تحصیل در امریکا
عضویت
images/iacf9.jpg_(1) (3).jpg

 

 

       
 

 لوگوی موسسه ETS واقع در نیوجرسی امریکا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های امریکا و کانادا شرایط و مقررات مختلفی دارد که ما در اینجا به توضیح مختصری از آنها می پردازیم. دانشگاه های امریکا و نیز بسیاری از دانشگاه های کانادا به صورت خود مختار عمل می کنند و هر کدام می تواند قوانین پذیرش و تحصیل متفاوتی داشته باشد. شما ممکن است با شرایطی به مراتب بهتر از یک دانشگاه پذیرش بگیرید ولی با این حال با همان شرایط نتوانید وارد یک دانشگاه همسطح (وگاها سطح پایینتر) شوید. رتبه بندی های مختلفی از دانشگاه های امریکای شمالی را می توانید در سایتهای مختلف پیدا کنید با این حال شما برای مقایسه بهتر است فقط رتبه کلی دانشگاه از نظر عالی، خوب و متوسط را در نظر بگیرید چرا که رتبه بندی ها بر اساس معیارهای مختلف و گاها غیرعلمی صورت می گیرد.

برای ورود به دانشگاه های امریکا شرایط عمومی و اختصاصی برای هر رشته توسط خود دانشگاه تعیین می گردد. در کل اخذ پذیرش به هیچ عنوان به یک عامل خاص بستگی ندارد. در حقیقت فرایند اپلیکیشن شما یک پکیج محسوب می گردد که می بایست محتویات قابل قبولی داشته باشد. ما در اینجا به چند نمونه اشاره می کنیم.

ریزنمرات: معدل و نمرات شما در مقاطع قبلی برای اخذ پذیرش حائز اهمیت فراوانی است. بسیاری از دانشگاه ها در امریکا و کانادا از شما خواهند خواست تا از دانشگاه فعلی خود بخواهید تا ریزنمرات شما را مستقیما به آدرس آنها بفرستد. با این حال برخی دیگر نیز ترجمه رسمی آن را توسط خود شما قبول می کنند. برخی دانشگاه های تراز اول امریکا از شما می خواهند تا ریزنمرات خود را از طریق موسساتی در امریکا که سیستم آموزشی و نمرات شما را به سیستم مورد استفاده در امریکا تبدیل می کنند به آنها ارسال نمایید.

    
 

  دانشگاه بریتیش کلمبیا واقع در ونکوو کانادا

 

 

زبان: یک معیار کلی و عمومی برای دانشگاه های امریکای شمالی برای دادن پذیرش به دانشجویان اطمینان آنها از سطح زبان دانشجو است. سطح زبان می بایست توسط آزمون ها و نمرات رسمی ارزشیابی گردد که مهمترین موسساتی که به این امر می پردازد موسسه ETS می باشد. این موسسه آزمون های تافل برگزار می کند. معمولا هر دانشگاه برای پذیرش حداقل نمره ای را اعلام می کند که می تواند برحسب نوع تدریس در آن دانشگاه یا کالج متغیر باشد ولی در کل برای اخذ پذیرش بهتر است نمره تافل شما کمتر از 90 در نوع اینترنتی آن نباشد. بسیاری از دانشگاه ها نمره آیلتس را نیز به عنوان جایگزین قبول می کنند، ولی از آنجایی که معمولا در وبسایتهای خود به این نکته اشاره نمی کنند بهتر است اگر نمره آیلتس خوبی دارید و یا اینکه آماده شدنتان برای آیلتس راحتتر از تافل است با ارسال ایمیلی به بخش ادمیشن دانشگاه این مورد را از آنها سوال کنید.

Statement of Propose: برای دانشگاه های امریکای شمالی انگیزه شما برای ادامه تحصیل در آن دانشگاه و یا رشته خاص اهمیت دارد. صرف اینکه وارد دانشگاه شوید یا ادامه تحصیل دهید برای اخذ پذیرش کافی نیست. لذا دانشگاه از شما می خواهد اهداف آتی خود، و چگونگی تمایل شما برای ادامه تحصیل و دلیل انتخاب رشته و دانشگاه را در یک یا دوصفحه برای آنان توضیح دهید. گاها دیده شده است که اهداف و انگیزه دانشجو آنقدر قانع کننده بوده است که دلیل اصلی اخذ پذیرش به شمار رفته است.

توصیه نامه های استادان: دانشگاه ها و کالج های امریکای شمالی از شما می خواهند تا از اساتید قبلی خود بخواهید تا توصیه نامه ای برای دادن پذیرش برای شما به آنان ارسال کنند. توصیه نامه هایی که از اساتید برجسته ارسال گردد و نیز آن توصیه نامه هایی که حاوی اطلاعات ارزشمندی از شما برای دانشگاه باشد، می تواند در موفقیت شما سهم بزرگی داشته باشد. گاهی اوقات توصیه نامه ها از طرف رییس یک شرکت یا کارمند یک دانشگاه ارسال می گردد. اینکه استادی در توصیه نامه صرفا به تعریف و تمجید از دانشجو بپردازد متضمن موثر بودن آن نیست و گاها نتیجه معکوس نیز می دهد. ضمنا گرفتن توصیه نامه از اساتیدی هرچند برجسته که آشنایی خاصی با شما ندارند، نمی تواند نتیجه بخش باشد

     
    
 

 دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس ایرانیان زیادی را فارغ التحصیل کرده است.

 

 

علاوه بر شرایط عمومی که به آن اشاره شد برخی شرایط اختصاصی نیز برای اخذ پذیرش در رشته ها و مقاطع مختلف وجود دارد. به عنوان مثال اکثر دانشجویان تحصیلات تکمیلی و تمام دانشجویانی که می خواهند برای اخذ مدرک دکترای تخصصی به امریکا و یا کانادا بروند می بایست نمره قابل قبولی در امتحان GRE کسب کنند. این امتحان مشتمل بر سوالاتی در مورد ریاضیات، زبان انگلیسی و تجزیه تحلیل و نوشتار انگلیسی است که ابعاد هوشی و خلاقیت شما را بررسی می کند. برخلاف ایران در امریکا دانشجویان صرف بلد بودن وارد دانشگاه نمی شوند و باید علاوه بر داشتن حافظه درسی، خلاقیت و هوش نیز داشته باشند. یا دانشجویانی که برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی یا تخصص های آنها اپلای می کنند می بایست آزمونهای تخصصی مانند MCAT و USMLE را پاس کرده باشند.

اساتید دانشگاه ها در امریکای شمالی قدرت زیادی دارند. در بسیاری از موارد دانشجویان با ارسال ایمیل و CV خود به اساتید مربوطه و بحث های علمی و گاها مطالعات مشترک، نظر استاد را برای دادن پذیرش به وی جلب می کنند. با این حال باید نظر استاد از نظر علمی جلب گردد نه از نظر ترحم و علاقه! در کل توصیه ما به دانشجویان و دانش آموزان عزیزی که می خواهند وارد دانشگاه های و کالج های امریکای شمالی گردند این است که سعی کنید شرایط عمومی پذیرش را بیشتر از حد تعیین شده داشته باشید. در مورد شرایط اختصاصی نیز بهتر است به بخش Admission  و Prospective Students وبسایتهای دانشگاه ها سربزنید و محتویات آن را اعم از شرایط اختصاصی پذیرش برای هر رشته، نوع کمک هزینه تحصیلی، روشهای جایگزین پذیرش و متوسط پذیرش سالیانه به دقت مطالعه نمایید. سعی کنید وارد رشته ای شوید که به آن علاقه می ورزید چرا که در امریکای شمالی شاید بتوانید به نحوی پذیرش بگیرید ولی فارغ التحصیل شدن کاری بسیار دشوار است.

 

 

 

 

 

 
 
موسسه مهاجرتی
ایرانیان امریکا

 
سازمان فرهنگی اجتماعی ایرانیان مقیم امریکا یک کمپانی خصوصی ولی وابسته به قوانین ایالات متحده می باشد که در زمینه ارائه خدمات شهروندی به ایرانیان مقیم در امریکا فعالیت می کند.  کاربران محترم می توانند در مورد سوالات و مشکلات خود در خصوص زندگی، کار، تحصیل و مهاجرت به امریکا با ما تماس بگیرند.
خدمات سازمان، شامل خدمات وکالتی برای مهاجران، خدمات دانشگاهی برای دانشجویان و خدمات مختلف دیگر برای کار و زندگی در امریکا می باشد.

ایمیل:  contact@persianamericans.org

پیغام مستقیم به مسنجر: (اینجا کلیک کنید)

 
به اینستاگرام ما بپیوندید