امریکا به مقصد دیگری را دارید می توانید در صورت داشتن ویزای چندبار ورود به امریکا یا اصطلاحا مالتیپل، تا زمانی که ویزایتان معتبر است هر چند وقت که خواستید از این کشور خارج شده و به آن باز گردید. اگر ویزای شما یک بار ورود یا به اصطلاح سینگل است بایستی بعد از خروج از امریکا به منظور بازگشت مجدد به این کشور تقاضای ویزای جدید دهید که شامل تمامی مراحلی است که قبلا برای این منظور انجام داده اید. همانطور که قبلا عرض شد، اگر انقضای ویزای شما تمام شده است شما نمی توانید در صورت خروج از امریکا با همان ویزا به این کشور باز گردید ولی درصورتی که قصد خروج ندارید با همان ویزا حضور شما در امریکا قانونی است و این SEVIS شما است که آن را تعیین می کند.

بعد از اتمام تحصیلات شما باید از امریکا خارج شوید. اگر ترم آخر شما بیش از زمان تعیین شده در فرم i-20 شما طول بکشد بایستی قبل از شروع ترم تقاضای تمدید تاریخ آن را به مدت یک ترم به دپارتمان دانشجویان بین المللی دانشگاه خود بدهید. شما فقط می توانید یک بار این کار را انجام دهید. در صورت پایان موفق تحصیلات، از روز فارغ التحصیلی، شما 14 روز وقت دارید که امریکا را ترک کنید حتی اگر در مقطع بالاتری پذیرش گرفته باشید.

ولی اگر بنا به دلایلی قبل از فارغ التحصیلی شما تصمیم گرفتید که دانشگاه خود را عوض کنید، پس از اخذ پذیرش از دانشگاه جدید باید فرم انتقال SEVIS را از دانشگاه جدید گرفته و به دپارتمان دانشجویان بین الملل دانشگاه خود تحویل دهید. این دپارتمان به صورت اتوماتیک استاتوس شما را به موسسه جدید انتقال خواهد داد. توجه فرمایید که هیچ مانعی نمی تواند سر این راه قرار بگیرد. اگر برایتان مشکلی در دانشگاه به وجود آمده است، یا از نظر مالی با دانشگاه اختلاف دارید و یا با استاد یا دپارتمانتان به مشکلی خورده اید، هیچکدام از این موارد و نه هیچ مورد دیگری نمی تواند مانع انتقال استاتوس شما به موسسه جدید باشد. حال اگر در موسسه جدید ترم بعدی بلافاصله شروع می شود می بایستی در آن ترم ثبت نام کنید ولی اگر وقت ثبت نام در ترم جدید گذشته است، شما یا تا شروع اولین ترم پیش رو، یا 5 ماه (هرکدام نزدیکتر) فرصت دارید که ثبت نام کنید. به عنوان مثال اگر شما در ماه فوریه تصمیم به انتقال به دانشگاه دیگری گرفته اید و در دانشگاه مقصد زمان ثبت نام ترم زمستان به پایان رسیده است شما می توانید تا شروع ترم تابستان در دانشگاه مقصد به صورت قانونی و بدون ثبت نام در امریکا حضور داشته باشید. 

    
     
     

 

 

 
 
سازمان فرهنگی - اجتماعی
ایرانیان مقیم امریکا

 
سازمان فرهنگی اجتماعی ایرانیان مقیم امریکا یک کمپانی خصوصی ولی وابسته به قوانین ایالات متحده می باشد که در زمینه ارائه خدمات شهروندی به ایرانیان مقیم در امریکا فعالیت می کند.  کاربران محترم می توانند در مورد سوالات و مشکلات خود در خصوص زندگی، کار، تحصیل و مهاجرت به امریکا با ما تماس بگیرند.
خدمات سازمان، شامل خدمات وکالتی برای مهاجران، خدمات دانشگاهی برای دانشجویان و خدمات مختلف دیگر برای کار و زندگی در امریکا می باشد.

ایمیل:  info@persianamericans.org
تلفن: 9292603377
پیغام مستقیم به مسنجر: (اینجا کلیک کنید)

 
به اینستاگرام ما بپیوندید