دانستنیهای مربوط به خرید خودرو
عضویت
images/iacf9.jpg_(1) (3).jpg

 

     

 

   نمونه گواهینامه یک شهروند امریکایی
   
   
   اجاره خودرو در امریکای شمالی بسیار متداول است
   
   
   شماره VIN که نوعی شماره شناسنامه برای خودرو است
   
   
  نمونه گواهینامه یک شهروند کانادا
   

 استفاده از خودرو در امریکا بسیار معمول است. و دلایل گوناگونی را می توان برای آن تعریف کرد. پراکندگی سکونت بزرگترین ویژگی امریکای شمالی است که در آن شهرها با فواصل بسیار کمی از یکدیگر قرار گرفته اند (همانند خطه شمال ایران). بنابراین امکانات و سازمانها در مراکز خاصی متمرکز نمی باشند. این باعث گردیده است تا حرکت در امریکا به یک فرهنگ تبدیل گردد. از طرفی به علت ارزان بودن خودرو در امریکا مردم تمایل بسیار زیادی به خرید ماشین دارند و اکثر خانواده های امریکایی ماشین دارند و استفاده زیاد از آن باعث شده است تا وسایل حمل و نقل عمومی همانند مترو و اتوبوس گستردگی و پیشرفت نداشته باشند. نکته مهم دیگر این است که ماشین در امریکا همانند ایران نمی تواند جنبه سرمایه ای هم داشته باشد و معمولا هزینه سرانه نگه داری آن بالاست و گاهی از قیمت خود خودرو هم گرانتر تمام می شود. تمایل بیشتر مردم امریکای شمالی به اتومبیل های بزرگ و استیشن و همچنین تراک است و به این دلیل است که کارخانجات خودرو سازی امریکا نیز اکثرا از این سبک استفاده می کنند ولی در دهه های اخیر به علت مشکلات اقتصادی به وجود آمده گرایش به اتومبیل های ژاپنی مثل تویوتا (Toyota) و هوندا (Honda) بیشتر شده است. از جمله دلایل اصلی این مساله می‌توان به قیمت نسبتاً پایین، دوام زیاد، قیمت کم قطعات یدکی و کمی مصرف بنزین (نه در تمام مدل‌ها) اشاره کرد. ما به شما توصیه می کنیم که اگر بودجه تان اجازه می دهد، اقدام به خرید خودروی نو نمایید چرا که خودروی نو تا مدتها هزینه ای تحمیل شما نخواهد کرد و نیز از سلامت آن مطمئن هستید (توجه فرمایید که هزینه تعمیرات خودرو در امریکای شمالی بسیار بالاست و اصلا قابل مقایسه با ایران نیست). شرکت های خودروسازی امریکایی یا مستقر در امریکا و کانادا، معمولا هراز چندگاهی شرایط خوبی را برای خریداران فراهم می آورند که می توانید از آنها برای خرید خودروی مطلوب خود استفاده کنید.

ممکن است عادت کردن به سیستم حمل و نقل عمومی آمریکا برای فردی که از ایران آمده  زمان زیادی را صرف کند و همین مسئله داشتن یک ماشین شخصی را خودبخود به یک ضرورت تبدیل می کند. حالادراین مرحله باید تصمیمات مهمی گرفته شود. باید ماشین نو بخرید یا دست دوم؟ چه خصوصیاتی از ماشین برای شما ضروری است؟ از کجا باید ماشین بخرید؟ واضح است که احتمالا به وام نیاز دارید. چه طور ماشینتان را بیمه کنید؟  از طرفی هم برای یک تازه وارد، در ابتدا همه ماشین ها مثل هم به نظر می رسند.

روند انتخاب، حداقل بنابر گفته ها گیج کننده است. بسیاری از افراد می گویند مدل مخصوص خودشان را به این دلیل خریدند که  دوستانشان هم همان مدل را داشتند! از طرفی همیشه  فروشنده های ماشین چرب زبانی در نمایشگاه های پر زرق و برق  وجود دارند! ایالات متحده هم از این افراد مستثنی نیست. آنها هر مدلی را به آنچه شما می خواهید شبیه می کنند. شما طعمه ی ترفندهای ظریف ذهنی و روانی هستید و قبل از اینکه متوجه بشوید، صاحب سردرگم ماشینی می شوید که احتمالا با نیازهای شما فاصله دارد!

مثال ها فراوانند. شخصی برای یک ماشین 22 هزار دلار پرداخت می کند در حالی که فقط 14 تا 15 هزار دلار می ارزد. چرا باید حدود 75% تورم قیمت وجود داشته باشد؟ چون خریدار با خرید گزینه های غیر ضروری مثل تعمیرات و سرویس مادام العمر، بیمه نقاشی، بکسل رایگان و... فریب خورده است. این گزینه ها در حقیقت فایده زیادی ندارند. مراقب باشید و تحت تاثیر آنها قرار نگیرید.

همچنین، اختلاف بسیار زیادی در قیمت های فروش ماشین، سرویس ها و  پشتیبانی ارائه شده و... وجود دارد. در نظر گرفتن عوامل زیر برای تصمیم گیری قبل از انتخاب یک ماشین مفید باشد.

بودجه تان چقدر است؟

مجرد هستید یا متاهل؟(به یک ماشین خانوادگی احتیاج دارید؟)

برنامه تان برای ماندن در آمریکا چیست؟

مجموع مسافت رفت و آمد هر روزه تان چقدر است؟

هر چند وقت یکبار در آزادراه ها (بزرگراه ها) رانندگی می کنید؟

امکانات اولیه ای که در ماشینتان به آن نیاز دارید چیست؟

بعضی از ویژگی هایی که هنگام خرید ماشین باید به دنبال آن باشید عبارتند از:

مسافت پیموده شده که به آن اصطلاحا مایلیج می گویند: باید ماشین مسافت طی شده مناسبی داشته باشد (ترجیحا کمتر از 70 هزار مایل).

امنیت: از ویژگی های امنیتی ماشین مثل سالم بودن ایربگ ها و ... مطمئن شوید. ABS(Anti- lock Brake System) این ویژگی ها  برای ایالت هایی است که برف/یخ بندان زیادی دارند عامل مهمی است.

وزن ماشین: وزن ماشین تعادل مناسب ماشین را به هنگام رانندگی با سرعت زیاد، به خصوص در بزرگراه ها تحت تاثیر قرار می دهد.

سیستم تهویه و کولر: این سیستم، سرمایه گزاری خوبی برای ایالت های گرمی مثل تگزاس، آریزونا و جنوب کالیفرنیا و ... است.

گواهینامه رانندگی: برای خرید یک ماشین به یک گواهینامه معتبر رانندگی معتبر احتیاج دارید. از گواهی نامه های بین المللی بیشتر از یک ماه نمی توان استفاده کرد

بیمه: شما می توانید  با یک شرکت بیمه تماس بگیرید و درباره ماشینی که خریدید صحبت کنید و بیمه را دریافت کنید. این روند فوری است و می توانید از طریق فکس بیمه را دریافت کنید.

تصویب وام: اگر وامی را از هر بانک یا واحد های اعتباری گرفتید، تایید هم از طرف آنها لازم است.

پیش پرداخت: میزان پولی که از جیبتان پرداخت می کنید بسته به میزان پولی که باید بپردازید می تواند نقد یا چک باشد، معمولا 10% از کل قیمت باید در ابتدا پرداخت شود.

نکات: در اینترنت گشت و گذاری کنید و از انواع مختلف ماشین ها، مدل ها و قیمتشان سر در بیاورید.

نتایج را با دوستانتان در میان بگذارید تا بفهمید مناسب ترین ماشین برای شما کدام است. در هر صورت مطمئن شوید چه برای ماشین نو چه دست دوم، پول اضافه نمی پردازید. در اینترنت برای بررسی قیمت پیشنهادی برای ماشین گشت و گذاری کنید. وبسایت های زیادی هستند که بهترین آنها سایت Bluebook، سایتی کامل برای چنین اطلاعاتی است.

قبل از خرید یک ماشین جدید، فروشنده ی مناسبی انتخاب کنید. از تعداد کمی دوستانتان درباره ی توصیه های فروشندگان بپرسید. اگر ممکن است به همراه شخصی که اطلاعات خوبی راجع به ماشین ها و مهارت چانه زنی دارد به خرید ماشین بروید.

علاوه بر این، درباره ی ادارات بیمه ماشین برای پیدا کردن بهترین نرخ بیمه با دوستانتان مشورت کنید. سعی کنید با  3 - 2 تا آژانس بیمه صحبت کنید.

به یاد داشته باشید!! هر چه بیشتر چانه بزنید، معامله ی بهتری می کنید ولی سعی کنید چانه زدن هایتان معقول باشد.

معمولا در تعطیلات می توانید از خود دلالهای خودرو، اقساط با بهره خیلی پایینی دریافت کنید. اگر عجله ندارید، برای چنین موقعیت هایی صبر کنید وقتی از یک چنین طرحی سود می برید احتمالا وامی با 5-0% نرخ بهره پیدا می کنید. اگر قصد دارید برای تقاضای وام از طریق بانک اعتباری اقدام کنید، سعی کنید از 3-2 بانک اعتباری مختلف قیمت بگیرید.

قبل از رفتن پیش فروشنده ماشین، بیمه تان را بگیرید چرا که بدون بیمه نمی توانید ماشینی بخرید و گرفتن بیمه از خود فروشنده می تواند پر هزینه باشد.

به یاد داشته باشید، وقتی ماشینی جدید می خرید باید هزینه های رجیستری را به فروشنده پرداخت کنید یعنی وظیفه اوست که این کار را انجام دهد. معمولا 2 تا 3 هفته طول می کشد تا از طریق ایمیل رجیستر را دریافت کنید اگر تاخیری پیش آمد، با دپارتمان وسایل نقلیه موتوری (DMV) تماس بگیرید.

در صورت هر گونه مشکل یا هر شکایتی علیه فروشنده، با مدیر روابط مشتریان صحبت کنید یا یک شکایت کتبی برای بخش رضایت مشتری بنویسید. با افزودن هر گونه طرح یا لوازم فرعی که نمی خواهید،  یا درباره شان مطمئن نیستید موافقت نکنید. مطمئن شوید که نرخ بهره ساده ای به شما تعلق می گیرد در این صورت وقتی در این موقعیت می خواهید یک باره تمام وامتان را تسویه کنید، هیچ بهره ی اضافه یا جریمه نمی پردازید.

بهتر است اولین باری که ماشین را در نمایشگاه فروشنده می بینید نخرید. قبل از معامله زمانی را به مشورت با دوستانتان بگذارنید.

هیچ وقت گواهینامه رانندگی با کارت اعتباریتان را به فروشنده نسپارید. دیده شده که افراد برای پس گرفتن کارت و گواهینامه شان با مشکل رو به رو شده اند.

اگر به طور اتفاقی به شکایتتان توجهی نشد فوری به "شورای ایالتی مصرف کنندگان " بروید. به فروشنده اطلاع دهید که موضوع را با امور مصرف کنندگان ایالت در میان گذاشته اید.

عضویت در AAA

AAA امور اتومبیل های آمریکایی است. عضویت در این گروه، امکاناتی مثل نقشه و راهنماهای سفر  برای هر جایی که می خواهید ببینید، بکسال رایگان، کمک رسانی در مواقعی که در ماشین قفل می شود و شما بیرون از ماشین مانده اید، مقداری تخفیف برای کرایه ماشین، هتل و مسافرخانه ها، خدمات دفتر اسناد رسمی رایگان برای اعضا در اختیار شما قرار می دهد

هزینه سالانه برای عضویت و خدمات حدود 60$ است.

می توانید د رهر ایالت به وبسایت مربوطه مراجعه نمایید آدرس این وبسایت به عنوان مثال در کالیفرنیا این است: http://www.csaa.com/portal/site/CSAA

ماشین ها شناسنامه ای به نام VIN یا شماره شناسایی خودرو دارند که سابقه خودرو در آن نوشته می شود و شما می توانید به هنگام خرید خودرو با مراجعه به شماره شناسایی آن از سابقه تصادف و تعمیرات آن باخبر شوید. خودرویی که تصادف می کند برای اینکه از مزایای بیمه خود استفاده کند می بایست شرح واقعه در VIN آن ثبت گردد. با جستجو در اینترنت می توانید وبسایت هایی را بیابید که با هزینه ای اندک به شما اجازه می دهند VIN ماشین ها را وارد کرده و مشخصات آنها را ببینید. علاوه بر این کار شما می توانید اتومبیلی را که قصد خریدش را دارید به مکانیکی معتبر نشان بدهید تا نقائص احتمالی آن را به شما یادآور شود. یکی از راههای نسبتا مطمئن برای خرید ماشین در امریکای شمالی خرید ماشین از دلال های ماشین است که به آنها اصطلاحا Dealer می گویند. دلال ها معمولا افراد معتبری هستند و با این که ماشینی که به شما پیشنهاد می کنند قیمت بالاتری از بازار دارد ولی معمولا موارد پیشنهادی آنها سالم است و ارزش خریدن را دارد، چرا که دلال ها معمولا با اعتبارشان بازی نمی کنند. مزیت دیگر این روش این است که وقتی شما خودرویی را از دیلر خریداری می کنید، وی بابت همه توضیحات داده و نداده خود به هنگام خرید خودرو به شما مسئول است و شماهر زمان اگر متوجه مشکلی در ماشین خود شدید می توانید آن را پس داده و پولتان را پس بگیرید (اصطلاح معروف ایرانی که وقتی که من ماشین را به شما فروختم انگار یک تکه آهن فروخته ام ! اینجا کاربرد ندارد). به هرحال اینک تصمیم با شماست که با ریسک خود اتومبیلی را به تشخیص خود با قیمت مناسب بخرید یا اینکه با پرداخت مبلغی بیشتر آنرا از یک دلال با اطمینان بیشتری تهیه نمایید.

 

 

 
 
سازمان فرهنگی - اجتماعی
ایرانیان مقیم امریکا

 
سازمان فرهنگی اجتماعی ایرانیان مقیم امریکا یک کمپانی خصوصی ولی وابسته به قوانین ایالات متحده می باشد که در زمینه ارائه خدمات شهروندی به ایرانیان مقیم در امریکا فعالیت می کند.  کاربران محترم می توانند در مورد سوالات و مشکلات خود در خصوص زندگی، کار، تحصیل و مهاجرت به امریکا با ما تماس بگیرند.
خدمات سازمان، شامل خدمات وکالتی برای مهاجران، خدمات دانشگاهی برای دانشجویان و خدمات مختلف دیگر برای کار و زندگی در امریکا می باشد.

ایمیل:  info@persianamericans.org
تلفن: 9292603377
پیغام مستقیم به مسنجر: (اینجا کلیک کنید)

 
به اینستاگرام ما بپیوندید