فینیکس
عضویت
images/iacf9.jpg_(1) (3).jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        
   
   پرچم رسمی فینیکس  
 

 

 

 
   
   دانشگاه ASU، پرجمعیت ترین دانشگاه امریکا  
 

 

 

 
   
 

 US Airways Center، محل برگزاری بسیاری از مسابقات ورزشی

 


   

فینیکس مرکز و پرجمعیت ترین شهر ایالت آریزونا و نیز ششمین شهر پرجمعیت ایالات متحده می باشد. این شهر باجمعیتی نزدیک به یک و نیم میلیون نفر پرجمعیت ترین مرکز ایالت در امریکا محسوب می گردد هرچند جمعیت آن با احتساب حومه (که به آن دره آفتاب نیز می گویند) نزدیک به 4 میلیون و 300 هزار نفر در سال 2012 گزارش شده است. اگر چه از حدود 20 قرن پیش قبایل Hohokam، در محل کنونی شهر سکونت داشته اند ولی قدمت شهری فینیکس به سال 1861 برمی گردد. در این سال بود که تجمعی در نزدیکی رودخانه نمک در محل امروزی این شهر سکنی گزید بعد از حدود بیست سال جمعیت شهر به اندازه ای رشد کرده بود که به واسطه آن شهر فینیکس در سال 1881 به عنوان یک شهر به رسمیت شناخته شد. با توجه به قرار گرفتن شهر در مجاورت صحرای  Sonoran، این شهر آب و هوای نیمه گرمسیری صحرایی دارد که تابستانهای داغ و زمستانهای معتدلی را باعث می گردد. متوسط دمای هوا در تابستان 38 درجه سانتی گراد است.

نزدیک به 70 % مردم فینیکس انگلیسی و در حدود 28% اسپانیولی زبان هستند. به علت جمعیت بالای مکزیکی و اسپانیایی تبار در این شهر، غذاهای مکزیکی طرفداران زیادی در این شهر دارد و یکی از مشخصه های این شهر محسوب میگردد. در حدود 66% جمعیت سفید پوست و در نزدیک به 7% سیاهپوست می باشند. شهر فینیکس بسیار زیباست و علیرغم آب و هوای گرمسیری خود پارک ها و نماهای آبی فراوانی دارد. از جمله می توان به پارک  South Mountain اشاره کرد که با مساحتی بیش از 16 هزار هکتار، آن را بزرگترین پارک درون شهری جهان می نامند. شهرت فینیکس به چهره های شاخص سیاسی آن است که آن را تبدیل به یکی از قطب های سیاسی امریکا کرده است.

اقتصاد فینیکس برپایه کشاورزی بنانهاده شده بود که به اقتصاد 5C معروف بود (copper, cattle, climate, cotton  و  citrus). با پیشرفت علم و تکنولوژی اینک علاوه بر کشاورزی اهرم های اقتصادی دیگری نظیر الکترونیک، معدن، خرده فروشی و حمل و نقل آن را می چرخاند. یکی از دفاتر اصلی شرکت Intel در این شهر است که در حدود 10000 کارمند دارد. همچنین دفتر اصلی و محل سایت American Express در این شهر واقع بوده و نیز دفتر مرکزی مجموعه هتل های Best Western، بزرگترین مجموعه هتل های جهان، در این شهر قرار گرفته است. همه ساله سمپوزیومهای هنری مختلفی در فینیکس برگزار می گردد که از مهمترین آنها می توان به همایش موسیقی سمفونی Symphony Hall فینیکس، اوپرای آریزونا، تئاتر Orpheum و سمپوزیوم باله آریزونا اشاره کرد. همچنین موزه هنر فینیکس، بزرگترین موزه جنوب غرب امریکا به شمار می رود. از دیگر موزه های معروف این شهر می توان به موزه Heard و Science Center آریزونا اشاره کرد. دو روزنامه مهم در این شهر به نامهای The Arizona Republic و East Valley Tribune منتشر می گردد. فینیکس تقریبا در تمام رشته های ورزشی امریکا یک تیم مشهور دارد. از این بین می توان به تیم Phoenix Suns  در لیگ ملی بسکتبال NBA ، Arizona Cardinals در فوتبال، Phoenix Coyotes در هاکی و Arizona Diamondsback در لیگ بیسبال اشاره کرد. نزدیک به 30 مرکز دانشگاهی در فینیکس فعالیت دارند. شاخص ترین مرکز آموزشی و دانشگاهی در فینیکس دانشگاه ایالتی آریزونا (ASU) می باشد که آن را بزرگترین دانشگاه امریکا برحسب تعداد دانشجو می شناسند. همچنین دانشگاه Phoenix بزرگترین دانشگاه آنلاین جهان محسوب می گردد. حمل و نقل در فینیکس بسیار پیشرفته است و فرودگاه بین المللی  Phoenix Sky Harbor آن، دهمین فرودگاه پرتردد امریکاست.

 

 

نوشتن دیدگاه

در صورت ارسال نظرهای توهین آمیز یا نژاد پرستانه، حساب کاربری مسدود خواهد شد

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

 

 
 
سازمان فرهنگی - اجتماعی
ایرانیان مقیم امریکا

 
سازمان فرهنگی اجتماعی ایرانیان مقیم امریکا یک کمپانی خصوصی ولی وابسته به قوانین ایالات متحده می باشد که در زمینه ارائه خدمات شهروندی به ایرانیان مقیم در امریکا فعالیت می کند.  کاربران محترم می توانند در مورد سوالات و مشکلات خود در خصوص زندگی، کار، تحصیل و مهاجرت به امریکا با ما تماس بگیرند.
خدمات سازمان، شامل خدمات وکالتی برای مهاجران، خدمات دانشگاهی برای دانشجویان و خدمات مختلف دیگر برای کار و زندگی در امریکا می باشد.

ایمیل:  info@persianamericans.org
تلفن: 9292603377
پیغام مستقیم به مسنجر: (اینجا کلیک کنید)

 
به اینستاگرام ما بپیوندید