کرایه ماشین در آمریکا
عضویت
images/iacf9.jpg_(1) (3).jpgوقتی در آمریکا باشید، معمولاهمانند بسیاری از کشورهای دیگر یا با وسایل نقلیه عمومی رفت و آمد خواهید کرد (که در امریکا مدت زمان زیادی صرف می شود, علاوه بر این هم وسایل نقلیه عمومی مثل کشورهای اروپایی به وفور در دسترس نیست) و یا وسیله نقلیه خودتان را استفاده خواهید نمود به این دلیل که به ندرت در امریکا پیش می آید که شما برای انجام کاری پیاده یا با دوچرخه عازم شوید. اگر ماشینی ندارید، کرایه یک ماشین می تواند موقتا به شما کمک کند تا سایر کارهای مقدماتی مثل پیدا کردن آپارتمان، باز کردن حساب بانکی و... را به سرعت انجام دهید چرا که در غیر این صورت انجام این کارها طول می کشد.از طرفی دیگر،  بهتر است هر چه زودتر ماشینی کرایه کنید تا به رانندگی در آمریکا عادت کنید. با این کار می توانید آزادانه به دلخواه خودتان رفت و آمد کنید. برای کرایه اتومبیل می توانید مدل دلخواهتان را در فرودگاه کرایه کنید، چرا که تقریبا تمام شرکت های کرایه ماشین در فرودگاه دفتر دارند با این حال شرکتهای کرایه ماشین تقریبا در هرجایی از شهر یافت می شوند. این شرایط به شما امکان رفت و آمد آزادانه می دهد و اگر برای مدتی محدود اینجا هستید رفت و آمد با ماشین کرایه ای به جای رفت و آمد با تاکسی به صرفه تر است.

حتی اگر خودتان ماشین هم داشته باشید بعضی وقتها کرایه کردن ماشین معقولانه است، به عنوان مثال اگر بخواهید به یک مسافرت طولانی(10 تا 14 ساعته) بروید،  علاوه بر اینکه مسافت پیموده شده با ماشین خودتان افزایش نمی یابد، در صورت هر گونه خسارت مجبور نیستید به کسی پولی پرداخت کنید. البته این دردسر شرکتهای  کرایه ماشین هم محسوب می شود.

برای کرایه کردن یک ماشین باید گواهینامه رانندگی داشته باشید. برای اینکه بتوانید رانندگی کنید لازم است یا IDP(گواهینامه بین المللی رانندگی) صادر شده از ایران یا مدارک مربوط به ایالات متحده آمریکا را داشته باشید. در IDP، می توانید برای مدتی محدود رانندگی کنید که برای هر ایالت متفاوت است، مثلا برای کالیفرنیا به مدت 2 ماه است.

کارت اعتباری: شما باید یک کارت اعتباری داشته باشید، در غیر این صورت نمی توانید ماشین کرایه کنید، چرا که همه شرکت های کرایه ماشین پول نقد قبول نمی کنند. از طرفی دیگر بسیاری از شرکتهای کرایه ماشین فقط کردیت کارت از شما قبول می کنند کارت دبیت به شما ماشین کرایه نخواهند داد. با این حال بعضی از شرکتها اگر دبیت کارت شما را با حساب بانکیتان تطابق دهند می توانند دبیت کارت شما را نیز قبول کنند بنابراین اگر شرکتها از شما فقط کردیت کارت خواستند می توانید در مورد این موضوع با آنها بحث کنید

انواع ماشین ها

سه نوع ماشین وجود دارد:

ماشین Small : این نوع ماشین ها بسیار سبک هستند و برای رانندگی در آزادراه ها مناسب نیستند. آنها برای رانندگی در شهر خوب هستند.

ماشین Compact: این ها ماشین هایی با وزن متوسط هستند، برای رانندگی در شهر بسیار خوب و برای استفاده در آزادراه ها هم مناسب هستند.

ماشین Big: این ها ماشین های سنگین وزن هستند و برای آزادراه ها بسیار خوب و امن هستند.

(هریک از این نوع ماشین ها می توانند در دسته بندی های بیشتری مثل: اکانومی، کامپکت، میدسایز، استاندارد، فول سایز، پرمیوم، لوکس، کروک، مینی ون، اس یو وی قرار گیرند.)

به طور کلی 5-2$ تفاوت بسته به نوع ماشینی که انتخاب می کنید در کرایه ها هست. هزینه های معمول 20-15$ برای ماشین های کوچک، 22-18$ برای ماشین های کامپکت و 25-20$ برای ماشین های بزرگ است. قیمت های هر شرکت با شرکت دیگر متفاوت است. از طرف دیگر، کمپانی ها برای کرایه های طولانی مدت تخفیف می دهند. ضمنا به یاد داشته باشید که همیشه ماشینهای کوچک ارزانترین نیستند. بعضی مواقع ممکن است یک دفترخاص کرایه ماشین، ماشینهای سایز کوچک آماده نداشته باشد و بدین ترتیب یک ماشین سایز متوسط را به قیمت سایز کوچک اجاره دهد، پس همیشه انواع مختلف را چک کنید
شرکت های مشهور کرایه ماشین : Enterprise Rent-A-Car، Hertz، Avis, Budget و... هستند. همیشه قبل از کرایه ماشین قیمت چند شرکت را با هم مقایسه کنید.

- به یاد داشته باشید زمانی که ماشینی کرایه می کنید، طبق قانون انتظار می رود شخصی که ماشین را کرایه کرده است رانندگی کند و نه هیچکس دیگر. اگر به غیر از راننده فرد دیگری هم قصد رانندگی دارد باید نام فرد دیگر هم در قرارداد اضافه شود.

- اگر بیمه خودرو ندارید بهتر است بیمه ماشین کرایه ای را خریداری کنید. این بیمه شما را در صورت وقوع هرگونه تصادف حمایت می کند. ممکن است این بیمه برای شما (10$-20$) اضافه قیمت در روز داشته باشد. اگرچه قیمت کرایه کمی بالا می رود، اما گرفتن آن ارزش دارد.

- تعداد کمی از کارت های اعتباری مثل Discover Card تسهیلاتی برای پوشش دادن بیمه شما فراهم می کنند. بنابراین، اگر از چنین کارت هایی برای کرایه ماشین استفاده می کنید، می توانید از چنین مزایایی بهره مند شوید. اگر می خواهید خارج از ایالات رانندگی کنید در زمان امضای قرارداد کرایه اطلاع دهید. لازم به ذکر است که بعضی شرکتهای کرایه ماشین، ماشین های خودرا به صورت ساعتی اجاره می دهند که در این صورت از شما فقط هزینه ساعتی ماشین که حدود 8 تا 10 دلار است دریافت خواهد شد و هزینه بیمه و بنزین به عهده خود شرکت خواهد بود. معروفترین این شرکتها زیپکار است که البته برای عضویت در این سامانه باید مبلغی را در ابتدا پرداخت کنید

- همیشه قبل از برگرداندن ماشین، مسافت پیموده شده با ماشین را چک و یادداشت کنید به دلیل اینکه بعضی از شرکت ها به شما امکان رانندگی نامحدود می دهند اما از طرف دیگر بعضی از شرکت ها هر مایل اضافه ای را که در زمانی مشخص و محدود رانندگی کرده اید حساب می کنند. بنابراین، قبل از کرایه ماشین این نکته را مشخص کنید. تعداد کمی از شرکت ها امکان بردن و برگداندن شما را  از  محل اقامتتان به شرکت به منظور بستن قرارداد برای کرایه ماشین ارائه می دهند؛ پس، از این امکان مطلع شوید و از آن استفاده کنید.

- در صورت هر گونه مشکل با دفتر مربوط تماس بگیرید. به یاد داشته باشید، این موضوع کاملا بر عهده آنها است، پس برای هر نوع مشکل پیش آمده و تماس گرفتن درنگ نکنید.

- قرارداد کرایه را همیشه در ماشین نگهدارید چرا که اگر به هردلیلی پلیس شما را متوقف کند می بایست آن را به عنوان سند یا رجیستری ماشین به آنها ارائه دهید.

- قیمت های کرایه برای روزهای هفته و روزهای آخر هفته متفاوت است. پس، حداکثر استفاده را ببرید چرا که در آخر هفته قیمت ها ارزان تر است.

- اگر بخواهید ماشین را برای یک ماه یا بیشتر کرایه کنید، مقداری تخفیف بسته به شرکت مربوطه به شما تعلق می گیرد.

- بعضی از شرکت های کرایه ماشین تایید شده AAA (انجمن اتومبیل امریکا) هستند به عنوان مثال آنها به اعضای AAA تخفیف ویژه می دهند. 

- همیشه وضعیت خودرو را به درستی بررسی کنید.از ابتدا برای هر نوع خراش یا آسیبی که ماشین از قبل دیده است کاملا پرس و جو کنید، در این صورت در زمان برگرداندن ماشین جای هیچ بحثی نیست. همیشه قبل از زمان مشخص شده ماشین را برگردانید، در غیر این صورت ممکن است برای هر نوع تاخیر در حد جزئی هم آنها یک روز کامل را برای شما حساب کنند. بنابراین احتیاط کنید.

بعضی شرکتها این امکان را به شما می دهند که ماشین را از یک دفتر اجاره کنید و به دفتر دیگر این شرکت در شهری دیگر پس دهید. ممکن است از شما برای این کار هزینه ای اضافی دریافت نکنند. این قابلیت برای پس دادن ماشین در ایالت دیگر هم فراهم است ولی بابت آن باید شما هزینه ای اضافی پرداخت کنید.

 

 

 
 
موسسه مهاجرتی
ایرانیان امریکا

 
سازمان فرهنگی اجتماعی ایرانیان مقیم امریکا یک کمپانی خصوصی ولی وابسته به قوانین ایالات متحده می باشد که در زمینه ارائه خدمات شهروندی به ایرانیان مقیم در امریکا فعالیت می کند.  کاربران محترم می توانند در مورد سوالات و مشکلات خود در خصوص زندگی، کار، تحصیل و مهاجرت به امریکا با ما تماس بگیرند.
خدمات سازمان، شامل خدمات وکالتی برای مهاجران، خدمات دانشگاهی برای دانشجویان و خدمات مختلف دیگر برای کار و زندگی در امریکا می باشد.

ایمیل:  contact@persianamericans.org

پیغام مستقیم به مسنجر: (اینجا کلیک کنید)

 
به اینستاگرام ما بپیوندید